İstanbul tek başına bir ülke

MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı İsmail Faruk Aksu’yu ağırlayan İnşaatçılar Birliği Platformu Başkanı Emin Hakan Hidişoğlu, olası İstanbul depreminin yaşanması durumunda 15 milyon insanın işsiz kalacağını belirtti. Hidişoğlu, «İstanbul tek başına bir ülke diyebiliriz. Bugün İstanbul tüm Türkiye’ye bakabilir ama Türkiye İstanbul’a bakamaz» dedi

İstanbul tek başına bir ülke
20 Ekim 2015 Salı 08:17

İnşaat sektörünün sorunları İnşaatçılar Birliği Platformu tarafından bir kez daha gözler önüne serildi. İnşaatçılar Birliği Platformu her hafta bir parti milletvekilini davet ederek sektörel sorunları ve önerilerini sunuyor. Olası bir İstanbul depremi hakkında çalışmalar hakkında bilgi veren platform başkanı Emir Hakan Hidişoğlu deprem sonrasının düşünülmediğinin altını çiziyor. Olası bir deprem sonrasında özellikle üretim ve sanayi bölgelerinde meydana gelecek işssizliğe dikkan çeken başkan 15 milyon işsiz olabileceğini “İstanbul bütün Türkiye'ye bakabilir ama bir Türkiye İstanbul'a bakamaz” sözleri ile açıklıyor. İstanbul'un adete tek başına bir ülke olduğunu da belirten Hidişoğlu, siyasilerin İstanbul'un sorunlarına ilişkin duyarlı olması talebinde bulundu.

İnşaatta çalışacak eleman yok
“Sektörümüzün sorunlarından bir kaçından size söz etmek istiyorum” diyerek sözlerine devam eden Hidişoğlu “Tüm sorun ve görüşlerimizi ayrıca size dosya halinde de sunacağız. İnşaat sektöründe biz kalifiye eleman bulamıyoruz. İnşaatta çalışacak eleman bulamıyoruz. En büyük sorunları-
mızdan biri bu. Aynı şekilde işçinin maliyeti bize çok yüksek. Bugün inşaat sektöründe bulunan herkes bu sorunu yaşıyor. Bir işçiyi, bir ustayı işe aldığımız zaman onu işe başlatmak için 300-500 lira arasında para harcıyoruz. Sadece iş başı yapsın diye. İşçi 3 gün sonra çıkıyor, gidiyor. Bizim verdiğimiz parada boşa gidiyor. Bu tür çalışanlardan zaten verimde alamıyoruz. En büyük sıkıntılarımızdan birisi işçi ve kalifiye eleman” diye konuştu.

Hepimiz ağa olduk
Hidişoğlu, “Maalesef devletimiz çalışacak elemandan daha çok mühendis yetiştiriyor” diye konuştu ve şunları söyledi; “Neredeyse her ilçede bir üniversite var, inanılmaz derecede üniversite mezunu var ama çalışacak adam yok. Bize ve devlete  çalışacak insan lazım. Herkes yönetici olursa veya olmak isterse işler yürümez. Bizim oralarda bir söz vardır; sen ağa ben ağa, inekleri kim sağa derler. Biz hepimiz ağa olduk. Bu yüzden kilitleniyor sistem" ifadelerinde bulundu.”

Alt yüklenici sorunu var
İnşaat sektörünün ikinci bir sorununun alt yüklenici meselesi olduğuna dikkat çeken Hidişoğlu, “Sektörümüzün içerisinde devlet alt yükleniciyi tanımıyor. Ama alt yüklenicilik sistemi çalışıyor. Alacak verecek durumunda alt yüklenici inanılmaz sıkıntı yaşıyor. İnşaat sektöründe inanılmaz bir güven sorunu var. Bu güven sorununu aşmak içinde özellikle devlet dairelerindeki resmi işlere ihaleye giren firmalar nasıl kendi rüştünü ispat için kendi dosyasını hazırlıyorsa özel sektörde çalışan firmalarında en azından yapacakları işte kendi rüştünü ispat etmesi gerekiyor. Mali rüştünü ispat etmesi gerekiyor. Bugün 1000 daire yapan bir firma cebinde parası yok, kat karşılığı bir anlaşma yapıyor, bir daireyi 3 kişiye 5 kişiye satıyor. İnsanları kandırıyor, bu adam inşaatçı. İnşaat sektörüne darbe vuruyor. Bu adamın inşaatla inşaatçılıkla alakası yok. Bunları ayırmamız lazım” dedi.

Girişimcilik desteklenmeli
MHP İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Prof. İsmail Faruk Aksu ise konuşmasında “Baktığımız zaman inşaat sektörü yan kuruluşları ile, bileşenleri ile birlikte 200'ün üzerinde alt sektörüde ilgilendiriyor. Dolayısıyla bu alanlardada katma değer yaratılması ve istihdam sağlaması açısından çok ciddi bir fonksiyon ifa ediyor. Benim görebildiğim şöyle bir husus var bugün devlet, aslında asli fonksiyon dediğimiz güvenlik, asayiş, adalet eğitim gibi benzeri hizmetleri bile özel sektöre devrediyor veya ortaklık halinde bunları yapabiliyor. Ama inşaat sektörü ile ilgili olarak ne hikmetse bizim dünyada rekabet edecek seviyede bir girişimci yapımız, teknolojik donamımız inşaatla ilgili ve iş gücü kalitemiz olduğu halde devlet bu işi elinden bırakmıyor. TOKİ eliyle yada  başka kurumlar aracılığıyla sektörde adeta rekabeti önleyici bir pozisyon alıyor devlet şu anda. Bu nedenle bu girişimciliği desteklememiz lazım” şeklinde konuştu.

Nihal Altıngövde

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.