'Kumarbaz Özcan'a çok üzülüyoruz'

Düzenlediği basın toplantısında Silivri gündemini değerlendiren AK Parti İlçe Başkanı Rıfat Kutlu ilçe gündemini meşgul eden korsan anons konusuna değinerek; "Belediyenin anonslarına giriliyor, Belediye Başkanı’na ‘Kumarbaz Özcan’ ifadeleri kullanılmak suretiyle bir takım yakıştırmalar yapılıyor. Işıklar’ın böyle bir duruma düşmesinden dolayı son derece üzgünüz" dedi.

'Kumarbaz Özcan'a çok üzülüyoruz'

Haber: Fatma Sarıbıyık Yıldırım

AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, düzenlediği basın toplantısında ilçe gündemini meşgul eden konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın hakkında belediye hoparlöründen, “Kumarbaz Özcan. Rüvet parasıyla kumar oynuyor” şeklinde ki korsan anons olayına da değinen Kutlu, “Belediye başkanı özel hayatıyla ilgili kamuoyunu meşgul ederken, o anonsu kimin yaptığının peşine düşerken, ben ve ekibim köyler ve mahallelerde dahil Silivri’ye hizmet ediyoruz” dedi.

9 ayda 4 kez

Kutlu’nun düzenlemiş olduğu basın toplantısını Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyeleri de eşlik etti. Gündeme ilişkin değerlendirmeleri ana başlıklar halinde sıralayan Kutlu, basının haber alması ve kamuoyunun daha fazla bilgi sahibi olması noktasında siyasi erklerin zaman zaman bir araya gelmesi gerektiğinin altını çizerek, diğer siyasi parti ilçe başkanlarına ve belediye başkanına nazaran 9 aylık bir ilçe başkanı olmasına rağmen basın mensuplarıyla 4. kez bir araya geldiğini ifade etti. 

Diğerleri korkak davranıyor

Diğer siyasi parti ilçe başkanlarının ve belediye başkanının basın mensuplarıyla bir araya gelmemesini de, 'korkaklık' olarak değerlendiren Kutlu, “Silivri’de hiçbir basın mensubu arkadaşımızı ayırmadan bir araya gelebilen tek siyasi partiyiz. Zaman zaman sizlerle bir araya geliyoruz ve yaptıklarımızı yapamadıklarımızı sizler aracılığıyla kamuoyuna aktarmaya çalışıyoruz.  Keşke bu toplantıları daha sık periyotlarda yapabilsek. Ancak bizler de AK Parti Silivri İlçe Teşkilatı olarak gündemiz yoğun ve bundan dolayı da bazen 2 ayda bir araya gelebiliyoruz. Ama bizim dışımızda ne Silivri Belediye Başkanı ne de diğer siyasi partiler sanırım bu şekilde basın mensuplarıyla buluşmuyor. Basın mensuplarıyla bir araya gelememek korkaklıktır, bir araya gelebilmek ise cesarettir” dedi. 

Faturaları bize vermediler

Denetleme Komisyonu sürecinde şaibe görülen fatura ve belgelerin kendilerine verilmemesiyle ilgili açıklamalarda bulunan, Rıfat Kutlu, “2015 Yılı Faaliyet Raporu'nun okunması sürecinde ve özellikle faliyet roparının denetim sürecinde komisyonda bulunan 2 AK Parti Meclis Üyesi arkadaşlarımıza belediye tarafından istedikleri ilgili dokümanların, ilgili belgelerin “siz Danıştay mısınız, siz Sayıştay mısınız?” gibi ifadeler kullanılarak verilmemesi, Silivri Belediyesi'nin içerisinde bulunduğu vahim süreci ortaya koymuştur. Buradan şunu da belirtmek istiyorum ki, bir denetim komisyonu belediyenin gelir ve gider belgesini isteme hakkına sahiptir. Onun dışında Belediye Başkanı'nın veya kişinin özel harcamalarıyla alakalı hiçbir belge ve evrakı istemeye hakkı yoktur. Ama Denetim Komisyonu'nda görevli arkadaşlarımızın istediği belge ve dokümanlarda belediyenin gelir ve giderleriyle alakalıdır. Dolayısıyla belediyenin gelir ve gider tablosuyla alakalı her türlü bilgi ve belgeyi isteme hakkına sahibiz” ifadesini kullandı. 

Köfteye 200 tiyatro biletine 500 lira 

2015 yılının hizmet kıtlığı içinde geçtiğini söyleyen Kutlu, "Bir yılı daha hizmet kıtlığı içerisinde geride bıraktık. Sayın Belediye Başkanı 2009 yılında ilk seçildiği günden itibaren söz verdiği hiçbir projeyi hayata geçirememiştir. Bu kadar hizmet kıtlığı, hizmet kısırlığı varken, belediyenin borç yükünün çok hızlı bir şekilde artması ve artık ödenemeyecek bir boyuta gelmesi bu ilçenin kötü talihinin bir göstergesidir. Çünkü Silivri Belediyesi'nin 140 milyona varan borcu var. Ve bu 140 milyon borca yakın olarak da Silivri Belediyesi'nin 155-160 trilyon resmi bir bütçesi var.  Bu da şunu ifade ediyor. Gelen para borca gidiyor. Ancak ucu ucuna yetiyor. Sadece bankalara yıllık 8 milyon borç ödüyor. Bu borcun 3 milyonu faiz. Ama bu kadar borca rağmen, bir köfteye 200 lira, bir tiyatro biletine 500 lira verecek kadar bol kepçe dağıtan bir belediye yönetimi var” dedi.

Işıklar farklı konuşuyor

Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın hizmet yapamamasını bahanelerle açıkladığını dile getiren Rıfat Kutlu, “Işıklar hiçbir projeyi hayata geçirememesini ya Büyükşehir’e ya da merkezi hükümete atmak suretiyle kendi bahanesinin arkasına sığınıyor. Ama İBB Başkanı Kadir Topbaş ile görüşmesinde de de Kadir Başkan’a benden çok teşekkür ediyor. Silivri'ye gelince, 'Büyükşehir bize üvey evlat muamelesi yapıyor, destek çıkmıyor' diye siyaset yapıyor. Maalesef Belediye Başkanı bu tutumuyla bağcıya ayrı, üzümü yiyene ayrı konuşuyor” diye konuştu. 

Örümcek ağlarıyla kalsın

Silivri Belediyesi tarafından yapılan ve açılışı gerçekleştirilen Silivri Belediyesi Önder Yılmaz Tiyatro Salonu'yla ilgili Belediye Başkanı Özcan Işıklar’a teşekkür eden Kutlu, "Belediye 200 kişilik bir tiyatro salonu yaptı. Bu salonun yerinin kamulaştırılması için İller Bankası'ndan 3 milyon kredi çekildi. Ve bu kredinin çekilmesine bizler de dahil tüm meclis üyelerimiz onay verdi. Restorasyonu ise bir hayırsever tarafından yapıldı. Ancak ben buradan şunu ifade etmek istiyorum. Eğer o tiyatro salonunu Eren Erdem tarzında insanlarla dolduracaksa, eğer bu milletin canına, malına kastedenleri savunan insanlar o salonlara gelecekse, ben o salonların örümcek ağlarıyla kalmasını isterim. Böyle örümcek beyinli zihniyetlerin o binaların içinde olmasındansa o salon örümcek ağlarıyla kalsın daha iyi" tepkisini verdi. 

Gezen'e 23 bin lira 

Müjdat Gezen’in tiyatro oyunu için belediyeden ödenen faturaya da değinin Kutlu, “Müjdat Gezen Silivri'ye geldi, basın mensuplarına aleni küfür etti ve sizleri rencide etti. Ama aynı Müjdat Gezen’e biz 23 bin 600 lira para ödedik. 1 otobüs yolcu ile tiyatroya gidildi. Bu parayı yolcu hesabına vurduğumuzda bir yolcunun bileti 500 liraya tekabul ediyor” dedi. Başkan Işıklar’ın üniversite söylemleri ve TÜRAM ile ilgili çalışmalarını da değerlendiren Kutlu, “Üniversiteleri engellediğimizi söylüyor. Ama bizlerin de mecliste onay verdiği üniversiteler tek tek isimleriyle ortada. Yine TÜRAM projesiyle alakalı sayın başkan tuttuğunu oraya getiriyor. Ama o TÜRAM Projesi göz boyama adı altında üretilen bir projedir. Çünkü bizim Sosyal Demokrak Belediye Başkanımız bile TÜRAM’dan değil gidip Yalova’dan alıyor park bahçe ürünlerini. Ama biz buna rağmen tüm bunlara mecliste destek vermeye devam ediyoruz. Ama TÜRAM’ın da batışına şahit olacaksınız. Tıptı Halk Ekmekte olduğu gibi, SİLKEN’te aynı problemler olduğu” ifadelerini kullandı. 

Silkent beceriksizlik 

Silkent ile ilgili de önemli açıklamalarda bulunan AK Parti Silivri İlçe Başkanı Rıfat Kutlu, “Selami Değirmenci Başkan 15 yıl bu ilçede Belediye Başkanlığı yaptı. Hüseyin Turan 5 yıl bu ilçede Belediye Başkanlığı yaptı. Her ikisinin de döneminde kar eden ve o karlılığına binaen hizmette üreten bir SİLKEN varken, maalesef şu anda Silivri Belediyesi'ni paçasından tutup aşağı düşüren bir SİLKENT var karşımızda.  Bu da belediyenin yönetim beceriksizliğinin bir göstergesidir” açıklamasını yaptı. 

Son derece üzgünüz

Silivri Belediye Başkanı Işıklar'ın son günlerde özel hayatıyla gündeme gelmesinin kendilerini çok üzdüğünü ve son derece rahatsız ettiğini dile getiren Kutlu, "Belediyenin anonslarına giriliyor, Belediye Başkanı'na 'Kumarbaz Özcan' ifadeleri kullanılmak suretiyle bir takım yakıştırmalar yapılıyor. Bir dönem kendi ekip arkadaşlarının içinde olan birinin bu olayı paylaşmasıyla biz de bu durumu öğrendik. Bu süreç her ne olursa olsun, bizim muhalefet anlayışımızda bel altı bir durum söz konusu olamaz. Özcan Işıklar'ın böyle bir duruma düşmesinden dolayı son derece üzgünüz.  Belediye başkanını severiz sevmeyiz, siyaseten farklı noktalardayız ama kurumsal bir yapının ve 160 bin nüfusu olan bir ilçenin belediye başkanının isminin anons sisteminde, 'Kumarcı Özcan' diye ifade edilmesi bizi son derece üzen, son derece rencide eden bir hadisedir. Ben umuyorum ki onu yapan arkadaşımız bir an önce bulunur ve gerekli işlemler yapılır. Çünkü siyasi kimliğimi bir kenara bırakarak Silivrili bir vatandaş olarak Silivri’mizin ve Silivri Belediye Başkanımızın kamuoyunda kumarla anılması bizleri son derece rahatsız etmiştir. Umuyorum ki Belediye Başkanımız da bu süreçlerin ardından özel hayatıyla alakalı daha titiz davranır” diye konuştu.

Keşke Silivri Belediyesi yapsaydı

Danamandıra Tabiat Parkının Esenyurt Belediyesi'ne kiralanmasıyla ilgili de konuşan Kutlu; “Danamandıra Tabiat Parkı’nın Esenyurt Belediyesi tarafından kiralanmasıyla alakalı farklı algılar oluşturulmaya çalışılıyor. Ancak orası Abant gibi bir yer olacak. Yaklaşık maliyeti de 2-3 milyonu bulan bir proje. Yıllardır atıl durumda olan bir yer Esenyurt Belediyesi'nin yapacağı düzenlemeyle Silivri’ye ve Danamandıra’ya artı değer katacak. Tabi bu keşke Silivri Belediyesi tarafından yapılsaydı. Sonuçta orası yine Silivri’nin Danamandıra’nın yeri. Orayla alakalı köy halkı tarafından herhangi bir olumsuz düşünce yok. Ama birileri farklı algı oluşturma gayreti içerisinde. Aslında buna bizim sevinmemiz lazım. Esenyurt’u rantçılıkla, Kürtçülükle ve garip garip insanlarla eşleştiren bir zihniyetin rahatsızlığı kamuoyuna yansıtılmaya çalışılıdığına şahit oluyoruz. Ama ben hem AK Parti İlçe Başkanı olarak, hem Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi olarak, hem de Silivrili bir vatandaş olarak Eesenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’na böyle bir hizmeti Silivri’ye kazandırdığı için teşekkür ederim. Ben isterdim ki, Necmi Kadıoğlu’ndan önce Özcan Başkanımız düşünseydi. O teşekkürü nasıl Necmi başkana ettiysem Özcan başkana da teşekkür ederdim” diye konuştu.

Işıklar anonsla uğraşıyor

Silivri Belediyesi ve merkezi hükümet tarafında Silivri’ye yapılan yatırımları kıyaslama yaparak değerlendirmede bulunan Kutlu, “Büyükşehir ve Merkezi Hükümet tarafından Silivri’ye birçok hizmet yapıldı. Doğalgaz hizmeti köy ve mahallelerde dahil tamamlandı. Yine köy yolarlıda da Büyükşehir yetkisinde olan tüm yollar asfaltlandı. Birkaç mahallede halen asfaltlama çalışmaları devam ediyor. O mahallerde deki asfaltlama çalışmaları kısa süre sonra tamamlanmış olacak. Bunun dışında Silivri’ye 3 tane Biyolojik Arıtma Tesisi yapılıyor. Bu tesisler tamamlandığında Silivri’nin denizi de suyu da tertemiz olacak ve gönül rahatlığıyla denize girilebilecek. Biz Silivri AK Parti Teşkilatı olarak bu hizmetlerin takipçisiyiz. Tüm bu hizmetlere baktığımızda Büyükşehir’in Silivri’yi cezalandırmadığı da ortaya çıkıyor. Büyükşehir Silivri’yi cezalandırmıyor, hizmet ediyor. Bizim Silivri Belediye Başkanı anonsları kim yaptı diye uğraşıyor. Belediye başkanı anonslarla uğraşırken AK Parti Silivri’ye hizmet ediyor” bilgisini verdi.

5 yeni projemiz var

Silivri’ye yeni yapılacak olan 5 tane yeni projenin de müjdesini veren Kutlu, "Silivri’ye yakışan bir Emniyet binası yapılacak. Projesi çiziliyor. Kültür Merkezi'nin yeri Silivri Belediye Başkanımız tarafından değerlendirilemediği için emniyete tahsis edildi. Bunun yanında, Silivri Stadı yıkılarak, yerine içinde olimpik havuzu ve yönetim binasının da yer alacağı modern bir Spor Tesisi yapılacak.  Yine Silivri Lisesi'nin binası yıkılarak yerine daha modern bir bina yapılacak. SGK binasın yeri ve Projesi hazır. SGK'ya yeni bir bina tapu dairesinin yanında yapılacak.  Ve bir de Selimpaşa’ya battı çıktı dedikleri binaların altından dan üzeri yeşil alan olacak şeklinde tünel projesi yapılacak. Ve bu proje ile o bölgede trafik rahat bir nefes almış olacak” dedi Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.