Muhtarlık 2005’te öldü!

Büyükçekmece mahalle muhtarlarıyla Çanakkale’ye çıkarma yapan Belediye Başkanı Hasan Akgün gazetemize yaptığı açıklamada muhtarlığın 2005’te çıkarılan kanundan sonra öldüğünü belirtti.

Muhtarlık 2005’te öldü!

Haber: Nihal Altıngövde

Büyükçekmece mahalle muhtarlarıyla Çanakkale’ye çıkarma yapan Belediye Başkanı Hasan Akgün gazetemize yaptığı açıklamada muhtarlığın 2005’te çıkarılan kanundan sonra öldüğünü belirtti. Belediye başkanı ve muhtarın direkt halk tarafından seçildiğini hatırlatan Akgün, «Muhtarlık müessesesi belediyelerin devamı olacak şekilde yeniden tesis edilmesi lazım» dedi.

Çanakkale Kara Savaşları'nın 101. yılı dolayısıyla Büyükçekmece mahalle muhtarlarıyla Çanakkale gezisi düzenleyen Belediye Başkanı Hasan Akgün, gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın “Muhtarlar buluşması” adı altında gerçekleştirdiği toplantılar sonucunda gündeme gelen muhtarların sorunlarını değerlendiren Başkan Akgün, “Muhtarların bu kadar gündeme gelmiş olması beni hiç ilgilendirmiyor. Çünkü muhtarlığın öldürüldüğü, yok olma noktasına geldiği bir dönemdeyiz” diye konuştu.

nihal altingovde 

Beni enterese etmiyor

Muhtarlığın geçmişte çok önemli bir müessese olduğunun altını çizen Belediye Başkanı Hasan Akgün, “Ama 2005'te çıkartılan kanunla muhtarlık artık ölmüştür, hiçbir hükmü kalmamıştır. Ben muhtarlarla, belediye başkanlarını çok önemserim. Çünkü bu ülkede iki kişi var ki direkt halkın oyu ile seçilir. Bir tanesi belediye başkanı, diğeri muhtardır. Bu nedenle muhtar ve belediye başkanlarını iyi inceleyin. Biraz es geçiyorsunuz. Ben o parti bu parti anlamam; Hasan'ı, Ali'yi, Yeliz'i muhtar yapıyorum diyor halk ve bitiyor iş. Benim muhtarlara bakış açım budur, son zamanlarda muhtarların çokça gündeme getirilmesi beni çok fazla enterese etmiyor. Çünkü muhtarların çok fazla gündeme getirilmesi yerine muhtarlık müessesesinin gündeme getirilmesi lazım” ifadelerini kullandı.

nihal altingovde 

Çağırırız konuşuruz göndeririz!

Muhtarlık müessesesinin belediyelerin devamı olacak şekilde yeniden tesis edilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Biz bunu Türkiye Belediyeler Birliği olarak veya daha önceki yapmış olduğumuz çalışmalarda kanun teklifi olarak defalarca hazırladık” bilgisini veren Akgün, “Her muhtarlıkta bir muhtar, seçilmiş azaları, kadrolu teknikeri, muhasibi, yine kadrolu başkatip memuru olacak. Bu 9 kişi o mahallenin küçük belediyesi olarak çalışacak. Mahallenin bozuk olan yollarını, kanalları, suları rapor edecek, belediyeye getirecek. Bunu yaptığımız zaman Türkiye'de yerel demokrasi tekrar canlanır. Bunu yapmadığımız zaman sadece muhtarları çağırırız, konuşuruz, göndeririz, başka bir şey değil” açıklamasını yaptı. 

Son 40 yıla ışık tutacak

Gazetemize yaptığı açıklamanın devamında Bigalı'da yaptırdığı evde zaman sıkıntısından dolayı  kalamadığını söyleyen Hasan Akgün, "Burada dinlenmeyi çok istiyorum. Zaman zaman da çok özel çalışmalarımı yapıyorum. Hatta bir kitap yazmayı düşünüyorum. 40 yıl boyunca çoluk çocuğuna ve bu ülkeye sen ne yaptın, 12 Eylül'de hangi rolleri üstlendin, sana ne görevleri verdiler bunları kaleme alacağız. Miras olarak da çocuğumuza bırakacağız. Kendi geçmişimle ilgili burası üretim yerim olacak. Ama belediyecilik ve müsbet ilim anlamında daha önce ortaya koymuş olduğumuz kitap gibi yeni bir kitap daha ortaya koyacağız. Bu Mayıs'ta Haziran'da çıkacak olan kanunu bekliyoruz. Kanun çıktıktan sonra İngilizce-Türkçe olarak, Türkiye ve Avrupa'daki yerel demokrasi, onların özerklik şartından tutun da geçmişi ve bugününü Avrupa'daki üniversirtelerde ders kitabı olarak okutulacak şekilde iki kişi özel bir çalışma yapıyoruz. Bu çalışmayı İstanbul'da Ankara'da yapıyoruz. Şahsi çalışmalarımı da bazen burada yapıyorum" diye konuştu.

nihal altıngövde

Gezinin ilginç detayları

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün 4’ü kadın muhtar olmak üzere Büyükçekmece mahalle muhtarları ile gerçekleştirdiği 2 günlük Çanakkale gezisinde ilginç anekdotlar yaşandı.

Büyükçekmece Belediye Başkan Koordinatörü Serap Erdil tüm gezi boyunca tüm ekiple yakından ilgilendi. Çanakkale'ye giderken yolculuk boyunca zaman zaman Başkan Hasan Akgün'ün kendisine telefon ederek, "Aman, muhtarlarıma iyi bak" dediğini söyleyen Erdil, bütün davetlilerle birebir iletişime geçerek, herhangi bir istekleri olup olmadığını sordu.

Muhtarların dileği ne?

Sabahın erken saatlerinde yola çıkan ekip güzel bir havada yolculuk yaptı. Konaklanan yerlerde bol bol hatıra fotografı çektiren muhtarlar Eceabat'ta bol rüzgarlı bir havayla karşılaştı. Gelibolu Savaş Müzesi'nde hatıra defterine yazan muhtarlar "Gelibolu Hatırası" yazan nostaljik pano ve fotoğraf makinesi önünde hep birlikte poz verdi. İhtişamıyla göz dolsuran Piri Reis Müzesi gezilirken hemen içerde muhtarları karşılayan derin su havuzu muhtarların oldukça ilgisini çekti. Bu havuza para atarak dilek tutan bazı  muhtarlar ne dilediklerini ise bir sır gibi sakladı.

Başkanlar ve muhtarlar bir arada

Akşam yemeği Eceabat Belediye Başkanı Adem Ejder eşliğinde ilçenin meşhur balık restoranı  İskele Restoran'da yenildi. Burada Başkan Akgün de kafileye katılarak yemeğin ardından muhtarlarla uzun süre istişarede bulundu. İçilen çaylar eşliğinde yapılan muhabbet gecenin ilerleyen saatlerine dek sürdü.

Başkanı su şişirmiş!

Muhtarları otele konaklamaya götüren otobüste Çanakkale türküleri çalındı. Sabah 0:4'te tam teçhizatlı üniformalarıyla hazır bulunan muhtarlar adeta Çanakkale ruhuna bürünmüş mağrur bir görüntü sergiledi. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün önderliğinde yürüyüşe başlayan muhtarlara biz basın mensupları yetişmekte gerçekten zorluk çektik. Yürüyüşün ilk dakikalarında önünde bulunduğumuz ekibi, yürüyüşün sonuna doğru arkadan takip etmek zorunda kaldık. Tek tesellimiz 'onlar çok hızlı yürüyor az sonra yorulacaklar ve bzi onları geçeceğiz' oldu ama nafile. Muhtarlar ve Başkan Akgün hepimize deyim yerindeyse nal toplattı. Bu arada görüntüleyemediğim varış noktasında birinciliği bir bayan muhtarın almış olması sevindirici sonuç oldu. Alkent 2000 Mahallesi Muhtarı Banu Eraslan son yokuşu en önde yürüyerek varış noktasına ilk varan muhtar olmuş. Başkan Akgün'ün "O suyu içmeyecektim, su beni şişirdi ve yavaşlattı" sözü ise hemen hemen herkesin gülümsemesine neden oldu.

İzcilere eşlik ettiler

Conkbayırı'nda düzenlenen tören sonrası muhtarlar, Atatürk'ün gözetleme noktasından etrafı kolaçan ederken, siperlere de girerek kahramanları yad ettiler. İzci Federasyonu tarafından Türkiye'nin birçok ilinden gelmiş izcililerle hatıra fotoğrafı çektiren muhtarlar bir süre onların sloganlarına da eşlik etti. Şehitlikte Başkan Akgün'ün kadın muhtarlarla verdiği kompozisyon gerçekten görülesi kareler oluşturdu. Hüzün dalgası şehitlikte tüm gözlerden dualar eşliğinde geçti.

Anıt köy Bigalı

Çanakkale Kara Savaşları'nın yaşandığı alana en yakın köylerden biri olan Bigalı Köyü gerçekten görülmeye değer bir yer. Öncelikle köy meydanında bulunan salkımlar altındaki köy kahvesinin çayından söz etmesek olmaz. Burada bardak bardak içilen enfes çayın lezzet sırrının köyün suyunda olduğunu öğrendik. Akgün çayı sevmemesine ve çok içmemesine rağmen burada ki çayı severek içtiğini söyledi. Bu arada evinde ağırladığı muhtarlara çay servisini de yine bu kahveden yaptırdığını söylemeden geçmeyeyim. Köyün tam ortasında yine taştan "Baba Ocağı" diye küçücük bir restoran var. Az ilersinde de elinde el işiyle ördüğü bebekleri satan yaşlı teyze. "Çok gelen oluyor mu, satabiliyor musun teyzeciğim bebekleri" diyorum, "Geliyoolar evladım, alıveriyolar" şeklinde cevap veriyor gözlerini elindeki örgüsünden ayırmadan. Köyde görevli jandarmalarla sohbet edilmeden geçilmiyor tabi ve hatıra fotoğrafı çekilmeden.

Çanakkale ruhu vatan sevgisidir

Dönüş yolu sessizlik içinde başlıyor. Yoğun geçen 2 günden sonra özellikle 6 bin 100 metre yürümüş muhtarlar asla şikayet etmeden ama hallerinden belli olan bir yorgunluk içinde yola çıkıyorlar. Malkara'da verilen molada peynirler, tereyağları, ekşi ekmekler alınırken peynir helvası da ihmal edilmiyor. Tüm muhtarların ortak fikri bu toprakların mutlaka ziyaret edilmesi yönünde oluyor. Hatta "Başkanım bütün çocuklar Çanakkale'yi görmeli, bu ruhun unutturulmaması, küçük yaşlardan çocuklarımıza verilmesi lazım" diyen muhtarlara Başkan'ın cevabı net oluyor "Çanakkale ruhu, vatan sevgisidir, namustur, bayrak aşkıdır. Türk'ün özgürlük ve bağımsızlık ateşidir. Çanakkale 'Türk ölür, asla esir olmaz' sözünün tüm dünyaya bir kez daha ispatıdır." Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.