Kadir Topbaş: 2016 hasat yılı olacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı bütçesi hakkında önemli açıklamalar yapan Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016 yılında 16.3 milyar yatırım yapacaklarını belirtti. İBB bütçesinin yüzde 99 oranında gerçekleştiğini dile getiren Topbaş, 2016 yılının hasat yılı olacağını belirtti.

Kadir Topbaş: 2016 hasat yılı olacak

Kentsel dönüşüm konusunda İBB’nin İTÜ ile birlikte Stratejik Plan hazırladığını açıklayan Kadir Topbaş, “Uygulamaya dönük master planı yapıyoruz. Sıradan kendiğilinden oluşan bir kentsel dönüşüm değil, planlı, bilimsel ve ayakları yere basan bir kentsel dönüşüm için adımları atacağız” dedi. İstanbul’un gece görünümünü çok daha güzel hale getirmek için Aydınlatma Master Planı’nı hazırlayacaklarını da belirten Topbaş, anıtsal yapılar ve tarihi eserler başta olmak üzere, şehri farklı noktalardan çok daha güzel yansıyan bir kent haline getirmek için böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu dile getirdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2016 bütçesi hakkında önemli açıklamalar yaptı. İstanbul’un, Türkiye’nin ve dünyanın taşıyıcı gücü olduğunu vurgulayan Topbaş, “Meclis üyelerimizin ve bürokratlarımızın desteğiyle bütçe yönetimimizdeki başarımız oldukça yüksek. Bütçemiz yüzde 99’larda gerçekleşiyor. Bir ülke özelliği taşıyan bu şehir, ekonomik olarak da dünyanın 127 ülkesinden büyük” dedi. İBB’nin 2016 yılı bütçesinin 16 milyar 100 milyon lira, İSKİ ve İETT ile birlikte 24 milyar lira, şirket ciroları dahil konsolide bütçenin ise 36 milyar 800 milyon lira olacağını açıklayan Topbaş, “Görevde olduğum 11 yılda İstanbul’a 69,4 milyar lira yatırım yaptık. 2016’da da toplam 16 milyar 300 milyon lira yatırım yapacağız. Gelecek yıl sonunda yatırımlar toplamımız 97,6 milyar liraya ulaşacak” dedi.

Kredi notu yükseldi
Topbaş, konuşmasında Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu FITCH’in İBB’nin uzun vadeli kredi notunu yükselttiğini, Japon Kredi Derecelendirme Kuruluşu JCR’nin ise İBB’yi en yüksek düzeyde yatırım yapabilir kategoride gösterdiğini söyledi. Bu sonuca güçlü performans ve sağlam mali yapı sayesinde ulaştıklarını belirten Topbaş, Hazine garantisi olmadan sadece Başkan olarak kendisinin imzasıyla Avrupa Yatırım Bankası gibi kuruluşlardan metro kredisi aldıklarını hatırlatarak, son kredi notlarının İstanbul’un yatırım yapılabilir bir kent olduğunu açıkça gösterdiğini kaydetti.

Dünyaya örnek oluyoruz
Topbaş, “Her geçen yıl bütçemizi biraz daha geliştirerek geleceğe emin adımlarla yürüyoruz. Geçmişte bir takım sıkıntılar yaşayan belediyeden, dönemimizde devlet gibi büyük yatırımlar, hatta metrolar yapan bir belediye haline geldik. Bütçemizle de Türkiye ve dünyaya örnek oluyoruz” dedi. Topbaş, bütün gelişmiş şehirlerde ulaşım problemi yaşandığına dikkat çekerek, İstanbul’un toplu ulaşım sistemlerini daha da geliştirmek adına bütçede en büyük payı ulaşıma ayırdıklarını söyledi. 8 milyar 42 milyon liralık ulaşım yatırımı yapacaklarını bildiren Topbaş, Çevre yatırımlarına 5 milyar 818 milyon lira ayırdıklarını, Kültür-Sanat, Sağlık ve Sosyal Yardımlar ile diğer alanlardaki yatırımların da artarak devam edeceğini ifade etti.

2 yeni metro hattı
Topbaş, “İstanbul’da gelecek yılsonunda günlük 7 milyon kişi raylı sistemleri kullanır hale gelecek. İstanbul, 2019 yılı sonunda da 11 milyon kişinin günlük raylı sistemleri kullandığı bir şehir olacak. Sizlere güzel bir haber vermek istiyorum” diyerek; Bakırköy, Bahçelievler, Bağcılar, Küçükçekmece ve Başakşehir’den geçen 13 kilometrelik Ataköy-İkitelli Metrosu ile Ümraniye, Kadıköy ve Ataşehir’den geçen yine 13 kilometrelik Bostancı-Dudullu Metrosu’nun ihale ve sözleşme süreçlerini tamamladıklarını ve önümüzdeki haftadan itibaren yapım aşamasına geçeceklerini söyledi.

Eş zamanlı start
2019 yılı sonunda İstanbul’un 483 kilometre raylı sisteme kavuşacağını vurgulayan Topbaş, 2016 yılında raylı sistemlerde tarihi bir hamle yaparak 10 metro hattının yapımını başlatmayı hedeflediklerini açıkladı. 2016’da 3. Havalimanı için 2 ayrı metro hattında ve 3 Katlı Tüp Geçiş projesinde somut adımlar atılmış olacağına da dikkat çeken Topbaş, göreve geldiklerinde 45 kilometre olan raylı sistem hattını 145 kilometreye çıkardıklarını hatırlattı.

İSKİ enerjisini üretecek
Topbaş, su ve atıksu arıtmalarında kullanılan elektrik nedeniyle en büyük enerji tüketicisi konumundaki İSKİ’nin, kendi enerjisini üretecek olmasını İstanbul için bir başka tarihi adım olarak nitelendirdi. Yılda 380 milyon liralık enerji tüketen İSKİ’nin Edirne şehri kadar tüketim yaptığının altını çizen Topbaş, “2016 yılında başlayacağımız projeyle İSKİ, rüzgar ve güneş enerji santralleri kurarak enerji üretmeye başlıyor. Bir takım siyasi yada başka mülahazalarla asla su kesintileri yapmayız. İnsanın olduğu her yere hizmet sorumluluğunu taşıyoruz. Bu su kesintilerinin çoğu elektrik kesintisinden yaşanıyor. Bundan dolayı İSKİ bu sıkıntılara bir daha düşülmemesi için dev jeneratörler aldı” şeklinde konuştu.

Hasat yılı olacak
İleri biyolojik arıtma tesisleri için 2016’nın tam bir hasılat yılı olacağını dile getiren Topbaş; Büyükçekmece, Selimpaşa-Silivri ve Çanta ileri biyolojik arıtma tesislerinin gelecek sene devreye gireceğini söyledi. Tuzla, Baltalimanı ve Yenikapı ileri biyolojik arıtma tesisleri için de ihaleye çıkılacağını bildiren Topbaş, “Kentin denizlerinin, derelerinin temizlenmesi yaşam kalitesinin artması adına çok önemli çalışmalar. Balıkçılarımız, bu temizlik nedeniyle denizlerimizdeki balık akınlarının geçmişe göre çok daha iyi olduğunu söylüyor. Baltalimanı’ndan açtığımız tünel sayesinde Haliç’te şu anda sahilden balık tutulduğunu görebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

251 kilometre dere ıslahı
Dere ıslahlarında da ciddi mesafe kat ettiklerini aktaran Topbaş, 2004’e kadar 251 kilometre dere ıslahı yapıldığını, 11,5 yılda 189 kilometre dere ıslahı gerçekleştirdiklerini ve 90 kilometrelik dere ıslah çalışmasının da devam ettiğini anlattı. Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmalarında sona yaklaşıldığını ifade eden Topbaş, yeraltında metro yapar gibi TBM makineleriyle tünel inşa etiklerini, ıslah çalışmasında bugüne kadar 185 milyon lira harcadıklarını ve çalışmanın toplam 364 milyon liraya mal olacağını kaydetti.

Katı atık sistemi İstanbul'da 
Topbaş, katı atık bertaraf teknolojisinde İstanbul için yeni bir dönüm noktasının geldiğini belirterek, “Japonya, Amerika ve Almanya başta olmak üzere gelişmiş ülkelerdeki teknolojiyi barındıran Odayeri Katı Atık Yakma Tesisi için son aşamaya geldik. Burada çevreye zarar verilmeden günde 3 bin ton katı atık bertaraf edilecek. Üretilen enerjiyle 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı ve 3. Havalimanının ısınma ihtiyacının yarısını karşılanacak. Bu çevreci projenin ekonomiye katkısı da çok büyük olacak. İleride bu tesislerin sayısını arttıracağız” şeklinde konuştu.

Altı otopark üstü park
“Aksaray’da yıkımı yapılan İSKİ binasın altını otopark. Üstünü de park yaparak çevreye duyarlı bir çalışma ortaya çıkartacağız” diyen Topbaş, aynı şekilde Maçka Küçükçiflik Parkı’nın karşısındaki arazinin üstündeki binaları da yıktıklarını ve bu arazinin de yeşil alan olacağını söyledi. “Küçükçiflik Park ile ilgili projemiz de var. O vadide hiçbir yapının olmamasını öngördüğümüzü ifade ediyorum” ifadelerini kullandı.

Elektronik para kartı
İBB şirketlerinin de 2016’da bir çok yeniliğe imza atacağını belirten Topbaş, Belbim’in İstanbulkart’ı elektronik para kartı haline getireceğini vurgulayarak, “Kredi kartı değil, bir cüzdan, nakit para gibi her yerde geçebilecek bir kart. İnsanlarımız bu kartla rahatlıkla her yerde alışveriş yapabilecek” dedi. İmar AŞ’nin gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketine dönüşeceğini, bununla ilgili adımları attıklarını anlatan Topbaş, Halk Ekmek’in ekşi mayadan ekmek üreteceğini, 6 yeni cep otoparkının yapımına başlayacaklarını, Beltur’un işleteceği nostaljik yandan çarklı vapur yapacaklarını, İstanbulluların restoran ve kafe hizmeti verecek bu vapurla nostaljik seyahat de yapabileceğini söyledi. İBB’nin en iyi hizmeti sunmak ve insanları daha fazla mutlu edebilmek için çalışmalar yapmaya özen gösterdiğinin altını çizen Topbaş, Kiptaş’ın da 2016’da 10 bin konut hedefi koyduğunu anlattı.

Emek Karakaş
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.