Şeref sözü veren şerefsizler

Mahallelerde gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinde halkın haklarını savunmak için kurulan Mahalleler Birliği, TBMM’ye heyet gönderdi. Birliğin hukukçusu Erbay Yucak, “Bu mahalleler yapılırken herkes gördü. Her 5 senede gelerek, namus ve şeref sözüyle tapu da vaad edildi. Bütün bu sözleri veren şerefsizler kimse onların vebalini bu halka çektirmek reva mı?” diye sordu

Şeref sözü veren şerefsizler
13 Haziran 2016 Pazartesi 08:39

Haber: Ufuk ÇOBAN 

İstanbul'da 9 ilçede uygulanan kentsel dönüşüm projelerinde vatandaşın haklarını korumak ve kazanmak üzere kurulan Mahalleler Birliği, yaşanan sorunları Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) gündeme getirmek için Ankara'ya bir heyet gönderdi.

Şişli Cevahir Alışveriş Merkezi önünde çoğunluğu İstanbul olmak üzere Kocaeli ve İzmir dahil toplamda 53 mahalleden gelen vatandaşların katıldığı basın açıklamasından sonra heyet Ankara'ya uğurlandı. 'Kentsel dönüşüm yalanına karşı, rantsal dönüşüme hayır', 'mahalleler birlik evler şenlik', 'acele kamulaştırmaya hayır' yazılı dövizleri taşıyan grup basın açıklamasını sık sık sloganlarla destekledi. Basın açıklamasını yapan hukukçu Erbay Yucak, son çıkan torba kanunda, 6306 sayılı kanun aleyhine çıkan maddelerin iptal istemiyle TBMM'de grubu bulunan 4 partinin grup başkanvekilleriyle görüşüp taleplerini iletmeyi planladıklarını söyledi.

Biz kül yutmayız

Yucak, “Buradan heyet gidince ne olacak? Hükûmetle görüşmeyi kabul ederse heyetiniz onlara anlatacak bu belirsizliği geri çek diyecek. Biz kül yutmayız diyecek. İkna ederse değişiklik olur. Diğer görüştüğü 3 muhalefet partisine 'Siz memleketin çeşitli meselelerinde ayrı ayrı düşünseniz bile bu meselede halktan yanaysanız, halkın haklarını savunuyorsanız bunu gösterin diyeceğiz. Sermayeden mi yanasın, o mahallede yaşayandan mı yanasın sorusunun cevabı böylelikle açığa çıkmış olacak. Dolayısıyla bu siyasi partiler biz buna varım derlerse konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşımalarını isteyeceğiz. O partilere sorunumuzu içeren dilekçeleri teslim edeceğiz. Daha sonra partilerin ne söz verdiğini ve neler yaptığını sizlere anlatacağız” dedi.

Şeref sözü verdiler

Seçim zamanlarında halkın yaptığı inşaatlara göz yumularak kandırıldığını söyleyen Erbay Yucak, "Yıllardır İstanbul'da tapu bekleyenler için bu kanun değişiklikleri mahaller için bir tehdit. Oradaki inşaatların yapımına belediyeler ve bakanlık göz yummadı mı? Siz bunları silahlı, sopalı kuvvetlerinizle mi yaptınız, hayır. Zabıtası da gördü, kendisine gördü, yolunuza getirdi, suyunu da getirdi, emlak vergisini çevre temizlik vergisini aldı her 5 senede seçimle gelerek, namus ve şeref sözüyle tapu da vaad etti. Dolayısıyla bütün bu sözleri veren şerefsizler kimse o şerefsizlerin vebalini bu halka çektirmek reva mı? Siz şeref sözü veriyorum diyerek sözünde durmayan ne kadar şerefsiz varsa bunları söylemeniz gerekir" dedi. Basın açıklamasına Mahalleler Birliği Üyeleri, Mahalle Başkanları, hukukçular ve mahalle sakinleri de katıldı.

Mahalleler Birliği ne istiyor?

6306 sayılı kanuna göre dönüşüm uygulaması yapılan yerlerdeki yerleşimciler, sermaye çevrelerinin keyfiyetine terk edilmemelidir. Kamu idarecileri, halktan ve haktan yana tutum almalıdır.

Riskli alan ve rezerv alan kararlarının dayanakları gerçekçi olmalı ve bu kararlar yerleşimcilerle paylaşılarak görüş ve rızalarına başvurularak alınmalıdır. Kanunun gücüne dayanarak, bir güçsüzleştirme aracına dönüştürülmemelidir.

775- 2981- 4706 sayılı kanunlardan doğan haklar garanti altına alınmadan yerleşim alanlarına ilişkin halkı yok sayan kararlar alınmamalıdır.

Getirilen yeni düzenlemedeki yüzde 65 ruhsatsız yapı şartına dayalı “riskli alan” kararı alma hükmü değiştirilmelidir.

Nasıl tanımlanacağı ve uygulanacağı belli olmayan “kamu güvenliği” tanımına açıklık kazandırılmalıdır.

6306 sayılı kanuna dayalı alınan kararlara karşı dava açma sürelerinde, halkı her gün Resmi Gazete okumaya mecbur kılan, haklarımızı aramayı zorlaştıran hüküm değiştirilmelidir.

Riskli alan ilan edilen yerlerdeki riskli olmayan veya güçlendirmeyi tercih eden yapı sahiplerinin rızası olmadıkça, proje bütünlüğü gerekçesiyle kamulaştırma yoluna gidilmemelidir.

Acele kamulaştırma kararlarından vazgeçilmelidir.

İstanbul’da 8 mahalle

Mahalleler Birliği'ne İstanbul'dan Gaziosmanpaşa'nın Sarıgöl, Pazariçi, Karayolları mahalleleri, Sarıyer'in Derbent, Kazım Karabekir, Hisarüstü, Emirgan, Pınar, Reşitpaşa, Ferahevler, Çayırbaşı, Kocataş ve PTT Evleri mahalleleri, Bağcılar Demirkapı Mahallesi’ndeki 716 konutluk Albayrak Sitesi, Eyüp Karadolap Mahallesi, Beyoğlu Okmeydanı Mahallesi ile Üsküdar, Sultangazi ve Beykoz'daki bazı dönüşüm projeleri üye.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.