Milli iradeye darbe

Lozan Barış Antlaşması'nın 93. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlikte konuşan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, 15 Temmuz darbe girişiminin milli iradeye karşı yapıldığını ve büyük bir suç olduğunu söyledi

Milli iradeye darbe

Haber: Burak ERDAL

Lozan Barış Antlaşması 93. yılında Heybeliada İnönü Evi Müzesi'nde düzenlenen etkinlikte anıldı. Etkinlikte konuşan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Lozan Barış Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti'ni uluslararası düzeyde meşruiyetini gösteren bir antlaşma olduğunu söyledi. 15 Temmuz 2016'da yapılan darbe girişimi hakkında konuşan Aytaç, "Darbe, nereden, kimden ve nasıl gelirse gelsin demokrasiye ve milli irade ye karşı işlenmiş bir suçtur" dedi. Etkinliğe İnönü Vakfı Başkanı ve İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Prof. Dr. Aysel Çelikel, CHP eski milletvekili Umut Oran, Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç ve Adalıların katılımıyla gerçekleşen etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Etkinlikte demokratik ve laik devlet vurgusu yapıldı.

Atatürk'ü silemezler
Düzenlenen etkinlikte konuşan Adalar Belediye Başkanı Atilla Aytaç, Lozan Barış Antlaşması'nın Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası düzeyde meşruiyetini sağlayan bir antlaşma oduğunu söyledi. Aytaç, "Lozan Barış Antlasması, emperyalist devletlerin Türkiye'yi paylaşmasını öngören Sevr Antlaşmasını ortadan kaldıran ve Türkiye Cumhuriyeti'nin uluslararası düzeyde meşruiyetini gösteren bir antlasmadır. İçinden geçmekte olduğumuz sıkıntılı, olumsuz sürecin oluşturduğu sorumluluk duygusuyla ve bu tören dolayısıyla ifade etmek isterim ki Lozan Antlaşması ile tahkim edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti demokratik laik ve sosyal hukuk devleti kimliği ile çağdaşlasma doğurltusunda yoluna devam etmektedir, edecektir. Ne içimizden ne de dışımızdan hiçbir güç  ulusumuza çağ atlatmış olan Mustafa Kemal Atatürk'ün ne adını ne de eserlerini ortadan kaldırabileceklerini sanmasınlar" şeklinde konuştu.

Darbeye yardım da suçtur
15 Temmuz 2016'da yaşanan darbe girişimi hakkında konuşan Aytaç, "1980 darbesinden beri ülkemizin rotasını saptıran girişimler ve politikalar toplumumuzun demokratik yapısını engellenmekte ve toplumumuzu baskı altında tutmaktadır. Böylelikle gerçekler karartılmaktadır. Hukuksuzlukların derinleşmesi, yolsuzlukların yaygınlaşması, gelir dağılımının bozulması, işsizliğin artması, terörün önlenememiş olması tarikatların ve cemaatlerin devletin içerisinde ve karar mekanizmalarında kümelenerek güç kazanması toplumu kutuplaştırmıştır. Bu politikalar Türkiye'yi 15 Temmuz 2016'da bir askeri darbe girişimi ile karşı karşıya getirmiş bulunuyor. Darbe nereden kimden ve nasıl gelirse gelsin demokrasiye ve milli irade ye karşı işlenmiş bir suçtur. Darbe girişimi olsa da olmasa da suçtur. Bunun yanında demokratik ve laik cumhuriyete karşı düşman olanları devletin içine yerleştirmek, darbecilere hangi aşamada olursa olsun yardım etmek darbeye ortam hazırlamak ve sebep olmakta aynı sebeple suç sayılmalıdır. Bu son darbe girişimi toplumumuzun yaşamakta olduğu sıkıntıların nereden kaynaklandığını bu noktya nasıl geldiğimizi anlamamız açısından milletimiz için uyarıcı olduğunu düşünüyorum"dedi. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.