Işıklar'ın tarla talebi yatırımcıyı engelledi

Yer tahsisi yapılmasına rağmen 12 yılda yapılamayan kültür merkezi Silivri'nin yeni tartışma konusu haline geldi. Eski belediye başkanlarından Selami Değirmenci merkezin yapılamamasında kendisinin bir kusuru olmadığını belirtirken Hüseyin Turan, arsa ve tarla talep ettiği için Özcan Işıklar'ın kendi döneminde bulduğu yatırımcılarla anlaşamadığını savundu.

Işıklar'ın tarla talebi yatırımcıyı engelledi

Haber: Fatma Sarıbıyık Yıldırım 

Silivri'nin en çok tartışılan konusu haline gelen kültür merkezi hakkında eski belediye başkanları Selami Değirmenci ve Hüseyin Turan açıklama yaptı. Gazetemizde yayınlanan, "Eline yüzüne bulaştırdılar" başlıklı haberimizden sonra konu hakkında bilgi veren Selami Değirmenci, kendi döneminde imarda konut alanı olarak işlenmiş bir yeri kaymakamlık vasıtasıyla kültür merkezi alanına çevirdiklerini, sonra da tahsis talebinde bulunduklarını belirtti. Değirmenci'nin halefi Hüseyin Turan ise kültür merkezinin yapılamamasının nedeninin mevcut Başkan Özcan Işıklar olduğunu belirterek, "Özcan Işıklar arsa ve tarla için ısrar edince, Ahmet Öztek kültür merkezini yapmaktan vaz geçti" dedi.

Tartışma konusu oldu

Gazetem İstanbul'un 15 Nisan Cuma günkü sayısında "Eline yüzüne bulaştırdılar" başlığıyla yayınlanan manşet haberimizden sonra yer tahsis edilmesine rağmen 12 yıldan beri yapılamayan kültür merkezi tartışma konusu haline geldi. Üç belediye başkanı gören ve yapılması için iki protokol imzalanan kültür merkezi arazisi, yeni bina yapımı için İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne devredilmişti. 

İmar değişikliği yaptık

Konu hakkında gazetemize konuşan ve "Eline yüzüne bulaştıranlar arasında ben yokum" sözlerini sarf eden Silivri Belediyesi eski Başkanı Selami Değirmenci, "İmkansızlıklar içerisinde çok büyük işler yaptım. İmarda konut olarak işlenmiş 12 dönüm bir araziyi kaymakamlık vasıtasıyla kültür merkezi alanına çevirdik. Sonrasında da tahsis talebinde bulunduk. Kültür merkezinin yapımı için ise iki yatırımcı buldum. Belediyenin kasasından bir kuruş çıkmadan ve herhangi imar ayrıcalığı tanınmadan merkezi inşa edeceklerdi" dedi. 

Siyasi nedenlerle tahsis engellendi

Açıklamasının devamında Maliye Bakanlığı'nın siyasi nedenlerden ötürü tahsisi engellediğini dile getiren Değirmenci, "Yatırımcılara herhangi bir imar ayrıcalığı vaat etmedik. Hafriyatını yaptık ama çalışmaya başlayamadık. Sonrasında da malumunuz seçimi kaybettik. Seçimler sonrasında belediye başkanı olan Hüseyin Turan nedendir bilinmez bulduğumuz yatırımcılarla bağı kopardı. Yeni yatırımcılar buldu protokol yaptı. Fakat kültür merkezi yapılamadı" ifadelerini kullandı. 

Işıklar yeni yatırımcı buldu

Hüseyin Turan zamanında kültür merkezi karşılığında verilen aimar ayrıcalığını ilgili firmanın kullanmadığını belirten Selami Değirmenci, "Sayın Turan seçimi kaybedince protokol yapılan firma yetkilileri ile mevcut Başkan Özcan Işıklar bir görüşme yaptı. Zannediyorum anlaşma sağlanamadı. Sonrasında Özcan Işıklar yeni bir yatırımcı buldu protokol imzalandı. Tıpkı Hüseyin Turan'ın yaptığı gibi bu yatırımcıya da imar ayrıcalığı tanındı. Ama maalesef Işıklar'ın yatırımcısı kendisine verilen imarı fazlasıyla kullanmasına rağmen kültür merkezini yapmadı" diye konuştu. 

Işıklar tarlada ısrar edinece kültür merkezi yapılamadı

Silivri Belediyesi eski Başkanı Hüseyin Turan ise sürecü değerlendirerek, "Benim Belediye Başkanlığımda meclis oy birliği ile kültür merkezinin iş adamı Ahmet Öztek tarafından yapılmasını kabul etti. Görev sürem 2009 Mart ayında bitince öylece kaldı. Benden sonra başkan olan sayın Özcan Işıklar 2010 yılında Ahmet Öztek ile görüştü. Özcan Işıklar Ahmet Öztek'ten resmi bağış olarak tarla isteyerek bundan sonrasını Belediye'nin yapmasını istedi. Ahmet Öztek de, 'Benim yapma ile ilgili taahhüdüm var, böyle bir şey veremem' dedi. 30 ay içerisinde de sıvası bitmiş bir şekilde bitirebileceğini söyledi. O toplantıya ben de katıldım ve 30 ayın çok olduğunu 18 ayda bitmesi gerektiğini söyledim. Kalan kısmı da İBB'ye yaptırabileceğimi ifade ettim. Fakat Özcan Işıklar arsa ve tarlada ısrar edince, Ahmet Öztek kültür merkezini yapmaktan vazgeçti" bilgisini verdi. 

Yatırımcı imarı kullandı

Açıklamasının devamında "Şimdi burada kabahat ve dayatma kimde?" diye soran Turan, "2010 yılında başlansa bugün en az 3-4 senelik kültür merkezi olmaz mıydı? Şimdi soruyorum kim eline yüzüne bulaştırdı? Benim dönemimde alt yapı, çöp, belediye binası, doğal gaz, adliye binası, devlet hastanesi, toplu konutlar, okullar camiler yapara k mı elime yüzüme bulaştırdım?" diye sordu.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.