Seçimlerde hile yaptılar!

2014’te yapılan yerel seçimlerde partisinin Üsküdar’dan aday gösterdiği CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, seçimlerde hile yapıldığını belirtti. Özkes, yaklaşık 20 bin oyunun çalındığını düşündüğünü ifade etti

Seçimlerde hile yaptılar!

Son yapılan yerel seçimlerde CHP’nin Üsküdar adayı olan İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, partisinin oy oranını yüzde 29’dan yüzde 43’e çıkarmasına rağmen resmi sonuçlara göre 8 bin oyla başkanlığı kaybetti. Ancak Özkes, hile ile en az 20 bin oyunun çalındığını düşünüyor. CHP’li vekil, ‘muhtar pusulaları ile belediye başkanı pusulalarının aynı zarfa konulduğu için 16 bin oyun bu yüzden geçersiz sayıldığını belirtirken, geçersiz sayılan bu oylardan 10 binin kendilerine ait olduğunu ifade ediyor. 400 sandıkta ise toplam 10 bin kadar fazla zarf çıktığını vurguluyor ve ekliyor: “Bu 10 bin oy demektir; etti mi 20 bin. Biz ise seçimi 8 bin oyla kaybettik.” diyor. Ardından Ankara’yı benzer bir şekilde kaybeden Mansur Yavaş gibi şu uyarıyı yapıyor: “2 gün içinde itiraz edebiliyorsunuz, biz 5 gün sonra tespit ettik. Oylar sayılırken tutanak tutmamışız, 2-3 kişi ilçe seçim kuruluna gitmiş, bakmışlar fazla, kararda ‘3 fazla zarf var, nereden geldiği anlaşılamamıştır’ denmiş, kapatmışlar. Bizim 300-500 tutanağımız olsaydı, böyle olmazdı. Bizim sandık görevlileri farkında değil; imza sayısı kaç, kaç oy çıktı, bakılmamış.”

Geçersiz oylar geçerli sayıldı
Yerel seçimlerde geçersiz oyların dahi geçerli sayıldığını vurgulayan Özkes, “Seçim günü muhtar pusulaları ile belediye başkanı pusulaları karıştı. Vatandaş oy kullanırken bir eline belediye başkanı ve muhtarın zarfını, bir eline meclis üyesinin zarfını veriyorlar. Vatandaş muhtarın oy pusulasıyla belediye başkanının pusulasını aynı zarfa koyuyordu. Aynı zarfa koyunca burada sandık başkanı bir karar veriyor, ya geçerli ya geçersiz. İşin garip tarafı, Üsküdar’da 33 mahalleden 18 mahallede birinciydik; bizim önde olduğumuz mahallelerdeki sandıklarda aynı zarfa konulan pusulalar geçersiz sayıldı. AKP’nin önde olduğu mahallelerde ise geçerli sayıldı. 16 bin geçersiz oy var, en az 10 bin geçersiz oyun bizden gittiği kanaatindeyim. 10 bin oyum o yolla gitti” dedi.

400 sandıktan 10 bin zarf geçti
Seçimlerin gerçekleştirildiği günde 400 sandıktan 10 bin tane zarf çıktığını belirten Özkes, çıkan bütün zarflarında AK Parti lehine kullanıldığını iddia etti. Özkes, “Seçim günü oy kullanmaya gittiğinizde kimliğinizi gösteriyor oyunuzu kullanıyor, ondan sonra da adınızın bulunduğu yeri imzalıyor ve gidiyorsunuz. Bir sandıkta 220 kişi oy kullanıyorsa, imza da 200 ise 20 kişi oy kullanmamış demektir. Fakat Üsküdar’da böyle olmadı; yaklaşık 400 sandıkta, bazılarında 20 civarında, toplam 10 bin kadar fazla zarf çıktı. Listelerde imza karşılığı oy kullananların dışında, imzasız olarak araya girmiş 10 bin zarf. Biz bunu seçimden 4-5 gün geçtikten sonra fark ettik. Ben feryat edince 40-50 avukat geldi, 2 gün boyunca çalıştılar. İmza dışında 10 bin kadar zarfın fazla olduğu tespit edildi. 10 bin fazla oy demektir bu; 10 bin oyumuz geçersiz sayılmıştı, etti mi 20 bin! 2 gün içinde itiraz edebiliyorsunuz, biz 5 gün sonra tespit ettik. Oylar sayılırken tutanak tutmamışız, 2-3 kişi ilçe seçim kuruluna gitmiş, bakmışlar fazla, kararda ‘3 fazla zarf var, nereden geldiği anlaşılamamıştır’ denmiş, kapatmışlar. Bizim 300-500 tutanağımız olsaydı, böyle olmazdı. Bizim sandık görevlileri farkında değil; imza sayısı kaç, kaç oy çıktı, bakılmamış. Ayrıca iki okulda bomba ihbarı yapıldı, okullar yaklaşık 15 dakika boşaltıldı. Osırada neler olduğunu bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

İptal planları hazırdı
Seçimleri CHP'nin kazanması durumunda AK Parti'nin seçimleri iptal etmeye de hazır olduğunu iddia eden Özkes, iktidar partisinin her daim hinlik peşinde olduğunu söyledi. AK Parti'nin uygulayabileceği hinlikleri düşünemediklerini itiraf eden Özkes, “Yaklaşık 200 sandıkta Ümraniye Belediyesi meclis üyelerinin pusulaları çıktı. Bunu niye yapmış olabilirler diye düşündük, şu sonuca vardık: ‘Bu pusulaları koyalım, İhsan Özkes kazanırsa bunları gerekçe göstererek itiraz edelim ve seçimi iptal edelim.’ İlçe seçim kurullarına giden içi oy pusulası dolu çuvallardan çok büyük bölümünün ağzının açık olduğunu fark ettik. Biz bunlara karşı gerekeni yapmadık çünkü onların hinliklerini düşünemedik. Sonuç olarak seçimleri 8 bin oyla kaybettik” şeklinde konuştu. 

Seçim günü uyumamak lazım

Seçim günü geldiği zaman CHP'lilerin oldukça uyanık olması gerektiğine dikkat çeken İhsan Özkes, gerekirse hiç uyumamak gerektiğine vurgu yaptı. Özkes, “Seçimleri kaybetmemek için bir defa kazanmaya inanmak lazım. İnanmayan, kazanamaz. Ancak seçim günü çok önemli; o gece gerekirse uyumamak, yemek yememek hatta tuvalete gitmemek lazım. Bir seçimde ilçe seçim kurulundaydık, bir kişi elinde torbayla sırada bekliyordu. Baktım titriyor, rahatsız sandım. ‘Bu arkadaşı doktora götürsek’ dedim, yanımdaki biri kulağıma eğildi ‘rahatsız değil o, tuvaleti var’ dedi. ‘Peki niye çuvalı bırakıp gitmiyor’ diye sorduğumda, ‘O AKP’lidir, ölse o oy torbasını bırakmaz’ dediler. Ben CHP’de böyle birine rastlamadım. Allah’ın verdiği can kutsaldır ama adamlar canlarını tehlikeye atacak şekilde çalışıyorlar. Bizim de en az onlar kadar çalışmamız gerekir. Sandıklarda çok dikkat etmek lazım” dedi.

HABER MERKEZİ

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.