Muhtarlıklar ilaç toplama merkezi olsun

Kadıköy Acıbadem Mahallesi Muhtarı Ersoy Uğur ile kurduğu kütüphane ve yaptığı çalışmalarla ilgili konuştuk. Yaptığı çalışmaların aynı zamanda sosyal sorumluluk projeleri olduğunu ve bu sayede sosyal sorumluluk bilincini uyandırdığını belirten Uğur, “Bütün mahalle muhtarları ilaç toplama merkezleri olabilir” dedi.

Muhtarlıklar ilaç toplama merkezi olsun

Haber: Burak ERDAL 

Kadıköy Acıbadem Mahallesi muhtarı Ersoy Uğur ile yaptığı çalışmalar hakkında konuştuk. İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olan Uğur, standart muhtarlık kalıplarından farklı olarak çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Yaklaşık 22 yıldır Acıbadem Mahallesi muhtarı olan Uğur, bu süre zarfında bir çok çalışmalarının olduğunu söyledi.  Acıbadem mahallesi bünyesinde 22 yıldır giysi toplama kampanyasının devam ettiğini belirten Uğur, “Muhtar olduğum dönemden itibaren eski giysileri değerlendiriyoruz. Mahalle sakinlerimiz eski giysilerini poşetleyip getiriyorlar. Çok sayıda diğer mahallelerden gelen ihtiyaç sahibi ailelerimiz var.  Kendileri gelir ve buradan ihtiyacı olan giysileri alırlar. Yani çöpe gidecek olan bu giysileri bu şekilde değerlendirmiş oluyoruz. Giysi toplama kampanyamız 22 yıldır devam ediyor. Bu giysi toplama olayını önemli buluyorum. Çünkü çok sayıda ihtiyaç sahibine bu konuda yardım ediyoruz. Mahalle sakinlerimizin duyarlılığı ve çalışmalarımız neticesinde çoğu ihtiyaç sahibine yardım edebiliyoruz” dedi.

Vatandaşlarla kütüphane kurduk

Giysilerin dışında aynı zamanda kitapları değerlendirdiğini söyleyen Uğur, vatandaşların getirdiği kitaplarla bir kütüphane oluşturduğunu söyledi. Uğur, “Bu sene başında da kütüphanemizi oluşturduk. Kütüphanemizde 350’ye yakın kitabımız var. Bize getirilen üniversite hazırlık kitaplarının arasında aynı zamanda romanlarda vardı. Bir müddet biriktirdim, bazen de okullara vererek değerlendirdim. Okullardan bir talep gelmeyince, bende muhtarlık bünyesinde bir kütüphane oluşturmak istedim. Kitap okumaya meraklı olanlar, bir kitap alıp götürüyorlar, okudukları kitabı getirip başka kitap alıyorlar. Bu sayede kütüphanemiz de boş kalmıyor” İfadelerini kullandı. 

Hizmet yolları arıyoruz

Muhtarlıkların geçmiş döneme göre çok fazla yoğunluğunun olmadığını söyleyen Uğur, mümkün olduğunca yeni ve farklı çalışmaları yapmayı amaçladığını söyledi. Uğur, “Altyapı kuruluşlarındaki sorunlar, belediye ile ilgili ve buna benzer mahalle sorunları,  muhtarların incelemesi ve yapması gereken doğal işlemler. Bunun ötesinde çeşitlendirmeye çalışmamdaki amaç, eskisi gibi muhtarlık yoğunluğumuz da kalmadı. Eskiden çok sayıda insanımız gelip evrak alırdı. Şimdi biz kaderimize küsüp hizmet mi vermeyeceğiz? Hayır daha fazla hizmet vermenin yollarını arıyoruz. Kafamızı daha fazla kullanıp daha fazla hizmet verme derdindeyiz” şeklinde konuştu.

Yapılan çalışmaların vatandaşlara sosyal sorumluluk bilinci kazandırdığını ifade eden Uğur, yaptığı işin toplum tarafından kabul gördüğünü ve vatandaşların da destek vererek bu çalışmalara katkı sağladığını söyledi. Yapılan çalışmaların dayanışma ruhunu da canlı tutuğunu vurgulayan Uğur, “Acıbadem'de gelir düzeyi yeterince iyi olmayan aileler var. Kitap alamıyor. Gelir düzeyi yüksek olduğu aileler ise kitap getirerek kütüphanemize destek oluyor. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar ise daha fazla kitap alıp okuma imkanına sahip oluyor.” dedi.

İlaç toplama merkezi olsun

Muhtarlıkların aynı zamanda ilaç toplama merkezi olabileceğine dikkat çeken Uğur, “İstanbul’da yaklaşık 900 tane muhtarlık var. 900 tane muhtarlık ilaç toplama merkezidir. Yani herkesin muhtarlığı yürüme mesafesindedir. Onun için çok sayısı vardır. Vatandaşların kullanmadığı İlaç kutularında tarihi geçmek üzere olan kullanmadığınız ilaçları en yakın muhtarlığınıza götürülüp bırakılsa ve muhtarlığın bağlı olduğu belediyenin de haftanın belirli bir gününde muhtarlıkta toplanan ilaçları alıp, bir merkeze götürüp değerlendirilebilir.  Ve bu merkezde gönüllüler, kimya okuyan öğrenciler, meslek okulunda okuyan öğrenciler, eczacılık fakültesi öğrencileri çalışabilir. Bu ilaçlar belediyelerin kuracağı tesislerde, özellikle tarihi geçen ilaçları bir kenara alıp onların düzenli imhası yapılabilir, geri kalan ilaçlarında alınıp değerlendirilip ihtiyacı olan insanlara ulaştırılabilir. Bu şekilde ilaçlar da değerlendirilebilir. Bu proje, sosyal sorumluluk projesi olarak yapılabilir. Çok fazla sayıda ilaç tüketiliyor. Senin bunu atma lüksün yok. Bunu da muhtarlıklar ile değerlendirilebilir. Her belediye’nin yapabileceği bu çalışmalar sayesinde güzel ve doğru bir çalışma olabilir. Bu bir proje olarak ele alınırsa İstanbul için çok güzel olur. Bu ilaçların çoğunu da üretmiyoruz. Dışarıya para vererek alıyoruz. Bu şekilde ilaç toplama merkezlerinde değerlendirmelerini yapabiliriz” diye konuştu.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.