Referandum hassas mesajlar verdi!

16 Nisan tarihinde gerçekleşen referandumu yorumlayan İstanbul'un belediye başkanlarının yaptığı açıklamalar, önemli mesajlar taşıyor. Özellikle İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın, “Çok hassas mesajlar var. Bunu zannediyorum ki tüm siyasiler ve herkes alacaktır” yorumu dikkat çekerken, diğer başkanların mesajları da uzun süre gündemi meşgul edecek gibi görünüyor.

Referandum hassas mesajlar verdi!

16 Nisan tarihinde sandıktan çıkan sonuca ilişkin bazı belediye başkanlarının ise ne sosyal medyada ne de herhangi bir yayın aracılığıyla yorum yapmaması dikkat çekti. Bayrampaşa Belediye Başkanı Attila Aydıner, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın konu hakkında hiçbir açıklama yapmayan belediye başkanları arasında yer aldı. Özellikle AK Partili başkanlar açısından bakıldığında ilçelerinden hayır oylarının birinci çıktığı belediye başkanlarının yorum yapmaktan kaçınması dikkat çeken detaylar arasında yer aldı.

Türkiye uzun süre gündemini meşgul eden yeni anayasa referandumunu atlattı. Yüzde 51 evet, yüzde 48 oranında hayır oyunun çıktığı referandumda, İstanbul'dan çıkan sonuç tam tersi oldu. Hayır oylarının kazandığı İstanbul'da seçim sonrası yansımalar ise uzun süre gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Belediye başkanlarının sosyal medyadan verdikleri mesajlar, gazetemize yaptıkları özel açıklamalar iki farklı düşünce ve duygu durumunun bir yansımasını andırıyor. CHP'li belediye başkanları daha şikayetçi bir tavır sergilerken, AK Partili belediye başkanları ise sevinç ve zafer mağrurluğu taşıyan mesajlar verdi. İBB Başkanı Kadir Topbaş, referandum sonucunun hassas mesajlar verdiğini söylerken, gazetemize özel açıklamalarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ise Yüksek Seçim Kurulu'nu (YSK) hedef aldı.

YSK demokrasiye yazık etti!
Sandıktan çıkan sonuca ilişkin gazetemize özel açıklamalarda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün, çıkan sonucun YSK nedeniyle tartışmaya açık olduğunu vurguladı. Seçime katılım oranın yüksekliğinden ötürü memnuniyetini de dile getiren Akgün, “Halkın yaklaşık yüzde 90'a yakın bir kesimi, Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünü özümseyerek sandık başına gitti. Demokrasinin en önemi unsuru olan seçme hakkını kullandı” dedi.

YSK'yı hedef aldı
Mühürsüz pusula ve zarfların geçerli oy olarak sayılması kararından ötürü YSK'yı da hedef alan Akgün şu ifadeleri kullandı, “Seçim sonuçlarına gölge düşmüşse bunun tek sorumlusu kanunlara uymakla yükümlü olan ama uymayan YSK'dır. YSK başkanının konuşmasını dinlediğimizde uyması gereken yasa ile uyumlu olmadıklarını gördük. Türk demokrasisine yazık ettiklerini gördük. Bunlardan kaçmadığıız sürece demokrasimizi taçlandıramayız.”

Patinaj olmayacak
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir de çıkan sonuçtan duyduğu mutluluğu sosyal medya hesabından paylaşan isimler arasında yer aldı. Türkiye'nin önünün açıldığını ve artık karşısında hiçbir gücün duramayacağını anlatan Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, “Artık patinaj yok” sözünü anımsattı. Sonuçlar açıklanır açıklanmaz sonucu Fatih'in meydanlarında kutlayan Demir, “Bugün burada Türkiye'nin yükseleşini, durdurulamaz gelişimini kutluyoruz. Ne mutlu bizim gibi düşünenlere” yorumunda bulundu.

Beykoz halkı cesaretini gösterdi
Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise ilçelerinde güçlü bir şekilde evet oyu çıktığını vurgulayarak bütün Beykozlulara teşekkür etti. “Beykoz halkı büyük bir cesaret gösterdi, farkını ortaya koydu” ifadelerini kullanan Çelikbilek, “Millet iradesinin tecellisiyle gerçekeleşen, kardeşliğimizin, birliğimizin nişanesi ve güçlü geleceğimizin habercisi olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ülkemize hayırlı olsun. Ülkemizin müreffeh yarınları için sandığa giden tarihin seyrini değiştirmek için yüreğini cesaretini ortaya koyan tüm ilçe sakinlerimize teşekkür ederim ederim. Tarihin omuzlarına yüklediği misyonla büyük güç ve lider ülke olma yolunda ilerleyen ülkemiz Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle açılan yolda hedeflerine hızla ulaşacaktır” mesajını paylaştı.

Biz halkız yeniden doğarız!
Referandumda büyük oranda hayır oyunun çıktığı ilçelerden birisi olan Adalar'da ise buruk bir sevinç vardı. Türkiye genelinde seçimi kaybeden hayır cephesindeki Adalar Belediye Başkanı Attila Aytaç, sosyal medya hesabından Şilili şair Pablo Neruda'nın bir şiirini paylaşarak mesaj verdi. Duygusal bir yaklaşım ortaya koyan Aytaç, “Buğday nasıl filizini sürer de, çıkarsa toprağın üstüne, güzelim kırmızı elleriyle, sessizliği burgu gibi deler de; biz halkız, yeniden doğarız ölümlerle” dizelerini paylaştı.

Beraber yürüdük biz bu yollarda
Evet cephesinin en güçlü ilçeleri arasında yer alan Esenler'de ise Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, adeta sevinç mesajları paylaştı. Alınan sonuçtan ötürü bir hayli memnun bir görüntü sergileyen Göksu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sık sık anımsattığı, “Beraber yürüdük biz yollarda” şarkısının sözlerini paylaştı. Esenler'deki halk meydanlarında vatandaşlarla da bir araya gelen Göksu, “Bu seçimin galibi vatanseverlerdir bu seçimin galibi önce millet diyenlerdir. Her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Katkılarınızdan ve azimli çalışmalarınızdan dolayı kutluyorum” yorumunda bulundu.

Allah razı olsun!
İstanbul'da evet cephesinin birinci olduğu ve en çok evetin çıktığı ilçe olan Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, ilçe sakinlerinin tamamına teşekkür etti. “Büyük bir başarı büyük bir gurur sahibi olduk. Allah hepinizden razı olsun” mesajını paylaşayan Keskin, güçlü Türkiye'nin önünde artık kimsenin duramayacağını ve Türkiye'nin bu yeni sistemle beraber büyük başarılara doğru yelken açacağını savundu. Sultanbeyli halkının her zaman ki gibi örnek bir yaklaşım sergilediğini anlatan Keskin, bundan dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade etti.

Avrupa'nın lideri olduk
Referandum sonrası İstanbul Avrupa Yakası'nda en çok evet oyunun çıktığı ilçe olduklarını anlatan Arnavutköy Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı da elde edilen sonuç nedeniyle bütün Arnavutköy halkının gurur duyması gerektiğini vurguladı. “Avrupa yakasının birincisi olduk. Herkesi meydanlara bu büyük zaferi kutlamaya davet ediyorum” diyen Baltacı, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın bize olan inancını da boşa çıkarmamanın mutluluğu içerisindeyiz” diye konuştu. 

Yedi düvelle mücadele ettik
Esenyurt'ta evet cephesinin kaybetmesine rağmen Türkiye genelinde kazanmasını sevinçle karşılayan Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu, sandıktan çıkan sonucun Türkiye için büyük bir başarı olduğunun altını çizdi. “Yedi düvelle mücadele ettik” diyen Kadıoğlu, “Herkesin bir hesabı varsa Allah'ın da bir hesabı vardır. Bu hesap ile kazanan Türkiye oldu. Hiçbir ayrım gözetmeden bütün kardeşlerimize selam olsun diyorum, teşekkür ediyorum” mesajını paylaştı.

Vatandaşlara teşekkür etti
İstanbul'da hayır cephesinin kazanan ilçeleri arasında yer alan Ataşehir'in Belediye Başkanı Battal İlgezdi de, seçime katılım oranı nedeniyle vatandaşlara teşekkür etti. İlgezdi, “İlçemizde görev alan bütün sandık görevlisi arkadaşlarımıza, vatandaşlarımızın oylarını kullanabilmeleri adına okullara gidip gelmelerinde ulaşımını sağlayan belediye çalışanı arkadaşlarımıza, seçimin ilçemizde büyük bir huzur ortamı içerisinde geçmesini sağlayan güvenlik personellerine ve sandığa giderek demokrasinin tecellisi için oy kullanan bütün hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Siyasiler iyi okuma yapmalı
Referandumdan alınan sonucun Türkiye için ders niteliğinde olduğunu anlatan İBB Başkanı Kadir Topbaş, ülkedeki bütün siyasilerin alınan sonuca karşılık iyi bir okuma yapması gerektiğinin altını çizdi. Topbaş, “Ben şahsen, bunu bütün samimiyetimle söylüyorum. Doğru bir karar olduğunu ve milletimizin her daim sağduyusuna ve o yüreğinden gelen değerlendirmesine inanıyorum. Çok hassas bir tartı ortaya koydu. Bunu tüm siyasilerin çok iyi okuması lazım. Ama sonuç itibariyle Türkiye’nin de önünü açtı. Prangalarından, vesayetten Türkiye’nin kurtulmasını istedi. Bunu başarılı olarak ortaya koydu ama diğer taraftan da çok hassas mesajlar var. Bunu zannediyorum ki tüm siyasiler ve herkes alacaktır. Yurttaşlarımızın bu hassas terazisi gerçekten takdire şayandır” ifadelerini kullandı.

Tartışmak doğru değil
Muhalefetin açıklamalarını ve YSK'yı hedef alan yaklaşımlarını da değerlendiren Topbaş, çıkan sonucun tartışılmasının doğru olmadığını savundu. Topbaş, “Halk buna evet dedi. Bu çok önemliydi ve bu sonuç bitti artık. Bunun tartışmasının da ben doğru olmadığını düşünüyorum. Tartışma farklı şeyleri ortaya çıkartmaya çalışır, bu doğru değil. Bu geride kalıştır, geleceğe bakmalıyız” dedi. ANIL BODUÇ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.