Roman olduğumuz için iş vermiyorlar

Sarıyer’de hizmet veren Roman derneğinin Başkanı Yaşar Taşkent belediyeye sitem etti. İkinci sınıf insan muamelesi gördüklerini söyleyen Taşkent, “Roman olduğumuz için iş vermiyorlar” dedi. Dernek Başkanı ayrıca belediyenin başlattığı müzik kursunu “Bunlar kokuyor” diyerek yarıda kestiğini söyledi

Roman olduğumuz için iş vermiyorlar

Haber: Burak Erdal

Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yaşar Taşkent ile Çayırbaşı mahallesinin sorunları hakkında konuştuk. Sarıyer Belediyesi’nin  Çayırbaşı’ndaki sorunlara karşı çözüm üretilemediğinin altını çizen Taşkent, “Çayırbaşı’ndaki herkes belediyeye karşı sitem ediyor” dedi. Taşkent, roman vatandaşların her şeyden önce istikrarlı bir işe sahip olmadığını söyledi. Taşkent, roman vatandaşların genellikle balıkçılık, çiçekçilik, belediyenin çöp toplama ekibinde çalıştığını söyledi. 

Roman çocuklar okuyamıyor

Her şeyden önce roman çocuklarının iyi bir eğitim alması gerektiğini söyleyen Taşkent, maddi imkanların olmadığını, bu durumun sonucu olarak roman çocuklarının iyi bir eğitim alamadığını ve çocukların yetişme tarzının iyi olmadığını belirtti. Taşkent, “Bu konuyu dile getirdik. Maddi durumu kötü olan, belirli bir gelire sahip olmayan çocuklarımız var. Başlayıp yarıda bırakan çocuklarımız var. Bu maddi olanakların el vermemesi sonucunda olmaktadır” dedi. 

Bunlar kokuyor dediler

Roman çocuklarının müzikle iç içe bir yaşam geçirdiğini belirten Taşkent, maddi olanakların yetersiz olmasından kaynaklanan sorunlardan dolayı bu özelliklerini iyi bir şekilde değerlendiremediklerini söyledi. Sarıyer belediyesi ve Çayırbaşı Roman Kültürünü Yaşatma Derneği'nin girişimiyle halk eğitim merkezinde müzik kursu açıldığını fakat bir süre sonra eğitimlerin yarıda kesildiğini söyleyen Taşkent, “Dernek girişimi ile birlikte bir grup oluşturduk. Enstrüman öğrenme grubu. Sarıyer Belediyesi Halk Eğitim Merkezi'nde kurslar başladı. Ama belli bir süre sonra dönemin kültür müdürü bunlar kokuyor diye o kursları iptal etti. Ve tabi çocukların dersleri de yarıda kaldı” diye konuştu.

Romanlar eşittir

Çayırbaşı Roman kültürünü Yaşatma ve Dayanışma Derneği olarak kapılarının herkese karşı açık olduğunu söyleyen Taşkent, “Sivil toplum kuruluşu olarak kapımız herkese açıktır. Önemli olan roman vatandaşlarının haklarıdır, sağlığıdır. Roman vatandaşlarının geleceği için bütün siyasi partilerle görüşme yapabiliriz. Şahsi bir mesele değildir. Bizim mücadelemiz burada yaşayan roman vatandaşlarının iyi şartlar altında yaşaması, insanca yaşaması içindir. Eşitlik istiyoruz. Önce eşitlik. Romanlar eşit olmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Kampanya başlatıldı

Marmara Roman Dernekleri Federasyonu'nun başlattığı “Romanlar Eşittir” kampanyasına da değinen Yaşar Taşkent, amaçlarının roman vatandaşlarına karşı bakış açılarını değiştirmeleri ve herkes gibi eşit olmak istediklerini söyledi. CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu’nun da kampanyaya destek verdiğini söyleyen Taşkent, “Her roman vatandaşı eşittir. Her insan gibi roman vatandaşı da insandır. Biz dernek olarak ve federasyon olarak bunun öncülüğünü yapıyoruz. Ve roman vatandaşlarına bakış açıları farklı olan insanlara da sesleniyoruz. Lütfen eşit olalım. Bizler de insanız. Bizim de Türkiye’de çocuklarımız var. Lütfen eşit bakalım diyerek bu kampanyayı başlattık” dedi.

Kahvede oturuyoruz

Sarıyer Belediyesi'ni roman vatandaşlara karşı daha duyarlı olmaya çağıran Taşkent, yetkililerin Çayırbaşı'na gelip mahalle ile ilgili sorunları yerinde tespit etmesini, sorunlara beraber çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Taşkent, “Roman oluşumuzdan iş vermiyorlar. Bu yüzden kahvede vakit geçirmen artıyor. Sarıyer Belediyesi her yeri gelip görsün. Sorunlarımızla ilgilensin. Tek tek baksın. Maddi durumu el vermeyen ailelerimiz var. Biraz özveri istiyoruz. Desteğe çok ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.