Kılıçlar çekildi!

Belediye Meclisi'nden toplamda 41 dönüm olan farklı 6 parsel için satış yetkisi isteyen Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, AK Parti Grubu'nun sert muhalefeti ile karşılaştı. Zaman zaman izleyicilerinde katıldığı tartışmalarda meclis üyeleri güçlükle sakinleştirildi

Kılıçlar çekildi!
07 Haziran 2016 Salı 09:52

Haber: Ekrem Hacıhasanoğlu 

Beylikdüzü Belediyesi Haziran ayı meclis toplantısının birinci oturumu dün gerçekleşti. 11 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında AK Parti Grubu biri yazılı olmak üzere üç sözlü önerge verdi. Toplantıya, mülkiyeti belediyeye ait olan 6 farklı parselin satış yetkisinin istendiği 6. madde damga vururken, zaman zaman çıkan tartışmalara vatandaşlar da katıldı. 

7.9 milyon TL'lik ceza kesildi

AK Parti Meclis Grubu verdiği yazılı önergede ilçe sınırları içerisindeki belediyeye ait taşınmazların tamamının listesini istedi. Önerge oy çokluğu ile reddedildi. Sözlü önergeyi veren AK Parti Grup Sözcüsü Mücahit Birinci ise belediyenin özel bir teşebbüsün reklamını yaptığını savunarak, “Bu x firmasına çok yakın zamanda 7.9 milyon TL'lik ceza kesildi. Bu cezanın Beylikdüzü Belediyesi'ne yansıması nedir? Bunun halka yansıması nasıldır? Bu hukuka aykırılık müteahhit firmaya yansıması nasıl olacaktır?” diye sordu. 

Projenin arkasındayız

Brinci'nin açıklamasından sonra söz alan İmamoğlu adı geçen firma ile belediyenin birlikte iş yaptığını, projenin belediye ile ortak olduğunu, bu nedenle reklam yapılmakta herhangi bir beis görmediğini söyledi. Bundan sonra da aynı şeylerin yapılacağını ifade eden İmamoğlu, “Bahsedilen ceza tarafımıza ulaşmadı. Bu projenin sonuna kadar arkasındayız. Ayrıca Viraİstanbul'u bir vadi projesi ile buluşturacağız” cevabını verdi. İmamoğlu'nun açıklamasından sonra oylamaya sunulan sözlü önerge oy çokluğu ile reddedildi. AK Parti Grubu verdiği ikinci sözlü önergede Spor Komisyonu'nun bugüne kadar işlevsiz kaldığını, yeni dönemde komisyonun gençlere yardımcı olmak anlamında işlevinin artırılabileceğini belirtti.Yapılan oylamada AK Parti'nin sözlü önergesi oy birliği ile gündeme alındı. 

Belediye emlak ofisine döndü

AK Parti Grubu'nun verdiği önergelerin ardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. Gündemin ilk beş maddesi oy birliği ile kabul edilirken, meclisten satış yetkisi talep edilen 6. madde tansiyonun yükselmesine neden oldu. Yetki hakkında söz alan AK Parti Sözcüsü Mücahit Birinci, zurnanın zırt dediği yere gelindiğini belirterek, “Haziran ayında da 100 dönüm bir arazi satıldı. Belediye emlak ofisine döndü” dedi. 

Tuğla üstüne tuğla koymadınız

Mücahit Birinci eleştirisinin devamında konut projelerinin hizmet olarak algılanamayacağını dile getirerek, “Satış konu edilen uzun bir liste var. Beylikdüzü'ne ne yatırımı yaptınınız da bu kadar arsayı satmaya kalkıyorsunuz. Bana bir tuğlanızı gösterin! Ben Beylikdüzü'nde sizin zevkinize göre donattığınız heykellerden başka bir şey görmüyorum. Maalesef tuğla üstüne tuğla koymadınız. Ortada yapılan hiçbir şey yok. Geçmişte zaten 100 dönüm arazi sattınız!” dedi. 

Aspendos bile bir yılda yapıldı

Birinci sahilde yapımı devam eden devam eden amfitiyatronun halen bitirilemediğini hatırlatarak, “Aspendos tiyatrosu 6.5 ay ile 1 yıl içinde yapıldı. Belediye Başkanı meteaddit defa borçlanma yetkisi istedi. 100 dönümden beklediğiniz geliri 2015 yılı bütçesine koydunuz. Naptığınızı sizler de bilmiyorsunuz. Hiçbir plan ve programınız olmadan, 41 dönümlük yeri satışa çıkarmışsınız. Vatandaşın bundan haberi yok. Beylikdüzü Belediyesi'ni emlak ofisine çevirdiniz deyince de kızıyorsunuz. AK Parti döneminde üretilen arsalar maalesef elden çıkarılıyor” iddiasında bulundu.  

Mirasyedi gibisiniz

AK Parti Meclis üyesi Ebru Habib de AK Parti iktidarından 2 yıl sonra Beylikdüzü'nde bir kara gün daha yaşandığını savundu. “Bizim iktidarımızda üretilen arsalar bir bir satılıyor. Bu duruma dense dense mirasyedi denir” diye konuşan Habip, “Maalesef bu arsalar satılıp hiçbir şey yapılmıyor. Yusuf Uzun döneminde bir metre arsa sattırmayacağız diyenler şimdi kapış kapış arazi satıyor. Bütün bunlara rağmen belediyeyi yönetemiyorsunuz. Bütün bu arazileri satıp satıp mirasyedi gibi, yiyemezsiniz” diye konuştu. 

7 yıldır ilçeyi yönetiyorsunuz

Satış yetkisi için aleyhte söz alan AK Partili Meclis Üyesi Seyithan İzsiz, “Beylikdüzü'nü yönetme yetkisi 2019'a kadar sizde. Bu arazileri elbette satabilirsiniz. Beylikdüzü'ne hizmet edilecekse siz satın biz de altına imaza atalım. Geçtğimiz dönemin iki aktörü var şu an salonda biri siz biri Demirtaş. Siz Beylikdüzü'nü iki yıldır yönetmiyorsunuz 7 yıldır yönetiyorsunuz. İlçe başkanlığı döneminizde de meclis aritmetiğine dayanarak Yusuf Uzun'u çalıştırmadınız. Geçen meclis toplantıısnda ben sizin söz verdiğiniz tramvay hatlarını hatırlattım siz böyle bir şey yok dediniz. Bakın burada seçim vaatleriniz duruyor. 

Çık kendini yak

AK Parti Grubu'nun eleştirilerine cevap verene CHP Grup Sözcüsü Mülayim Demirtaş uzun süre gelen itirazlar üzerine konuşamadı. Bütün muhalefeti dinlediklerini belirten Demirtaş, “Konuşmam kesildiğinde aynı üslupla cevap veririm” uyarısını yaptı. AK Parti Sözcüsü Mücahit Birinci'nin, “Bu satış konusu önemli, konuşmayıpta ne yapacağız” şeklindeki çıkışına, “Çok belediyenin önünde kendini yak” tepkisini gösteren Demirtaş, “Sen iyi misin arkadaşım?” diye sormayı da ihmal etmedi. Tam bu sırada Birinci sataşmaya devam edince salonda bir süre gerginlik yaşandı. Meclis üyelerini sakinleştirmeye çalışan İmamoğlu, izleyicileri de dışarı çıkarmakla uyardı. 

Tahsilat süreci devam ediyor

Yapılan bütün tartışmalardan sonra açıklama yapan Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu eleştirilere tek tek cevap verdi. Kavgaya neden olan 6 arsa satışı için, “İlçemiz için en uygun karar” yorumunu yapan İmamoğlu, çok tartışılan Viraİstanbul projesi için de, “Çok tartışılan 92 dönümlük arazinin tahsilat süreci devam ediyor. Bir anlaşmamız var” dedi. İmamoğlu ayrıca kendi dönemlerinde proje takibi sonucu  200 dönüm alanı Beylikdüzü halkına kazandırdıklarını belirterek, “Bunlar eskiden yapılmadı maalesef. Muhtelif noktalarda belediye olarak konut projesi geliştiremeyiz. Maksimum gelir nasıl elde edersek ona yöneliriz” açıklamasını yaptı. 

 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.