Köstebek belediyenin içinden!

Avcılar Belediyesi'ne ait hayvan barınağı için, hayvanseverler tarafından, içerideki hayvanların aç bırakıldığı, hatta köpeklerin birbirini parçaladığı iddiaları kan donduran ifadeler olarak hafızalara kazınmıştı. Belediye Veteriner İşleri Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, video görüntülerinin bir karalama kampanyası kapsamında barınakta çalışan bir şahıs tarafından kaydedildiği belirtildi

Köstebek belediyenin içinden!

Geçtiğimiz günlerde bazı hayvanseverler, Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'ne bağlı Sokak Hayvanları Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi ile ilgili iddialar ortaya atmıştı. "Barınağa getirilen hayvanların yeterli bakım ve ilgi olmadığı için hastalıktan ve açlıktan öldüğü hatta aç kalan köpeklerin bir yavru köpeği parçaladığı" ifadeleri iddialar arasında yerini almıştı. “Burada bir dram yaşanıyor” diye konuşan gönüllüler barınağın şartlarının hayvanların sağlığı için çok kötü olduğunu ve yetkililerin bu konuda hiçbir şey yapmadığını söylemişti. Hayvanseverler, “Durumu kötü olan hayvanları özel kliniğe çıkarmak için araya adam sokmak zorunda kalıyoruz” iddiasında da bulunmuştu.

Komplo düzenlendi
Tüm bu iddialara Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü'nden bir açıklama geldi. Belediye tarafından yapılan açıklamada ortaya ilginç bir detay çıktı. Belediye'ye göre, "Hayvanların açlıktan birbirini parçaladığı" video kaydını barınakta çalışan bir personel çekti ve söz konusu personel ölü hayvanı kendi eli ile barınağa yerleştirdi. Bu kaydın, bir karalama kampanyası kapsamında gerçekleştirildiğinin altını çizen belediye, "Video tarafsız bir gözle ve dikkatlice incelendiğinde çekimi gerçekleştiren kişinin kıyafetinden merkezimizde görevli olduğu anlaşılıp, bu olayın bizzat kendisi tarafından kurgulandığı hemen fark edilecektir. Söz konusu görüntülerde hayvanların aç bırakıldığı bundan dolayı ölü hayvanı yediklerinden bahsedilmektedir. Buna rağmen yem kaplarının mama ile dolu olması kurgu ve yalanı  gözler önüne sermektedir. Ayrıca videoda, diğer görevlinin çöp bidonunu içeri  taşıdığı görülmekte bu ayrıntı da videonun rutin sabah temizliğinden önce kurgulanıp çekildiğini göstermektedir. Diğer yandan, parçalama olayının gerçek olabilmesi için tek köpeğin değil kafesteki diğer köpeklerin de olaya dahil olması gerekmektedir. Oysa görüntüler bunun aksini göstermektedir" ifadelerini kullandı. 

Kendi yerleştirmiş!
Anlaşılıyor ki çalışan kişi kendince bir kurgu hazırlamaya çalışmış, köpeği açık ve yaralı vaziyette buraya yerleştirmiştir. Hayvanın öldüğü ise barınak sorumlusuna bildirilmemiş ve ölüm sebebini açıklayan zorunlu ölüm raporu tutması sağlanmamıştır. Hatta barınak kayıtlarında böyle bir köpeğin varlığı dahi gözükmemektedir. Böyle bir komployu hazırlamak için bir canlıya zarar verebilmeyi göze alan bu kişiler hakkında hukuksal girişimlerimiz sonuna kadar devam
 edecektir."

Titizlik gösteriyoruz

Öte yandan Avcılar Belediyesi, barınağın şartlarına tepki gösteren hayvanseverlere için de bazı açıklamalarda bulundu. Belediye yetkililerinin yaptığı açıklamada, "Hayvanların bulundukları bölmelerin temizlik açısından; rahat temizlenebilir, yıkanabilir ve dezenfekte edilebilir yapıda olması, ısı yalıtımı açısından; gölden gelen soğuk rüzgardan hayvanların korunması amacıyla üç tarafı ve üstü kapalı bölmelerden oluşması ve brandaların ayrıca takılması hayvanlarımızın elverişli koşullarda yaşaması için yapılmış düzenlemelerdir" denildi. Hayvanların beslenme şartlarına da değinen yetkililer, "Hayvanlarımızın beslenme şartları, üzerinde titizlikle durduğumuz konuların başında gelmektedir, bu sebeple susuz veya aç kalmaları mümkün değildir. Rehabilitasyon merkezimizde yer alan hayvanlarımıza metabolizmalarının bozulmaması için  hiçbir şekilde dışarıdan yemek ve yemek artığı kabul edilmemekte olup verilen mamalar veteriner hekimlerimizce  protein değerleri üst seviyede olan kuru mamalardan seçilmektedir. Bu sene 10,5 ton köpek maması,400 kg  köpek konservesi ve 500 kg kedi maması ve 600 kg kedi konservesi (bunların 500 kilogramı yavru maması) alınmış  olup mama sıkıntımız bulunmamaktadır" ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.