Personel resmen eğitim aldı

Kartal Belediyesi personeli, İçişleri Bakanlığı Denetçisi Alaaddin Kahraman’dan «Resmi Yazışma Kuralları» eğitimi aldı. Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer yaptığı açıklamada, personelin bilgilendirilmesi için eğitimlerin devam edeceğini söyledi

Personel resmen eğitim aldı

İçişleri Bakanlığı Denetçisi Alaaddin Kahraman tarafından verilen ‘Resmi Yazışma Kuralları’ eğitimine katılan Kartal Belediyesi personeli örnekler ile kanun ve yönetmeliklere uygun yazışma yapmanın inceliklerini öğrendiler. Eğitime katılan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Fethi Gürer, “Kartal Belediyesi farklı alanlarda farklı eğitim çalışmaları ile personelin bilgilendirmesini ve güçlendirilmesi çalışmalarını sürdürerek destek vermeye devam ediyor” dedi. 


Mevzuatı anlattı
Kartal Belediyesi meclis salonunda sabah ve öğleden sonra olmak üzere 2 oturum halinde düzenlenen ‘Resmi Yazışma Kuralları’ eğitimi düzenlendi. Eğitimi, kamu yazışmaları konusunda uzman olan İç İşleri Bakanlığı Denetçisi Alaaddin Kahraman verdi. Resmi yazışmalar konusunda yürürlükte olan yönetmeliğin 02.02.2015’te değiştiği ve artık yeni yönetmeliğin yürürlükte olduğunu kaydeden Kahraman; kamudaki resmi yazışma kurallarının dayandığı mevzuatı sıraladı. Devletin 2000’li yılların ardından elektronik ortama geçiş yaptığını ve tüm kurumların belge ve yazışmalarını artık elektronik ortamda yapmaya başladıklarının altını çizen Kahraman, bu nedenle kurallara uymayan resmi yazışmaların sistem tarafından tanınmama tehlikesinin oluştuğunu söyledi. Resmi belgede başlığın önemli olduğunu ve önce T.C. ibaresinin büyük harflerle yazılması gerektiğini kaydeden Kahraman, bunun ardından kurumun bağlı olduğu ana kurumunda büyük harflerle yazılması gerektiğini söyledi. Başlıkta yer alması gereken son kurumunda parantez içinde baş harfleri büyük olmak kaydıyla yazılması gerektiğini vurgulayan Kahraman, sayı kısmının da çok önemli olduğunu ve kurumların Devlet Teşkilatı Merkezi Kayıt Sistemi’ndeki (DETSİS) kodlarının doğru yazılması gerektiğini belirtti. Belgedeki sayı ibaresinin bundan sonraki her bölümü ile ilgili açıklamalar yapan Kahraman, belgedeki konu, tarih, ilgi, ek ve dağıtım alanlarının nasıl doldurulması ile ilgili açıklamalarda bulunarak örneklerle açıkladı. 

Resmi imza nasıl olur?
Resmi yazışmalardaki imza kısmının da önemli olduğunu ve imzanın aslında öz adın ilk harfi ve soyadının el yazısına benzer şekilde atılmasının gerektiğini kaydeden Kahraman, ikili imzalarda en yetkilinin adının belgenin solunda yer alması gerektiğini söyledi. Belgede ikiden fazla olan imzalar da ise en yetkili ismin en başta yer alması gerektiğini söyleyen Alaaddin Kahraman imzanın ad ve soyadın altına atılması gerektiğini söyledi. Eğitim bundan sonraki bölümünde örnekler ile resmi yazışmalarda yapılan hataları ve olması gerekenleri belirten Kahraman Kartal Belediye personelinin de sorularını cevaplandırdı.

BARBAROS ÖZÇELİK
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.