İlçeye füze düştü de haberimiz mi yok!

Gaziosmanpaşa’da acele kamulaştırma yöntemiyle sürdürülen Kentsel Dönüşüm ile ilgili konuşan Yıldıztabya Mahallesi Barınma Hakkını Koruma Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çelik, “Gaziosmanpaşa’ya füze düştü de haberimiz mi yok?” diye sorarken, Mahalle Muhtarı İsmail Korkmaz, “Tek isteğimiz adalettir” dedi

İlçeye füze düştü de haberimiz mi yok!

Haber: Ufuk ÇOBAN 

Gaziosmanpaşa'da yaşanan kentsel dönüşüm belirsizliğine bir de acele kamulaştırma kararı eklenince dönüşüm, vatandaşlar için adeta arapsaçına döndü. Bakanlar Kurulu'nun riskli alan olarak gördüğü, Bağlarbaşı, Karlıtepe, Sarıgöl, Silahtarağa, Yenimahalle, Yenidoğan ve Yıldıztabya, mahallelerinde Gaziosmanpaşa Belediyesi'ne verilen yetki ile acele kamulaştırma yapılabilecek. Kentsel Dönüşüm'ün yapılacağı mahallelerde bazı vatandaşlar kira ödemekte zorlandıklarından dolayı dönüşüme karşı çıkıyor. Dönüşümü isteyenler ise yeni yapılacak alanlarda yeniden eski komşuları ile birlikte yaşamak istediklerini söylüyor. Bazı vatandaşlar da savaş ve benzeri durumlarda uygulanabilecek Kamulaştırma Kanunu'nun 27. Maddesi'ne dayandırılan karara tepki gösteriyor. Yapılan Kentsel Dönüşüm'de etkilenecek mahallelerden bir tanesi de Yıldıztabya Mahallesi. Mahallede Kentsel Dönüşüm ile ilgili vatandaşların yasal haklarını korumak adına dernekler de hizmet veriyor.

Asayiş problemimiz var

Gaziosmanpaşa'da ve mahallelerinde bir kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi gerektiğini ancak bu dönüşüm gerçekleştirilirken adalet çizgisinden sapılmaması gerektiğini söyleyen Yıldıztabya Mahallesi Muhtarı İsmail Korkmaz, "Gaziosmanpaşa ilçemizde riskli ilan edilen mahallelerden bir tanesi de Yıldıztabya. Yıldıztabya'nın neredeyse yüzde 93'ü kentsel dönüşümde. İslambey'den itibaren proje başlamış durumda. Daha sonra diğer mahalleler dönüştürülecek. Ben kentsel dönüşümün olması kanaatindeyim. Altyapımız yetersiz. Asayiş problemlerimiz var" dedi. 

Tek isteğimiz adalet 

Yaşanan Kentsel Dönüşüm'de vatandaşların en çok belirsizlikten yakındığını ifade eden İsmail Korkmaz, "Beş yıldan bu yana bu konularda belirsizlik var. Bize söylenen şu, kamuya ait alanlarda eğer sıkıntı doğarsa acil kamulaştırma yapılacak. Vatandaşın bire bir özel mülkü ile kamulaştırma olmadığı yönünde bilgimiz var. Ama doğru mu, değil mi bilemem. Buraya daha önce TOKİ de geldi. Bence dönüşümü TOKİ yapmalı. Yıldıztabya için Belediye Başkanı Erhan Erol döneminde bahsedilen projeler hayata geçecekse, altyapısı, ulaşımı, yap-boz tahtasına dönmeyecekse, asayiş sorunu olmayacaksa, vatandaşın ve mutluluğu için bu proje yapılmalı. Burada tek istediğimiz var adalet. Vatandaşın bir an önce belediye ile helalleşerek anlaşması gerekir. Vatandaşı mağdur etmeden anlaşma yapılacaksa başımızın üzerinde yeri var" açıklamasını yaptı. 

Bizi provokatör ilan ettiler 

Gaziosmanpaşalıların yasal yollardan hakkını korumasını sağlamak için dernek kurduklarını ifade eden Yıldıztabya Mahallesi Barınma Hakkını Koruma Dayanışma ve Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çelik ise, "Bizim derneğimiz 6306 sayılı yasanın yürürlüğe girmesinin ardından mahallemizin ve ilçemizin o dönem 393 hektarlık alanının riskli alan ilan edilmesinden dolayı kurulmuştur. Neden biz böyle bir şeye ihtiyaç duyduk? Halbuki riskli alan ilan edilmeden önce daha farklı bir şekilde gelinmiş olsaydı, bizim yaklaşımımız farklı olurdu. Riskli alan deniliyor ama Gaziosmanpaşa'nın hemen hemen hiçbir yerinde riskli alan yoktur. Araştırmalarda bunlar belirtilmiştir. Yıldıztabya'nın kuzeyinde ve güneyinde taş ocakları vardır. Risk yoktur o yüzden. Biz bununla ilgili birçok toplantıya katıldık. Bu toplantılarda halkın yararına sorular sorduk ve provokatör ilan edildik. Biz ne kadar metrekare yerin var, ne vereceksiniz diye sormadık. Biz mesela tapu tahsisini sorsak hemen provokatör ilan edildik. Dışarı atıldığımız oldu toplantılarda. Sağcısına bizi solcu, solcusuna ise sağcı ilan ettiler. Hakkımızda bilgi kirliliği oluşturdular ama biz bunları aştık" dedi. 

Sınırsız vekalet verdiler 

Bir dönem sınırsız vekalet hakkı ile vatandaşın iradesinin zorda bırakıldığını söyleyen Süleyman Çelik, "İdare hak sahiplerine ön sözleşme imzalattı. Kemal Özenç, başkan Erhan Erol döneminde sınırsız yetkilerle donatılarak vekaletname aldı. Belediye adına vekil etmeden şahsına vekaletname verdiler. Özenç her hakka sahip oldu. Hak sahibi Özenç'in yerine takasa girip başka bir yerden daire alsa kimse bir şey diyemez. Bu imza atan hak sahiplerinden biri savcılığa gitse benim elimde sözleşme var dese savcı o kişiye çok kızar. Çünkü o ön sözleşmelerde şikâyetçi olacağın kişinin imzası bile yok. Bu belirsizliğin mücadelesini verdik. İnsanlar koşa koşa sözleşme verirken bizim toplantılarımızla bu sayı her gün düştü. Bir günde 100 kişi vekalet veriyorsa daha sonra günde 1 kişi gitmeye başladı. İdare bizi sevmez bu nedenle. Belediye bize konferans vermemiz için yer vermişti. Daha sonra bu yeri aldılar, kendilerine karşı hukuki mücadele verdiğimiz için" diye konuştu. 

Bunca telaş niye? 

Acele kamulaştırma Kanunu'nun savaş halinde gündeme geleceğinin altını çizen ve bu konu ile ilgili çarpıcı bir örnek vererek sözlerine devam eden Süleyman Çelik, "Bizim hukuki mücadelemizle davayı kazanma ihtimalimiz artınca iptal edilir korkusuyla iş Cumhurbaşkanı'na kadar gitti. Kamulaştırma Kanunu'nun 27. Maddesi'ne göre bu kanun çıkartıldı. Danıştay, 'Bu acele kamulaştırma, dava açanlar lehine bozulmuştur' derse dava açmayanlar bu işten çok kötü etkilenecek. Tüm insanların dava açması gerekir. Şimdi diyorlar ki Gaziosmanpaşa için acele kamulaştırma kararı çıkarıldı. Herkese sesleniyorum IŞİD'in attığı füzeler Gaziosmanpaşa'nın neresine düştü? Bunu söylesinler biz de savaş hali var diyelim. Niyet var ama içinde iyilik yok. Telaşları verilen sözlerin yerine getirilmesiyse bu vatandaşlarımız için çok kötü bir durumdur" şeklinde konuştu. Belediyenin açıklamasının tehditvari bir açıklama olduğunu savunan Çelik sözlerini şu cümlelerle sürdürdü; "Vatandaş pirinçe giderken eldeki bulgurdan olacak. İnsanlar ev sahibi ilken kiracı oldular.” Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.