İstanbul turuncuya boyanacak!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, BM Kadın Birimi temsilciliğine ev sahipliği yaptı. Bu kapsamda Başkan Kadir Topbaş, BM Kadın Birimi Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir ile birlikte New York’ta başlayıp İstanbul’da tamamlanacak 16 günlük ‘Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin Aktivizm Kampanyası’na imza attı. Topbaş, İstanbul’da bazı anıtsal yapıları turuncuyla renklendireceklerini açıkladı.

İstanbul turuncuya boyanacak!

BM Kadın Birimi (UN WOMEN) tarafından düzenlenen "Kadına Karşı Şiddetle Mücadele İçin 16 Günlük Aktivizm Kampanyası", New York'ta başlayıp İstanbul'da sona erecek. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret eden BM Kadın Birimi (UN WOMEN) Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingibjorg Gisladottir'i, Başkan Kadir Topbaş ağırladı. Kampanyanın imza töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, BM’nin kabul ettiği 17 maddelik yeni kalkınma planlarının 5. maddesinin “Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi” başlığını taşıdığını belirterek, 21. yüzyılda küçülen dünyada barışçıl bir yaşam için BM Kadın Birimi ile ‘Kadına Karşı Şiddete Dur De! – Say No To Violence Against Women’ aktivizm başlatacaklarını söyledi.

Kadına şiddet insanlık suçu
Kadına karşı şiddeti tüm insanlığa karşı şiddet olarak gördüklerini ve artık bu yüzyılda artık ilkel davranışların ortadan kalkması gerektiğini vurgulayan Kadir Topbaş, “Kadına şiddete karşı BM çatısı altında birleşiyoruz. Bu dünyadaki fertlerin ayrım yapmaksızın huzur ve barış içinde yaşaması gerekiyor. Mağdur olan her kadınla birlikte vicdanlarımız sızlamakta, insanlık yara almakta. Kadına hak ettiği değeri veren ülkelerin medeniyet seviyesine geldiğin görüyoruz” dedi. Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu 16 günlük sürede bu kampanyaya destek verdiğimizi, yanında olduğumuzu haykırdığımızı dünyaya göstermek istiyoruz. Bu süre içindeki tüm bireylerin giysilerinin bir kenarında turuncu bulundurarak kadına şiddete tavır koyduklarını gösterirler. Daha güçlü bir geleceği hep beraber toplumsal birliktelikle yürüyebileceğimize, kadınlarımızla elele verdiğimizde dünyaya huzuru ve barışı getirebileceğimize inanmaktayız. Diyoruz ki; dünyayı 16 gün için aktivitenin sembol rengi olarak belirlenen turuncuya boyayalım. Böylece bir farkındalık oluşsun istiyoruz.”

İstanbul turuncuya boyanacak
Topbaş, 16 gün içinde İstanbul’da bazı anıtsal yapıları turuncuyla renklendireceklerini ve turuncu ışık gösterileri yapacaklarını anlatarak, altın kategoride olan Wodafone İstanbul Maratonu’nu da bu yıl "Kadına şiddete hayır" sloganıyla ve turuncu rengiyle koşulacağını açıkladı. Türkiye’nin tarihinde kadına ilk haklarını veren ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Topbaş, İBB’nin de 4 yıl önce İstanbul’da BM Nüfus Fonu’nun açılışına destek verdiğini söyledi. Bir ayağı doğuda bir ayağı batıda olan İstanbul’un kadınların mücadelesine destek vereceğine inandığını Topbaş, “Doğuya ve batıya aşina kültürüyle İstanbul gerçek anlamda bir barış ve hoşgörü şehri. İstanbul’u İstanbul yapan da zaten bu. Buradan doğuya ve batıya aynı anda mesaj vereceğiz. Biz de İBB olarak İSMEK ve Kadın Koordinasyon Merkezleriyle onbinlerce kadına eğitim, meslek ve fırsat veriyoruz” şeklinde konuştu.

İstanbul liderlik gösterecek
BM Kadın Birimi Avrupa ve Orta Asya Bölge Direktörü ve Türkiye Temsilcisi Ingıbjorg Gisladottir da kampanyanın küresel düzeyde olacağını belirterek, Türkiye’de her 10 kadından 4’ünün fiziksel ya da cinsel aile içi şiddete maruz kaldığını kaydetti. Duyarlılık oluşturmak için kampanya boyunca insanları turuncu renk kullanmaya teşvik edeceklerini anlatan Gisladottir, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu sene İBB ile birlikte İstanbul'u turuncuya boyayacağımızı duyurmaktan büyük bir gurur duyuyorum. İstanbul, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde kampanyanın küresel kapanış törenine ev sahipliği yaparak bölgede bir liderlik gösterecek. Tarihi ve kültürel açıdan önemli İstanbul gibi bir kentin dünyaya kuvvetli bir mesaj vererek, kadınlara karşı şiddetin sona ermesi gerektiğini söyleyecek olmasından büyük bir onur duyuyorum.”
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.