Muhtarlardan Topbaş’a ültimatom

Kadıköy’ün 21 mahalle muhtarı Kurbağalıdere’nin ıslah çalışmasının hızlandırılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’a dilekçe gönderdi.

Muhtarlardan Topbaş’a ültimatom

 Dilekçede ıslah çalışmasının yılan hikayesine döndüğünü söyleyen muhtarlar, çalışmaların bir an önce bitirilmesini istedi.

Islah çalışması yılan hikayesine dönen Kurbağalıdere için mahalle muhtarları harekete geçti. Kadıköy'ün 21 mahallesinin muhtarı hazırladığı ortak dilekçeyi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş gönderdi. Kurbağalıdere'nin ıslah çalışmalarının en kısa zamanda tamamlanmasını isteyen muhtarlar, çalışmaların belirtilen takvime göre geciktiğini de belirterek gecikme hakkında Kadıköylülerin bilgilendirilmediğini ifade etti.

Dere açık kanalizasyon oldu
Kurbağalıdere’nin yarattığı sağlık sorunlarının anlatıldığı dilekçede muhtarlar, “Kurbağalıdere’ye akan lağım suyu, dereyi açık bir kanalizasyon haline dönüştürmüştür. Deredeki kirliliğin tüm canlılar ve çevremiz için yarattığı tehlike Tabipler Birliği raporunda açıkça ifade edilmektedir. Derenin ilçe sınırları içerisinde, dizanteri başta olmak üzere, salgın hastalıklara sebep olacağı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Arıtmaya gitmeden, direkt olarak denize akıtılan lağım suyu, Marmara Denizi’ni kirletmektedir. Hatta Kalamış Koyu’ndan Moda Burnu’na kadar denizin rengi son zamanlarda maviden kahverengiye dönüşmüştür” ifadesini kullandı.

Çalışmalar bir an önce bitirilmeli
Her yağmur sonrasında Yoğurtçu Parkı ve Kurbağalıdere etrafında bulunan ev ve iş yerlerini su bastığını hatırlatan muhtarlar, “Özellikle sonbaharda gelecek yoğun yağışlar ile böylesine kirlenmiş bir dere suyunun taşmasının yaratacağı vahim sonuçlar da çevre halkını çok korkutmaktadır. Kadıköy’ün tüm mahallelerini olumsuz sağlık koşulları ile etkileyen Kurbağalıdere’de kanalizasyon suyunun dereye akması bir an önce durdurulmalı ve Dere Islah Çalışması bitirilmelidir” dedi.

İnandırıcı bir açıklama bekliyoruz
“Moda’da bulunan kolektör, biyolojik arıtma yapmamaktadır. Kadıköy’de Biyolojik Arıtma Tesisi yapılması için doldurulan alan, yapılış amacına uygun olarak projelendirilmeli ve Marmara Denizi’nin doğal hayatı daha geç kalınmadan korumaya alınmalıdır” ifadelerinin yer aldığı dilekçede şu talepler sıralandı: “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Kadir Topbaş’ın, iki yıla yakın zamandır Kadıköy halkının çektiği bu sıkıntılı durum, dere ıslah çalışması kapsamında halkın ve mühendislerin endişe ettikleri teknik konular hakkında inandırıcı ve gerçekçi bir açıklama yapmasını, dere ıslah çalışmasının hızla sonlandırılmasını ve biyolojik arıtma için çalışmalara başlanılmasını Kadıköy’de yaşayan tüm oturanlarımız adına talep ediyoruz.”

Deniz koli basili kaynıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 yıldır ıslah çalışması süren Kurbağalıdere’den denize akan kanalizasyon suları nedeniyle, Kadıköy sahilleri son yıllardaki en büyük kirliliği yaşıyor.  Kadıköy Belediyesi'nin düzenli olarak yaptırdığı tahlil sonuçlarI tehlikeyi gözler önüne seriyor. 7 ayrı yerden alınan örneklerden elde edilen sonuçlara göre beş bölgede denize girmek son derece tehlikeli. Tahlillerde sınır değeri azami 200 olması gereken E.Coli Sayımı Moda Deniz Kulübü'nde 1.200, Fenerbahçe Burnu'nda 310, Kalamış Marina’da 2.300, Yoğurtçu Parkı bitiminde ise 25.000 çıkıyor. 
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.