Kadın haklarını kadınlar savunmalı

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer İlçe Başkanı Hülya Demir kadınların haklarını savunabilmesi için siyasetin içinde olmaları gerektiğini söyledi. Demir, “Kadınların siyaset içinde daha fazla yer almaları gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu

Kadın haklarını kadınlar savunmalı

Haber: Burak ERDAL 

Türk Kadınlar Birliği Sarıyer İlçe Başkanı Hülya Demir, Türkiye’de yaşanan kadın hakları ihlallerini gazetemize değerlendirdi. Türk Kadınlar Birliği’nin 92 yıllık bir tarihi olduğunu söyleyen Demir, amaçlarının kadınların haklarını, sosyal ve siyasi alanda savunmak olduğunu söyledi. Demir, “Türk Kadınlar Birliği, Cumhuriyet ile beraber, 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün isteği üzerine Mustafa Kemal Atatürk’ün çevresindeki kadınların kurduğu 92 yıllık bir dernektir. Şu anda Türkiye'de 68 şubesi olan yurtdışında da şubeleri olan büyük bir dernektir. Tük Kadınlar Birliği’nin asıl amacı kadının sosyal ve siyasi alanda ki haklarıdır. Bir yardımlaşma derneği değildir. Biz tabi ki yardımlarımızı da yapıyoruz. Ama bizim asıl amacımız, Türk kadınının sosyal ve siyasi alandaki haklarıdır. Hak savunmasıdır” dedi.

Yasalar caydırıcı değil

Kadına karşı şiddetin siyasetçilerin zayıf noktalarından ve yasaların yetersizliğinden kaynaklandığını belirten Demir, "Biz siyasetçi değiliz ama yaşanan bu olayların siyasetçilerin zayıf noktalarından kaynaklandığını düşünüyoruz. Cumhuriyetin yok edilmesi düşüncesiyle hareket edildiğini düşünüyorum. Ayrıca yasalarımız caydırıcı değil. Caydırıcı yasaklar gelmediği sürece kadınlarımız maalesef şiddet görüyor, tacize maruz kalıyor ve öldürülüyorlar. Biz kadınlar olarak bu duruma can acısıyla bakıyoruz. Elimizden bir şey gelmiyor gelmediği için de ayrı bir acı duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Haklarımızı siyasette savunalım

Kadınların siyasette daha aktif olmaları gerektiğini belirten Demir, kadınların haklarını siyasette savunması gerektiğine inandığını söyledi. Konuşmasını, “Kadının siyasette aktif olmadır. Savaşını TBMM’nde vermesi gereklidir" şeklinde sürdüren Demir, "Değişmesi gereken yasaysa bu savaşı da kadınların kendisinin vermesi gerektiğine inanıyorum. Bir erkeğin kalkıp da kadın haklarını bir kadın kadar savunacağına inanmıyorum. Tabi ki birçok yasa var. O yasalara ilaveten değişmez kadın haklarının getirilmesini istiyorum. Bir Türk vatandaşı olarak, Türkiye’de yaşayan bir kadın olarak kadın haklarının kadınlar tarafından savunulması gerektiğine inananlardanım” açıklamasını yaptı. 

Kadınlar kendine güvensin

Kadınların kendilerine güvenmeleri gerektiğine vurgu yapan Demir, “Kadınlar kendilerine güvensinler. Kadınlar kendilerine güvendikleri takdirde, bu dünyada yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Biz Atatürk ile beraber bu ülkede Kurtuluş Savaşı vermiş insanlarız. Biz o kadınların torunlarıyız. Biz o kadınların kanlarını taşıyoruz. Herhangi bir siyasi partinin savaşını vermeden önce kendi haklarımızı savunmasını bilelim” ifadelerini kullandı.

Kadını yok sayıyorlar

Hükümetin ve yargının kadın haklarına yönelik çalışmaların yetersiz olduğunu kaydeden Demir, yapılan çalışmaların inandırıcı olmadığını belirtti. Demir, “Ne hükümet ne de yargı kadın haklarına yönelik bir adım atmıyor. Sadece kadını yok sayarak istediğini kadın üzerinde uygulama hakkı buluyor. Erkek diye gezen zavallılar dini bahane ederek kadın haklarını ihlal ediyor. Ama annemin veya babamın bana anlattığı kadarıyla dinde de kadının yeri önemlidir. Yani şimdi ki dindarım diye gezinen kişilerin kadına bakış açıları, bence dindarlıkla hiçbir ilgisi olmayan bir anlayış. Egosunu kadının üzerinde tatmin etmeye çalışan bir takım kişiler diye düşünüyorum. Tarih bunları çok acı bir şekilde yazacak.  Gelecek nesillerimiz tarihi çok acıyla okuyacak” diye konuştu.  

  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.