İhlaslı sansür!

Geçmişte Yarın ve Bizim Antalya gazetelerine sansür uygulayan İhlas Matbaası bu kez baskıcı yüzünü Yerelkulis gazetesine gösterdi. Gazetede yer alan "Büyükçekmece'nin kalbine 36 katlı hançer saplanacak!" başlıklı haberin kaldırılmasını isteyen matbaa yetkilileri aksi durumda gazeteyi basmayacaklarını belirtti.

İhlaslı sansür!

Matbaanın bu sansürüne boyun eğmeyen Yerelkulis İmtiyaz Sahibi Cengiz Alçayır ise, "Yaşanan bu komedi karşısında geri adım atmadık, gazetemizi başka bir matbaada bastırdık. Bünyesinde birçok basın yayın organı barındıran bir grubun, başka bir gazeteye sansür uygulaması kabul edilemez" açıklamasını yaptı

İhlas Gazetecilik A.Ş. baskı aşamasındaki Yerelkulis Gazetesi'nin 68'nci sayısına sansür uyguladı. Gazetenin basılmayacağını bildiren İhlas yetkilileri, gerekçe olarak da gazetede İhlas Holding ile alakalı bir haberi gösterdi. "Yönetim, gazetenizdeki haberin kaldırılması şartıyla baskının yapılmasına izin veriyor" şeklinde açıklama yapan bir yetkili, Yerelkulis Gazetesi'nin talep karşısında sert tavır göstermesinin ardından baskının yapılmayacağı yönünde son noktayı koydu. Gelişmelerin ardından Yerelkulis Gazetesi başka bir matbaada baskıısnı gerçekleştirdi.Sansüre uğrayan gazetenin manşet haberinde, İhlas Holding'in Büyükçekmece Güzelce Mahallesi'nde 36 katlık bir rezidans projesi gerçekleştireceği yer alıyordu.

Yönetim haberleri okumuş

İhlas Holding ile alakalı bir haberi gerekçe göstererek Yerelkulis Gazetesi'nin 68'nci sayısını baskı aşamasındayken durduran İhlas Gazetecilik A.Ş. kararın, yöneticilerden çıktığını kaydetti. Bir İhlas personeli, "Yönetim haberleri okudu. İhlas Holding ile alakalı haberi çıkarmanızı istiyor. Aksi takdirde gazeteniz basılmayacak" mesajının ardından Yerelkulis Gazetesi'nin direnciyle karşılaştı. Yerelkulis Gazetesi'nin hiçbir gerekçe ve şart altında yaptığı bir haberden asla geri adım atmayacağı yanıtını alan İhlas yetkilileri, Yerelkulis Gazetesi'nin 68'nci sayısını basmadı.

Yaşananlar komedi gibi

İhlas Matbaasının bu sansürünü gazetemize değerlendiren Yerelkulis gazetesi imtiyaz sahibi Cengiz Alçayır, "Bir matbaanın gazetenin içeriğine müdahalede bulunması anlaşılabilir bir durum değil" dedi. Bünyesinde çeşitli basın yayın organları barındıran bir kurumun sansür zihniyetini Ortaçağ karanlığına benzeten Alçayır, "İhlas Holding ile ilgili haberimizi kaldırmamızı istediler. Biz de asla geri atmayacağımızı söyledik. Bu direnç karşısında da gazetemizin baskısını yapmadılar. Yaşananlar komedi gibi. Kınama ile geçiştirilecek bir durum değil, basının basına sansür uygulaması kabul edilebilir değil" ifadelerini kullandı. 

Sansür değil daniskası

İhlas Matbaası'nın Yerelkulis gazetesine sansür uygulamasına, "Buna sadece sansür denmez, sansürün daniskası denir" tepkisini gösteren İstanbul Yerel Gazeteciler Derneği Başkanı (İYGAD) Mehmet Mert ise, "Bu tür zihniyetleri kınıyorum. Maalesef bu durum ülkemizin acı bir gerçeğidir. Nedeni de bizi yönetenlerden kaynaklanıyor" açıklamasını yaptı. 

Şiddetle kınıyorum

Halkın haber alma özgürlüğünün engellendiğini dile getiren Mehmet Mert, sansürü, korkak insanların başvurduğu ilkel bir yöntem olarak değerlendirdi. Mert, "Türkiye'de alışık olduğumuz sansür, evrensel normlara baktığımızda asla kabul edilir birşey değildir. Şiddetle ayıplıyorum, kınıyorum. Bu zihniyetteki kişi, kurum ve kuruluşların tek amaçları halktan gerçekleri saklamaktır, ama o amaçlarına hiçbir zaman ulaşamayacaklar" açıklamasını yaptı.  (HABER MERKEZİ) 
 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.