Kadıköy kadınlardan sorulur

Kadıköy Belediyesi kadınlara yönelik hizmet ve politikalarını kadınlarla belirlemek, Yerel Eşitlik Eylem Planı’nı kadınlarla birlikte hazırlamak için etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, «Kadıköy, kadınların ağırlıklı olduğu bir yerel yönetime sahip» dedi.

Kadıköy kadınlardan sorulur

Kozyatağı Kültür Merkezi Kadıköy Belediyesi Meclis Binasında gerçekleşen ve sadece kadınların katılımına açık olan etkinliğe kadın örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve Kadıköy’ün çeşitli mahallelerinde oturan kadınlar katıldı. Sabah başlayan etkinlik akşama kadar sürdü ve iki etapta gerçekleştirildi. Birinci etapta, kadınların taleplerinin, görüş ve önerilerinin tartışıldığı forum etkinliği yapılırken, ikinci etapta Kadıköy’ün yerel eşitlik eylem planının temelini oluşturması düşünülen 5 ayrı konu başlığı altında atölyeler yapıldı.

Acil harekete geçilmeli
Programın ilk bölümünde açılış konuşmasını Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu yaptı. Nuhoğlu; “Kadıköy, kadınların ağırlıklı olduğu bir yerel yönetime sahip. Kadıköy’de kadınların ağırlıklı yönetime sahip olması, sabahleyin gazeteyi açtığınız zaman okuduğumuz, kadına yönelik şiddeti engelleyebiliyor mu, maalesef hayır. En son Samsun’da bir doktor kadın şiddetine maruz kalarak hayatını kaybetti. Bizim, Kadıköy Akademi’deki, kadınlara yönelik çalışmalarımızda temel hedefimiz, kadınların nüfusları oranında her türlü kademede eşit şekilde ve eşit haklara sahip olarak yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak, destek olmak. Biz yerel yönetim olarak “Bunu yapacağız” demekten çok harekete geçme niyetindeyiz. Acil şekilde çalışıp insanların günlük hayatında değişiklik yaratmak istiyoruz” dedi.

İletişimin güçlendirilmesi gerek
Aykurt Nuhoğlu’nun ardından yüksek şehir plancısı Yıldız Tokman, “Yerel yönetimler ve kadın” sunumunu gerçekleştirdi. Tokman, yerel yönetimde eşitlik nasıl sağlanır, neler yapmak gerekir gibi sorularının cevabını verdiği sunumunda yerel eşitlik eylem planı modeli için çözümü birlikte üretmek gerektiğini vurguladı. Sunumun bu vurgusundan sonra da kadınlar forumda, çözümü beraber aradılar. Birçok kadının söz aldığı forumda Kadıköylü kadınların sorunlarından, toplumsal cinsiyetin getirdiği sorunlara kadar geniş yelpazede başlıklar tartışıldı. Forum sırasında en çok dile getirilen, kadınların birbiri ve yerel yönetim mekanizmaları arasında iletişiminin güçlendirilmesi konusu oldu.

Somut projeler önerildi
İkinci bölümde ise çalıştay hazırlık sürecinde belirlenen “Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele”, “Kadın ve Sağlık”, “Kentsel Hizmetler ve Kadın”, “İstihdam ve Eğitim” ve “Toplumsal Cinsiyet Farkındalığı, Katılım ve Temsiliyet” konu başlıklarında atölyeler yapıldı. Sivil Toplum Kuruluşları, temsilciler, yerel yöneticiler, akademisyen ve yurttaşların katıldığı atölyelerde Kadıköy için somut projeler önerildi. Tüm atölyelerden çıkan, özel çözüm önerilerinin yanında ortak çıkan öneriler şöyle; belediyenin bir yerel eşitlik mekanizması oluşturması, bakım hizmetlerini artırması, acil şiddet hattının ve kadın dayanışma merkezlerinin kurulması, toplumsal cinsiyet farkındalığı çalışmalarının süreklileşmesi. Çalıştay sonuçları önümüzdeki günlerde Kadıköy Belediyesi tarafından ayrıntılı bir rapor halinde kamuoyu ile paylaşılacak. UFUK ÇOBAN
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.