İş cinayetleri durdurulsun!

İnsan hakları Derneği Çalışma hayatı komisyonu üyeleri, çalışma hayatında yaşanan sorunlar ve iş yerlerinde yaşanan hak ihlalleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. İş yerlerinde ki çalışma koşulları ve iş yerlerinde uygulanan mobbing’e değinilen açıklamada, işçilere uygulanan çalışma koşullarının düzeltilmesi talep edildi

İş cinayetleri durdurulsun!
09 Haziran 2016 Perşembe 09:14

Haber: Burak ERDAL 

İnsan Hakları Derneği çalışma hayatı komisyonu üyeleri, çalışma hayatında yaşanan sorunlar, işçilerin maruz kaldığı uygulamalarla ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını İnsan Hakları Deneği Çalışma Hayatı Komisyonu adına Osman Özkan okudu. İş yerlerinde işçilere yönelik tehdit, şantaj, mobbin uygulamalarının insan hakları ihlalleri olduğu belirtilen açıkamada, “İnsanca olmayan, insanın insan olmaktan kaynaklanan haklarına aykırı olan ve fiili olarak uygulanan, sendikasız, güvencesiz, kadrosuz, düşük ücretle kölelik koşullarında çalışma, kiralık işçilik adıyla yasallaşarak yürürlüğe girdi. Bu yasa Türkiye’nin de taraf olduğu, Uluslar arası Çalışma Örgütü’nün sendikal haklarla ilgili 87 ve 89 sayılı ilkelerine de aykırıdır. Kötü çalışma koşullarının yanı sıra hak edilen ücretlerin zamanında ödenmemesi, iş yerlerinde, baskı, tehdit, şantaj, mobbing, işten çıkarma ve iş cinayeti şeklinde çalışma hayatında insan hakları ihlalleri devam etmektedir” denildi.

Karoshi gündeme geldi

Karoshi’nin iş cinayetlerinde yeni bir kavram olarak gündeme geldiğini ifade eden açıklamada, “İş Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi yaptığı açıklamada, Karoshi’nin, uzun çalışma saatlerine bağlı olarak yaşanan yüksek tansiyon, damar sertleşmesi, kalp krizi ve damar hastalıkları sonucu yaşanan ölüm ve kalıcı sakatlıklar olduğunu belirterek son 40 ayda en az 392 işçinin kalp krizi ve beyin kanaması sonucunda yaşamını yitirdiği ifade edildi. İstanbul Sancaktepe  ilçesinde özel bir hastanede anestezi uzmanı olarak haftada 60 saat çalışıp ayda 8 defa nöbet tutan ve aniden rahatsızlanıp meslektaşlarının gözlerinin önünde can veren Dr. Cenk Yavaş, 392 ölümden biridir” denildi. 

Gereken yapılmalı

İSİG Meclisi'nin raporu doğrultusunda mayıs ayında 119 işçi öldüğünü söyleyen Özkan, 2016’nın ilk 5 ayında en az 707 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini söyledi. En çok iş cinayetlerinin gerçekleştiği iş kollarının İnşaat-yol, Tarım ve Taşımacılık olarak ifade edilen raporda ölüm nedenlerinin ezilme, göçük, trafik servis kazaları, düşme zehirlenme, ve boğulma olarak belirtildi. Yaşamını yitirenlerin %95’inin erkek, %5’inin ise kadın olduğu belirtildi. Yaşanan sorunlara karşı herkesin sorumluluklarını yerine getirmesi gerektiğine dikkat çekilen açıklamada,“İş cinayetlerinin durdurulması, insanca kadrolu güvenceli çalışma ortamlarının hazırlanması, denetlenmesi, işten atmaların yasaklanması, atılan işçilerin geri alınması, bu konu da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ilgili hükümlerine uyulması ve gerekeni yapması için Çalışma Bakanlığı’nı sorumlu davranmaya çağırıyoruz” açıklaması yapıldı.

Sendikalara da iş düşüyor

İş cinayetlerinin önlenmesi için aynı zamanda sendikalara da görev düştüğünü belirten İnsan Hakları Derneği Çalışma komisyonu üyesi Osman Özkan, “İş cinayetlerini ortadan kaldırılması için emek örgütlerine büyük görev düşüyor. Emek örgütleri, sendikalar bu konuda sorumlulukları olan kurumlardır. Bunu geri püskürtecek iş cinayetlerini tamamen durduracak insan hakları ihlallerini durduracak bir güce sahiptir. Tarihte bunun örneklerini mevcuttur. İş cinayetleri çalışma hayatında yaşanan ihlaller durdurulabilmiştir. Siyasi iktidarın yanı sıra çalışma bakanlığının yanı sıra sendikalarında bu duruma seyirci kalmamaları gerekiyor” şeklinde konuştu. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.