Kardeşler buluştu

Tarih Koleji'nin ilk defa gerçekleştirdiği "Köy Festivali" kapsamında kolej öğrencileri, Şile'nin Teke Köyü'ne ziyarette bulundu. Köydeki kardeş okul olan Şehit Serkan Angay İlkokulu öğrenci ve öğretmenleri de misafirlerini kapıda karşıladı. Akranlarıyla birlikte çeşitli oyunlar oynayıp uçurtmalar uçuran miniklerin sevinçleri yüzlerine de yansıdı.

Kardeşler buluştu

Haber: Nihal ALTINGÖVDE 

Sabahın erken saatlerinde toplanıyorlar okul kapısında. Hepsi rengarenk adeta birer kelebek. Ellerinde renk renk uçurtmalar... Kızların başını süslüyor çiçekten taçlar. Hareket saatini beklerken gezinin sevinci sarıyor her yeri. Tarih Koleji öğrencilerinin Köy Festivali yürümeye başlayan otobüsler eşliğinde başlıyor. Yol uzun. İstanbul'un o yoğun trafiğinden çıkıp Şile'nin kıvrıla kıvrıla giden yollarına dönüldüğünde başlıyor çocukların camdan cama geçerek etrafı izlemeleri. Her yer yemyeşil ve yeşilin her türü. Köye ne zaman varacağız sesleri eşliğinde giriyoruz Teke Köy'e. Kekik kokuları salınyor dört bir yana...Ve  ağaçların, kuş sesslerinin arasında bir okul. Hani o ünlü hepimizin bilip mırıldandığı "Orda bir köy var uzakta" misali. Şile'nin Teke Köyü. O köyün Şehit Serkan Angay İlkokulu... Ve okulun gözleri yollarda, minik kalpleri heyacanlı gözleri ışıl ışıl öğrencileri. Otobüsün yaklaşmasıyla başlayan o en güzel kardeşlik şarkısı. 

Oyunlar oynadılar

Tarih Koleji öğrencileri Köy Festivali etkinlikleri çerçevesinde Şile'nin Teke Köyü'ne günü birlik geziye gittiler. Küçük köyün hemen ortasında bulunan Şehit Serkan Angay İlkokulu öğretmen ve öğrencileri ile buluşup bütün günü birlikte geçirmenin mutluluğunu yaşadılar. Okul bahçesinde gerçekleşen karşılaşma anının kısa tedirginliği çocuk kalplerin sıcaklığıyla hemen oyunlar oynamaya, birlikte neşe içinde danslar edilmesine dönüştü. "Bütün dünya buna inansa hayat bayram olsa" şarkısının tınıları çocuk gülüşlerine karışarak yankılandı dört bir yana. Sonra beraber yüründü ağaçlarla çevrili okulun hemen ilerisinde bulunan piknik alanına. Örtüler serildi, gün öncesinden hazırlanan yiyecekler hep birlikte yenildi. Her iki okulun öğretmenleri eşliğinde oyunlar yarışmalar yapılırken velilere düşen ise sadece bir ağaç gölgesinde bu şen kahkaları dinleyerek çocuklarını izlemek oldu. Halat çekme oyunu en iddialılarından biri olurken yarışmanın, yumurta taşıma oyunu ise düşen yumurtaların daha ağır ve yavaş taşınmasıyla son buldu.  Çimenlerin üzerinde kitap okumanın tadına vardı öğrenciler mis gibi hava eşliğinde. Düşledikleri dünyayı yine kardeşlik içerisinde el birliği ile çizdiler ağaç gölgelerinde. Bir kuşu bir çocuk çizerken çiçeği uzaktan gelen arkadaşı çiziverdi renk renk. Bir anda kapladı gökyüzünü onlarca uçurtma. Rüzgar uçurtmaları dans ettirdi gökyüzünde özenle. Bir uçurtmanın ipinden tuttu minik parmaklar hep birlikte. Pembeli, yeşilli, sarılı, morlu uçurtmalar. Tarih Koleji öğrencileri Teke Köy'de yaşayan arkadaşlarından öğrendi tavuklara yem vermeyi, bir ineği şehirde görmeden büyüyen çocuklar, çekinerek yaklaşıp süt sağdılar ılık ılık.  Eyüp Belediyesi Engelliler Sürekli Eğitim ve Rehberlik Merkezi(ESER) öğrencilerinin de katıldığı gezide merkez öğrencilerin hazırladığı ney ve def ile söylenen şarkılara tüm çocuklar 
eşlik etti.

Doğanın kıymetini öğretmmeliyiz         

Tarih Koleji Okul Müdürü  Feyzi Bayram "Şehir içinde, betonlar içerisinde  olan çocuklarımızı doğayla buluşturalım diye köy festivali düzenledik okul olarak. Çocukların köyü, köy yaşamını görmesini hedefledik bu gezimizle. Aynı zamanda bu köy okulundaki kardeşleriyle bir araya gelmelerini, birlik ve beraberlik içerisinde güzel bir gün geçirmelerini istedik.Sadece kendi içerimmizde değil diğer öğrencilerlede kaynaşmayı istedik. Sağolsunlar Teke Köy, okul öğrencileri ve velileri bizleri çok güzel karşıladı. Öğrencilerimizin yaşayarak öğrenmelerini istiyoruz. Çimenlerin üzerinde koşup oynuyorlar, kitap okuyorlar. Teke Köy Anadolu'daki köylere göre oldukça modern bir köy. Okulu, yolu, spor salonu olan bir köy. Her köye bu nasip olmaz. Bu köyümüzde artık hep yaşlı nüfus kalmış, 40 hane bulunuyor, gençler şehire taşınmış. 75 ilkokul, 75 ortaokul öğrencileri var. Gittikçede azaldıklarını öğrendim. Şehirlere bir akım sürüyor oysa şehirdekilerde buraya gelmeye çalışıyor. Önemli olan doğanın kıymetini bilmek. Bizler istiyoruzki gelecek nesillere iyi şeyler bırakalım. Öğrencilerimiz öğrensin doğayı, bir ağacın kıymetini" şeklinde açıklama yaptı.

Her zaman onları bekleyeceğiz

İstanbul Şile Teke Köy'de bulunan Şehit Serkan Angay İlköğretim Okulu Müdürü  Kadir Atçeken güne dair duygularını "Gerçekten bugün bizler için özel bir gün.Tarih Koleji öğrencileri velileri bizlerle birlikte oldular. Öğrencilerimiz birbirine kaynaştı, yarışmalar yapıldı. Beraber yiyip beraber coştular. Bizlerde onları keyifle izledik" şeklinde dile getirirken imkan buldukları taktirde İstanbul Tarih Kolejini öğrencileriyle birlikte ziyaret edeceklerini belirtti. "Bizler her zaman için Tarih Koleji öğrencilerini, öğretmenleri ve velilerini bekleyeceğiz" diyen Atçeken "Her iki okul birbiriyle artık kardeş okul oldu, bu ziyaretlerin devam etmesini diliyoruz" dedi.

Öğrencilerin maddi sıkıntıları var

Doğa ile iç içe bir okul olan Şehit Serkan Angay İlköğretim Okulu hakkında da bilgi veren Atçeken" Okulumuz doğa ile başbaşa. Hayvanıyla, ağacıyla ormanıyla bizler doğal yaşam alanındayız.Öğrencilerimizde köylerden geldikleri için doğal yaşamın içinde büyüyen, gelişen çocuklar. Onlar çok şanslı çocuklar bu konuda ve biz onlara her zaman bu konuda şanslı olduklarını anlatıyoruz ama neticede çocuklar ve onlarında şehirlere bir özentisi oluyor. Okulumuz Şile merkezden uzakta olduğu için ulaşım sıkıntısı var. Köylerden geliyor öğrencilerimiz ve yollarda oldukça vakitleri geçiyor. Köy yaşamı olduğu için öğrencilerimizin maddi olarak sıkıntıları var. Tabi bu durum öğrencilerimize yansıyor. Bu nedenle okul olarak bazı imkansızlıklarımız oluyor. Her şeye yetişemiyoruz. Geçen yıl okulumuzu bir hayırsever vatandaşımız içinin tadilatlarını yaptırdı, boyattı. Oyun alanımız çok eskiydi onu yeniledik bu sene.Bir spor salonumuz var ama tadilata ihtiyacı var. Bununla ilgili girişimlerimiz başladı, bir miktar malzeme temin ettik. İşin % 50'si bitti ama geri kalan kısmını yapamıyoruz"sözleriyle anlattı.
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.