Melen İstanbul'un sigortasıdır

İSKİ'nin faaliyet raporunu İBB Meclisi'ne sunan Genel Müdür Dursun Atilla Altay, Melen Barajı'nın bu yıl sonunda hizmete alınacağını belirterek, “1 milyar 77 milyon metreküplük hacmiyle Melen suyu İstanbul'un suyunun sigortasıdır. Baraj bitince şehrimizin su kaynaklarını iki katına çıkarmış olacağız” ifadesini kullandı.

Melen İstanbul'un sigortasıdır

Haber: Emek Karakaş

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin Perşembe günkü oturumunda İSKİ 1. Olağan Genel Kurulu yapıldı ve 2015 yılı faaliyet raporu görüşüldü. Meclis üyelerinin doğal İSKİ genel kurulu üyesi sayıldığı için İBB Meclisi'nde yapılan toplantıda İSKİ Genel Müdürü Dursun Atilla Altay, 2015 yılındaki çalışmalara dair bir sunum yaptı. CHP adına Doğan Subaşı, AK Parti adına da Mehmet Özgür'ün konuşma yaptığı toplantıda faaliyet raporu AK Partililerin oyu ile kabul gördü.

Geleceğin gündemi su olacak

Türkiye'nin en büyük bu ve kanalizasyon idaresi olduklarını söyleyen Altay, “Biz bilimin bize verdiği imkan ve akılla, geleceği tahmin etmeye çalışıyoruz. Ve biliyoruz ki bugün yeterince konuşulmasa da geleceğin gündemi su olacaktır. Bu nedenlerle İstanbul'u susuz bırakmamak için geleceğe dair hesaplarımızı her an masamızın üstünde tutuyoruz. Birinci önceliğimiz aziz olan İstanbul'u, aziz olan sudan mahrum bırakmamaktır” diye konuştu.
'Hayat kaynağı su, vahşice tüketilecek ticari bir meta değil insana emanet edilen mübarek bir varlıktır' disturuyla hareket ettiklerini ifade eden Altay, “İçmesuyu arıtma tesisleri, su kaynaklarının birbiriyle entegrasyonu ve içme suyu ağının sağlıklı bir şekilde işletilmesi, atıksu arıtma tesisleri, atıksu şebekesi için gerekli yatırımlar bu tablonun içindedir. Biz İSKİ olarak bütün bu başlıkları aynı anda düşünüyor ve planlıyoruz” dedi.

3 milyon metreküp tüketim

İstanbul'da günde ortalama 3 milyon metreküp su tüketildiğini ve her geçen gün su ihtiyacının arttığını söyleyen Altay, “Şehrimizin su yönetiminin taşıdığı risk ise kuraklıktır. Kuraklığın alışıldığı üzere 7 yılda bir değil ardışık yaşanma ihtimaline karşı bugünden tedbir alınması gerekmektedir ve bu tedbirin adı Melen’dir. 1 milyar 77 milyon metreküplük hacmiyle Melen Suyu İstanbul'un suyunun sigortasıdır. DSİ tarafından yapımına başlanan ve İstanbul’un uzun vadeli su ihtiyacını karşılayacak olan Melen Barajı’nın inşası sürmektedir. Melen Barajının 2016 yılında tamamlanmasıyla şehrimizin su kaynaklarını iki katına çıkarmış olacağız. Melen suyunun Avrupa yakası su temini sistemine entegrasyonunun sağlanması için 4 m çapında tünel içerisine 3 metre çapında çelik boru ile toplam 39 kilometre TBM yöntemi ile Kağıthane – Münzevi – Altınşehir– Bahçelievler – Sefaköy hattında içmesuyu tüneli yapılmasını planladıklarını ifada eden Altay, “Bunun ötesinde artan su ihtiyacını karşılamak, sağlıklı ve düzenli bir biçimde İstanbullulara su ulaştırmak için çeşitli ilçelerde su depoları inşa ediyoruz. Su deposu kapasitesinde 1 milyon 544 bin 580 metreküpe ulaştık. Toplam 158 bin metreküp hacminde su depolarının inşaat çalışmalarına devam ediyoruz” dedi.

Arıtma tesislerine devam

Altay, “Yatırım programımız dâhilinde Büyükçekmece’deki ön arıtma tesisimizi ileri biyolojik hale dönüştürdük. İnşaatı tamamlanmış olan Büyükçekmece İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisimiz, Büyükçekmece ve Çatalca İlçeleri’nde 500 bin nüfusa hizmet verecektir. Ayrıca, Silivri, Selimpaşa ve Çanta İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesislerinin inşaatlarına hızla devam ediyoruz. Bu üç tesisimiz İstanbul’un yazlık beldelerine hizmet verdiği için bölgede deniz suyu kalitesini yükseltmesi bakımından ayrı bir öneme sahiptir. Ayrıca Yenikapı ve Kadıköy ileri biyolojik atıksu arıtma tesisleri için ihale hazırlık çalışmalarına başlanacaktır. Gümüşdere İleri Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi’nin uygulama projeleri ise tamamlanmıştır” açıklamasını yaptı. Altay, 2015 yılı yatırım tutarı 1 milyar 690 milyon liranın 1 milyar 518 milyon liralık bölümünün gerçekleştirildiğini belirterek, 2016 yılında da 1 milyar 567 milyon lira TL tutarında yatırım yapmayı planladıklarını belirterek sözlerini bitirdi. Yapılan oylamada faaliyet raporu 52 ret oyuna karşıh 135 kabul oyu ile onaylandı.

İSKİ'nin faaliyet raporu ile ilgili CHP Grubu adına İBB ve Beylikdüzü Meclis Üyesi Doğan Subaşı bir konuşma yaptı. İSKİ'nin İstanbul'un gözde kurumlarından biri olduğunu söyleyen Subaşı, “Faaliyet raporunda suyun temel bir hak olduğu ifade edilmiş. Ancak 2015 yılında suya yüzde 11 zam yapıldı. Ayrıca tam 11 kez fiyat değişti. Yani her faturada su fiyatı farklı. Bu nasıl hak yaklaşımıdır? Bunun yanında  2015 yılında 54 bin 981 konut ve 19 bin 726 işyerinin faturalar ödenemediği için suyu kesilmiş. Su bir hak ise bu mu olmalı? İstanbul Türkiye’nin en pahalı suyunu içiyor. Bu mudur hak?” diye konuştu.

Masamızda Hamidiye Su var

Raporda olağanüstü güzel bir tablo ile karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Subaşı, “İstanbul halkı çeşmelerden içilecek kalitede su alıyor deniliyor. Ama halkın yüzde 92'si çeşmelerden su içmiyor. Belediyede bile içmiyoruz; masalarımızda Hamidiye su var. Raporda bu konuda halkı ikna edemedik diye de yazılmış. Ama siz Sayın Topbaş’ı bile ikna edememişsiniz” dedi.
“Yağmur yağdığında İstanbul caddelerinin birer küçük dereye dönüştüğünü bilmeyen yok. Hatta üst geçitleri bile su bastı” diyen Subaşı; “Siz bu faaliyet raporunu burada anlatmayın. Kurbağalıdere kenarında oturan insanlara anlatın. Yağmurda caddeden karşıya geçmek isteyen emekçilere, su basan üstgeçitten metrobüse inmeye çalışan kadınlara anlatın” ifadesini kullandı.

Deprem planı bile yok

Olası İstanbul depreminde 2 gün içinde İstanbul nüfusunun yaklaşık yarısının su ihtiyacı olacağının öngörüldüğünü dile getiren Subaşı, “1 hafta sonunda çadırkentte yaşayanların sayısının 1 milyon kişinin üstünde olacağı öngörülüyor. İSKİ'nin bu konuyla ilgili hiçbir çalışması olmadığını görüyoruz. Bunun yanı sıra master planı yok. Nitekim ARGE yönetimi de, bir özeleştiri olarak rapora bunu eklemiş. Biz bu özeleştirinin yapılmasını, “sorunu biliyoruz, bu konuda bir şeyler yapacağız” olarak anlamak istiyorum” diye konuştu.

İSKİ'nin görüşlerini takmıyorsunuz

Su havzalarının korunması ileilgili de konuşan Doğan Subaşı, “Su havzasında 44 adet kaçak yapının yıkıldığından söz edilmiş. Yani 16 milyonluk bir şehirde, 44 adet kaçak yapı su havzalarını tehdit ettiğinden dolayı yıkılmış. Peki 3. Havalimanını, Kanal İstanbul, 3. Köprü'yü ne yapacağız? Bakın raporda İSKİ’nin 172 adet imar planına görüş verdiği yazılmış. Peki görüş vermiş de ne olmuş?  Olumlu mu olumsuz mu? Olumsuz görüş verdikleri ne olmuş? Var mı sayısal bir veri, yok. Ben size söyleyeyim. Daha geçen ay, İSKİ’nin olumsuz görüşüne rağmen, 3 adet imar plan değişikliği yapıldı. İSKİ'nin olumsuz görüşlerini taktığınız yok, masal anlatmayın! Peki bunlarla ilgili İSKİ dava açacak mı, yoksa bu işleri yine Hüseyin Sağ'a mı bırakacaksınız?” diyerek sözlerini bitirdi.

İSKİ 2560'a sıkışıp kaldı

Bağımsız Meclis Üyesi Hüseyin Avni Sipahi ise “İSKİ paranın karşılığında bir hizmet veriyor. En iyisini olmasını arzu ederiz” diye konuştu. 2560 sayılı İSKİ kanununa dikkat çeken Sipahi, “Yönetenlerin memnuniyetini, muhalefetin eleştirilerini hep dinliyoruz. Ama İSKİ 1981 yılında çıkan 2560 sayılı kanunun içine sıkışmış kalmış durumda. 35 sene geçti. Nüfus değişti, yapılaşmalar değişti, dünya değişti; bizse kanuna takılıp kaldık. Artık 2560'ı gözden geçirmemiz lazım. Bugüne göre bir yönetmelik acilen bu meclisten geçmeli. Benim oyun olumlu olacak. Bir kişinin oyundan ne olur demeyin; bu dünyada olmasa öbür dünyada vebali vardır. Antin kuntin varsa öbür dünyada ödesiniz” ifadesini kullandı.

1994 İSKİ için bir milat

AK Parti Grubu adına ise İBB ve Avcılar Meclis Üyesi Mehmet Özgür konuştu. Konuşmasına CHP'li Meclis Üyesi Erol Mumcu'ya rahmet dileyerek başlayan Özgür, “Önemli projelere imza atan İSKİ, hali hazırda dünyanın lider ve lokomotif su idaresi olarak göze çarpmaktadır. Milyon dolarlık projelerle taraflı tarafsız herkesin takdirini toplayan İSKİ’nin büyük başarılara imza attığını yakınen takip ediyoruz. Milat kabul edilen 1994 yılı öncesi ve sonrası yapılacak kıyaslamalarla kurumun gösterdiği başarı rahatlıkla gözlemlenebilir” dedi.

Yerli ve millinin bayraktarlığını yapıyor

“Tesis sayısındaki bariz artışlar, suyun kalitesi, teknolojik yeniliklere adapte olabilme, gelir artışı ve önemli yatırımlar, atıksuyun arıtımı ve uzaklaştırılması, dere ıslahları gibi konularda kendini aşmış ve lider kurum özelliklerini bünyesinde toplamıştır” diyen Özgür, “İstanbul’un uzun vadede içme suyu probleminin çözülmesini ve İstanbullulara 24 saat kaliteli, ve kesintisiz su sağlayan başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı.

Özgür, “Bugün hakkaniyetle bakan bir göz; ülkemizin tarihi bir dönemeçte bulunduğunu görecektir. Her alanda kendi çözümlerini kendi teknolojisiyle üreten yeni ve büyük bir Türkiye var. İSKİ de yeni geliştirdiği uygulamalarıyla ülkemizde yerli ve milli olanın kendi alanında bayraktarlığını yapmaktadır. Bu yeni, ufuk açıcı projelerin bir an önce hayata geçmesini temenni ediyorum” diye konuştu. 
  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.