Mağduriyeti önleyeceğiz

Darbe girişiminin ardından İBB’den 768 personelin iş akitlerinin feshedilmesinin ardından artan şikâyetler üzerine CHP İBB Meclis Üyesi Ertuğrul Gülsever valiliğe bir dosya sundu. Gülsever, “Arkadaşlarımızın sorunlarını nasıl çözeriz diye valiliğe başvurduk. Valimiz, bunlar acil bir şekilde değerlendirilecek. Bu işlerle hiçbir alakası olmayan terör örgütü ile ilintili olmayan arkadaşlarımızın mağdur olmalarının önüne geçileceğini değerlendirmesinde bulundu” dedi

Mağduriyeti önleyeceğiz

Haber: Ufuk Çoban

Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından İBB’den 768 personelin iş akitlerinin feshedildiğinin gündeme gelmesinin ardından işten çıkarılmalarda haksızlığın olup olmadığı da gündeme geldi. CHP ve TÜM BEL-SEN heyetleri OHAL'den Sorumlu İstanbul Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şirketlerinden FETÖ/PDY kapsamında haksız yere açığa alınan memurlar ve iş akitleri feshedilen personel hakkında adına görüşme yapmak için valiliğe geldi. Görüşmeye CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever ve Grup Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Okumuş Görgü, TÜM BEL-SEN Genel Başkanı Ömer Salih Erol, TÜM BEL-SEN Genel Hukuk ve TİS Sekreteri M. Osman Seheri, AKOM’da iş akitleri fesih edilen Nizamettin Karadaş ve Ercan Tekin'de katılım sağladı.

Şikâyetlerin artması üzerine dosya sunduk
İşten çıkarılmaların ardından kendilerine 'haksız olarak işten çıkarıldık' şikâyetlerinin gelmeye başladığını söyleyen ve bu nedenle valiliğe bir dosya sunduklarını belirten CHP İBB Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, “Bugün buraya gelerek işten geçici olarak çıkarılmış olan, uzaklaştırılmış olan arkadaşlarımızın sorunlarının nasıl çözüleceğine dair bir görüşme yapmak talebinde bulunduk. OHAL'den Sorumlu İstanbul Vali Yardımcımız Nurullah Naci Kalkancı ile görüştük, sorunu bütün detaylarıyla anlatttık. Valimiz bize çok pozitif yaklaştı. Genel itibari ile şunu söyledi. Bu insanların hepsi suçlu olması dolayısıyla açığa alınmış değil. Bunlar tedbiren açığa alınmış insanlardır. Açığa almanın çeşitli nedenleri vardır. Bağlı bulunduğu birimin başında bulunanlarla ilgili tedbirler vardır dedi. Dolayısıyla böyle bir tedbir alınarak geçici olarak işten çıkartma işlemi yapıldığını söyledi. Valimiz bunları acil bir şekilde değerlendirilecek. Bu işlerle hiçbir alakası olmayan terör örgütü ile ilintili olmayan arkadaşlarımızın mağdur olmalarının önüne geçilecektir dedi. Bunu ne kadar çabuk yaparsak o kadar iyi olacaktır. Ama 'OHAL süresi içerisinde mutlaka çözüleceğini düşünüyorum' dedi. Valimizin bu konuşmaları bize pozitif bir enerji verdi. Vali bey, böyle işlerle alakası olmayanların hiçbirinin üzerinde böyle bir yükün kalmasını istemediğini ona müsaade etmeyeceklerini ifade etti” dedi.

Günahı olana kefil olmayız
Hak edilmeyen bir suçlamanın insanları mağdur edeceğini söyleyen ve validen bir an evvel suçsuz ve günahsız olanların ayrılmasını talep ettiklerini söyleyen Ertuğrul Gülsever sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir çoğunun emekli olma hakkı var ama burada önemli olan para, pul, iş kayıpları değil kendilerinin böyle bir yakışıksız, hiç haketmedikleri bir suçlamayla işine son verilmesini kabul etmiyoruz. Dolayısıyla bu arkadaşlarımızın suçsuz ve günahsız olduğunu biliyoruz. Bu arkadaşlarımızından bu tip ilişkiler içerisinde olan, günahı olan varsa hiçbir tanesine de kefalet olma gibi de bir derdimiz yok. Günahı olan varsa onlarla ilgili yasanın emrettiği ne varsa yapılsın. Ama suçu ve günahı olmayan bugüne kadar hayatı boyunca dik durmuş Atatürkçü, laik demokrat olarak dik durmuş insanların işlerine bu sebeple son verilmesini kabul etmemiz mümkün değildir dedik. Kendisinden buna özen göstermesini istedik. Kendisi de bana bu hassasiyeti göstereceğini, çok ince bir eleme yapacaklarını, böyle bir işle alakası olmayanların kesinlikle tedirgin olmasını gerektirecek hiç bir şey olmadığını söyledi."

Kamufle edenler var
Kendilerine ulaşan şikâyetlerde bazı kişilerin kendilerini kamufle etmek adına çok sayıda insanı suçladığını söyleyen Gülsever sözlerini şöyle sürdürdü: "Vali bey bir devlet memuru. Olaya hukuk ve soruşturma açısından bakıyor. Bu tip örgütlerle ilişkisi olanlar ve kendisini kamufle etmek isteyen insanlar başka insanları ve çok sayıda insanı bu konuda suçlayarak kendilerine bir alt zemin oluşturmak ve kendilerini aklama çabası içerisindeler. İhbarların büyük bölümünün böyle yapıldığı kanaatinde olduğumu kendisine söyledim. Mesela AKOM'un başında bulunan ilgili kişinin bu insanlarla olan ilişkisi çıktığı için tedbiren altındaki tüm kadroyu bir süre için geçici olarak açığa almışlar. Vali bey  bunu tedbiren yaptıklarını ama bu bütün kadronun böyle olduğu anlamına gelmediğini de açıklamasını yaptı bize. Ama bu incelemeyi de yapmak zorundayız dedi."

Onursuzlarla onurlular ayrılsın
TÜM BEL SEN Genel Başkanı Ömer Salih Erol ise şunları söyledi: "TÜM BEL SEN olarak 40 üyemiz bu şekilde işinden uzaklaştırılmış. Özellikle TÜM BEL SEN ve 30 bine yakın üyemizin 40 üyesini bu şekilde o yapı üzerinden birleştirilmesini ve yakın gösterilmesini asla doğru bulmuyoruz ve kabul etmiyoruz. Bizim bugüne kadar demokrasi insan hakları adına cumhuriyetin temel ilkeleri üzerinde yapmış olduğumuz mücadele aşikardır. Bu kanlı terör örgütü ile birlikte bizim arkadaşlarımızın ve üyelerimizin isminin anılmasını asla kabul etmiyoruz. Bunu zul sayarız ve bu bizim için ağır bir hakarettir. Dolayısıyla sayın vali yardımcımla yaptığım görüşmede de söyledim. Gazi meclisimize saldıran, insanları sokakta katleden veya bugün ülkenin bölünmez bütünlüğünü zora sokacak, o bütünlüğe saldıracak bir yapıyı kınadığımızı herkes biliyor. Bizim öyle bir örgütle asla yakınlığımız hiç olmamıştır, olmazda. Bunu asla kabul etmeyiz. Vali yardımcımız bize hassas davranacağını söyledi. Beklentimiz burada bir yanlışlık olduğunun görülmesi ve bunun en kısa zamanda düzeltilmesini bekliyoruz. Onursuz insanlarla onurlu insanların ayrılmasını talep ediyoruz. Bu yanlışın en kısa zamanda düzeltileceğini inanıyorum."  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.