İSKİ’ye ticari anlayış hakim

İSKİ'nin 2016 yılı bütçe hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Servet Baylan bir konuşma yaptı. “Bizlerin eleştirileri her zaman yapıcı ve yol gösterici amacı içermektedir. Bunları böyle algılamanızı diliyoruz” diyen Baylan su tüketim fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek, “Maalesef İSKİ ticari anlayış ile yönetilmektedir ve bu anlayışın sonucu da kar etme mantığı ile planlanarak İstanbul’da su Avrupa'nın bir çok kentine göre çok daha pahalıdır. Bu konuda Fransa’nın İtalya’nın Almanya’nın İstanbul ile denk olan şehirler içerisinde İstanbul birinci sıradadır” ifadesini kullandı. Gelecekte temiz su ihtiyacının artacağını ifade eden Baylan, “Her geçen gün katlanarak çoğalan İstanbul nüfusuna bölge suları da yetmeyecek. Çünkü bilim adamlarının İstanbul için 2030 nüfus beklentisi 20 , 2040'ta ise 23.6 milyon. Yani 2040’a geldiğimiz zaman günlük su ihtiyacı 4.7 milyon m3’e çıkacak, bugünkünün neredeyse iki katı” diye konuştu.

İSKİ’ye ticari anlayış hakim

İSKİ'nin 2016 yılı bütçe hakkında Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adına Servet Baylan bir konuşma yaptı. “Bizlerin eleştirileri her zaman yapıcı ve yol gösterici amacı içermektedir. Bunları böyle algılamanızı diliyoruz” diyen Baylan su tüketim fiyatlarının çok yüksek olduğunu belirterek, “Maalesef İSKİ ticari anlayış ile yönetilmektedir ve bu anlayışın sonucu da kar etme mantığı ile planlanarak İstanbul’da su Avrupa'nın bir çok kentine göre çok daha pahalıdır. Bu konuda Fransa’nın İtalya’nın Almanya’nın İstanbul ile denk olan şehirler içerisinde İstanbul birinci sıradadır” ifadesini kullandı.  Gelecekte temiz su ihtiyacının artacağını ifade eden Baylan, “Her geçen gün katlanarak çoğalan İstanbul nüfusuna bölge suları da yetmeyecek. Çünkü bilim adamlarının İstanbul için 2030 nüfus beklentisi 20 , 2040'ta ise 23.6 milyon. Yani 2040’a geldiğimiz zaman günlük su ihtiyacı 4.7 milyon m3’e çıkacak, bugünkünün neredeyse iki katı” diye konuştu.

Yeni kaynaklar üretilmeli

Baylan, “Peki bunları önlemek için alınması gereken tedbirlerin başında birincisi mutlaka kontrol edile bilir bir nüfus planlamasıdır. İkincisi, su tasarrufunun etkin ve sürekliliği olan çocuk yaşlardan başlayarak özendirmeye yönelik politikaların oluşturulması ve kayıp kaçak suyun önlenmesidir. Kayıp kaçak su oranı yüzde 24'tür. Yani tüketilen suyun 4'te 1'i kayıp ve kaçaktır. Bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 10 civarındadır bu durumun mutlaka kontrol altına alınması gerekmektedir. Üçüncüsü ise yeni su kaynaklarının bulunmasıdır. Sakarya havzasından alınan su konusunda ciddi endişeler ve kaygılar vardır. Çünkü bu bölge sanayi ve tarım bölgesidir. Kontrol ve denetim eksikliğinden sebeple bu bölgedeki fabrika atıkları ve bilinçsiz ilaçlama lar yer üstü ve yer altı suları kirletmektedir. Bu bölgeden alınan kullanıla bilir su konusunda kamuoyununu doyurucu bilgilendirme yapılmalıdır” açıklamasını yaptı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.