Kar amacı gütmüyoruz

Balcı Vakfı tarafından Silivri’de yaptırılan, İstanbul Rumeli Üniversitesi 2016-2017 Eğitim – Öğretim Yılı’nda hizmete açılacağı tanıtım kokteyli ile duyurdu. Rektör Prof. Dr. Salih Aynural üniversite olarak kar amacı gütmediklerini belirtti

Kar amacı gütmüyoruz

Haber: Fatma SARIBIYIK YILDIRIM 

Silivrililerin yıllardır beklediği üniversite sonunda açılıyor. Silivri üniversitesi olarak adlandırılan İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin tanıtım toplantısı gerçekleşti. 2016-2017 eğitim ve öğretim yılına ‘Merhaba’ demeye hazırlanan üniversitede lisans öğrencilerinin tamamının burstan yararlanacağı bildirilirken Meslek Yüksek Okulu ve yöre öğrencileri yüzde 25'i burstan faydalana bilecek. Kokteyle, Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Belediye Meclis üyeleri, CHP Silivri İlçe Başkanı Suna Göçengil, AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, Silivri Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Recep Akıncı, Silivri Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Ercan Çalışkan, STK temsilcileri, iş damları, muhtarlar, öğretmenler, üniversite yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bizim için çok anlamlı bir yıl

 2016-2017 eğitim ve öğretim yılında açılacak olan üniversitenin tanıtım toplantısında Rektör Prof. Dr. Salih Aynural, merak edilenlere açıklık getirdi. Yüzde 100 burstan sadece lisans öğrencilerinin yararlanabileceğini ifade eden Aynural, "Bu yıl bizim için ve Silivri halkı için çok anlamlı bir yıl. Uzun senelerdir hasretle beklenen Silivri’nin gerçek üniversitesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi, açılmış bulunmaktadır. Biz üniversite olarak kar amacı güden bir üniversite olmayı arzu etmiyoruz. Gerçek vakıf üniversitesi olsun diyoruz. Elbette ki para kazanacak aksi takdirde ayakta duramaz ama bu kazandıklarını kaliteli eğitime, büyümeye, üniversitenin gelişimine harcayacak" dedi. 

Eğitim dili Türkçe olacak

Konuşmasının devamında üniversitenin ana dilinin Türkçe olacağını belirten Aynural, "Haftada 10 saat pratik konuşmaya, dinlemeye ve anlamaya yönelik İngilizce dersleri verilecek. İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak politikamız yabancı dille eğitime karşı olmamızdır. Niye karşıyız? Çünkü ortaöğrenimden mezun olan öğrencilerimizin yüzde 80’inden fazlası yeterli İngilizce öğrenemeden, alt yapısı olmadan, üniversitelere geliyorlar. 1 yıl İngilizce hazırlık görülüyor. 1 yılın sonunda ortalama öğrencinin öğrendiği İngilizce yüzde 25 düzeylerinde. Ders veren öğretim üyelerinin ortalama İngilizceleri yüzde 75. Böyle bir eğitimin ne kadar kaliteli olduğunu siz düşünün artık" diye konuştu. 

Silivri eğitim üssüydü

Üniversite Rekrörü Aynural’ın açıklamalarının ardından konuşan Belediye Başkanı Özcan Işıklar, Silivri'nin bir eğitim üssü olduğunu söyledi. Silivri’nin hafızasında bilimsel çalışma, tarım ve lojistik olduğunu dile getiren Işıklar, "Hatta 3 tane önemli semavi dinin kardeşçe ve barış içerisinde yaşadığı huzurlu bir geçmiş var. Tabi ki en önemlisi ipek yolundan geçen Avrupa’yı denizle buluşturan bir yerleşim yeri konumunda olmasıdır. İstanbul’u kuran Frigler ile beraber yaşamış insanların medeniyet izleri ilçemizde hala mevcut. 5 bin yıl öncesinde yapılan eserler bizlere birçok şey anlatıyor. Hangi projeksiyonu izleyerek hangi vizyonla, geçmiş ile geleceği nasıl konumlandırmamız gerektiğini onlar söylüyor" açıklamasını yaptı. 

Öğrencilerin konaklama sorunu yok

İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin tanıtım toplantısında konuşan Silivri Kaymakamı Faruk Bekarlar, rektörün atanmasıyla birlikte üniversitenin kurulmuş olduğunu ifade ederek, "Bugün kendimizi daha güçlü hissederek geleceğe daha emin bakmanın zeminini oluşturacak çok önemli bir adıma hep birlikte şahit oluyoruz. Sayın rektörümüzün atanmasıyla beraber üniversitemiz kurulmuş oldu ancak bazı gelişmeler geçen yıl tamamlanamadığı için eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayamamıştı. Önümüzdeki günlerde yapılacak sınavla bin civarında öğrencimiz İstanbul Rumeli Üniversitesi'nde eğitim-öğretim hayatına başlayacak. Ben üniversitemize kendisini ziyarete gittiğimde hem binaları, hem sosyal alt yapılarını gördüm. Buraya gelecek öğrencilerin ben nerede kalacağım sorunları da yok. Vakıf olarak geliştirdikleri Yöre Bursu başta olmak üzere önemli ayrıcalıklar üniversitenin yerel anlamda bulunduğu yere bakış açısını hem de geleceğe dönük vizyonunu ortaya koyması bakımından önemli” dedi. 

İSTANBUL RUMELİ ÜNİVERSİTESİ’NİN FAKÜLTE VE BÖLÜMLERİ:

İktisadi ve İdari Birimler Fakültesi :
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji
Sanat ve Tasarım Fakültesi :
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Radyo Tv ve Sinema
Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi :
Bilgisayar Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimarlık
Ön lisans programları:
Bilgisayar Programcılığı, Ağız ve Diş Sağlığı, Adalet Programı, Grafik Tasarımı, Fizyoterapi, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Diyaliz, Odyometri, Pataloji Laboratuvar Tenikleri, Radyoterapi, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, İlk ve Acil Yardım, Çocuk Gelişimi.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.