Onların iyiliği için çalışıyoruz

Marmara Belediyeler Birliği Şehir Planlama ve Tasarım Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, 1. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi'nin iki temel amacı olduğu belirlendi.

Onların iyiliği için çalışıyoruz

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen 1. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi çocukların, belediyelerin ve akademisyenlerin katılmı ile Harbiye Askeri Müzesi’nde gerçekleşti. Etkinlike konuşan Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet, "Biz her zaman çocuklarımızın mutluluğu için onların iyiliği için çalışıyoruz" dedi.

Marmara Belediyeler Birliği Şehir Planlama ve Tasarım Koordinatörlüğü tarafından yapılan açıklamada, 1. Uluslararası Çocukların Şehri Kongresi'nin iki temel amacı olduğu belirlendi.Türkiye'de nüfusun yaklaşık üçte birlik dilimini oluşturan 18 yaş altı çocuklara yönelik, şehri yönetenler ve şehir üzerine çalışanlarca (akademisyen, tasarımcı ve sivil toplum uzmanları gibi) farkındalığınn artılması.Çocukların şehir yaşamında önlerine çıkan engellerin keşfi ve bu engelleri aşmak üzere çözüm önerileri, projeler ve uluslararası örneklerin sunulması.

Yerel yönetimlere görev düşüyor
Kongrenin koordinatörlüğünü üstlenen Yrd. Doç. Dr. Yasemin Çakırer Özservet, kongre ile ilgili konuşmasında şu cümlelere yer verdi: “Kurduğumuz şehirler, hem ihtiyaçlarımızı karşılamakta hem de bizlere yeni ihtiyaç alanları yaratmaktadır. Şehirlerimiz, yetişkin ve sağlıklı bireyler için yapılmaktadır ve bu durumun toplumun üçte birini oluşturan çocuklarımız için ne kadar zorlayıcı, engeller dolu olduğunu anlamak büyük önem taşımaktadır. Bu noktada, yerel yönetimlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Yerel yönetimler, yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirleri kurgularken toplumun en önemli üyeleri olan çocukların mekanla olan iletişimini sağlamalıdırlar” dedi.

Çocuk için çocukla birlikte
Özservet konuşmasında, şehirler çocuklarla dolsun ve çocukların olsun düşücesi ve 'çocuk için çocukla birlikte' sloganıyla yola çıkılmasının ana gerekçesini, “çocuğun ihtiyaçlarına cevap veren ve çocuğa uygun bir yaşam alanı sunan şehrin; engelli, yaşlı, erkek ve kadın ayırt edilmeksizin toplumun tümünü memnun edecek bir şehir olacağına yönelik inancımızdan kaynaklanmaktadır." sözleri ile ifade etti.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.