Su sadece temizliğe kullanılıyor

İSKİ'nin 2017 bütçesi 6 milyar 446 milyon lira olarak kabul edildi. CHP'liler musluktan akan suyu içilmediğini belirterek İSKİ'nin artırımlarını eleştirdi

Su sadece temizliğe kullanılıyor

İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 6 milyar 446 milyon lira olan 2017 yılı bütçesi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde onaylandı. CHP grubu ret oyu verirken, bütçe AK Partili üyelerin oyu ile geçti. CHP adına konuşan İsa Öztürk, İstanbulluların yüzde 84'ünün musluktan akan suyu içmediğini belirterek “Bununla ilgili ciddi sıkıntı var. su sadece temizlik için kullanılıyor” dedi.

E- şube hizmette
Oturumda İSKİ Genel Müdür Fatih Turan bir sunum yaptı. Yatırımlar sayesinde İstanbul’un içmesuyu sıkıntısının olmadığını belirterek, 2 yıl içinde biyolojik ve ileri biyolojik arıtma oranının yüzde 90'ı geçeğini müjdeleyen Turan, İSKİ'nin 5 milyondan fazla abonesi olduğunu, dünya çapında altyapı yatırımlarının yanında, müşteri hizmetlerinde de çağın hızını yakalamak için çaba sarf ettiklerini dile getirdi. Turan, “2016 yılı içinde bilgi işlem altyapımızda gerçekleştirdiğimiz projelerle bütün abonelik başvurularını internet üzerinden alabilir hale geldik. Bugün bize başvuran vatandaşımız, idaremizle ilgili istediği işlemi, e-şube üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Şayet abonenin imzası gerekiyorsa, mobil ekiplerimizle vatandaşa evraklarını götürüyor ve imzasını dilediği adreste alıyoruz. İstanbullulardan bize gelen talepleri önemsiyoruz, değerlendiriyoruz, buna göre diğer hizmetlerimizi de çağın değişen beklentilerine göre dönüştürüyoruz” dedi.

3 milyarı yatırıma
İSKİ’nin İstanbul’un ihtiyaçları çerçevesinde yatırımlar gerçekleştirdiğini vurgulayan Turan, “Bu sene 2 milyar 710 milyon 470 bin TL tutarındaki yatırım öngörümüzün, ilk 9 aylık döneminde 1 milyar 726 milyon 760 bin TL'sini gerçekleştirdik. 2017 yılında ise toplam 2 milyar 974 milyon 818 bin TL tutarında yatırım yapmayı planlıyoruz. 26 farklı ülkeden heyet ağırlayarak İSKİ'nin tecrübelerini anlattık. Afet yaşanan illerimize teknik destek verdik ve UCLG ile Türkiye Belediyeler Birliği koordinesinde yurt içi yurt dışı su idareleri için bir eğitim akademisi kurduk. Çünkü medeniyetimizden aldığımız ilhamla, bizim tecrübemiz sayesinde, ne kadar çok insan sağlıklı suya kavuşursa, ne kadar çok su kaynağı, dere ve deniz temiz kalırsa, insanlığa o kadar hizmet edeceğimize inanıyoruz” diye konuştu. Konuşmaların ardından Meclis Üyelerinin oylarına sunulan İSKİ Genel Müdürlüğü’nün 2017 Yılı Bütçesi 252 kabul, 50 ret oyuyla kabul edildi.

İSKİ bu sorunu çözsün
Oturumda CHP adına İsa Öztürk bir konuşma yaptı. Evlerde musluk suyunun içilmediğini söyleyen Öztürk, “İSKİ’nin 2016-2020 Stratejik Plan Kitabında Musluk Suyu İçme oranı yüzde 16.54 olarak belirtilmiş. İSKİ bu kadar yatırım yapıyor, bu kadar çaba sarf ediyor, suyun çok temiz ve kaliteli olduğunu iddia ediyor fakat İstanbulluların yüzde 84’ü bu suyu içmek için kullanmıyor. Yani evlerimizdeki suyu sadece temizlik amacı ile kullanıyoruz. İSKİ tarafından hazırlanan 2017 performans programında içilebilir İSKİ suyunu etkin tanıtmak için 2 buçuk milyon lira bütçe ayrılmış. İSKİ suyu gerçekten içilebilir nitelikte ise ve İstanbulluların yüzde 85’i buna rağmen bu suyu içmiyorsa burada çok ciddi bir sorun var. Çünkü aileler içme suyu için ambalajlı sulara İSKİ faturasına yakın bir bedel ödüyor. İçme suyu ile ilgili sorun nerede ise İSKİ’nin ve İBB’nin bunu çözmesi gerekir” dedi.

Mega projeler tehlike
Öztürk, “İstanbul’un suyu İstanbul’a yetmiyor. İstanbul’da ki su havzalarının kapasitesi 970 milyon metreküp. Melen, Sakarya ve Istırancalardan getirilen su 800 milyon metreküptür. Yani suyun yarısı dışarıdan İstanbul’a taşınmaktadır. Su havzalarının korunması çok önemlidir.İSKİ Mutlak Koruma alanındaki su havzalarını kamulaştırıyor. Belirli bölgelerde havzalar ile ilgili koruma önlemleri titizlikle takip ediliyor. Fakat su havzaları için en büyük tehlike merkezi hükümet tarafından İstanbul’a yapılan yatırımlar. 3.Köprü , 3. Havaalanı gibi biten ve devam eden projeler İstanbul’un su ve orman alanlarının bulunduğu kuzey bölgesinde yapıldı ve yapılıyor. Bu projeler İstanbul’un su kaynaklarının yok olmasına ya da kirlenmesine neden olacaktır. Bu nedenle bu tip projelerin İstanbul’a artıları ve eksileri düşünülerek yapılması gerekir” ifadesini kullandı. Öztürk, “İstanbul gibi nüfus yoğunluğunun çok yüksek olduğu bir şehirde böyle büyük projelerin bütün olasılıklar hesaplanarak yapılması gerekir. Fakat bizde maalesef birilerinin aklına geliyor ve hemen yapımına başlanıyor. Bu anlayışla İstanbul’un su kaynaklarının korunması mümkün değil” ifadesini kullandı. Öztürk, red oyu vereceklerini söyledi. Emek Karakaş

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.