Suya yuzde 5 indirim!

İSKİ'nin 2018 yılı bütçesinin kabul edildiği İBB Meclisi'nde su fiyatına yüzde 5 oranında indirim yapılmasına da karar verildi. 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak yeni tarifede ayrıca şehit ve gazi aileleri ile engelli ve dar gelirli vatandaşları, 'Kademeli Tarife'den muaf tutularak Konut 1 kademesinden tarifelendirilecek

Suya yuzde 5 indirim!
Burak
Burak
16 Kasım 2017 Perşembe 07:50

istanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü oturumunda İSKİ genel kurulu yapıldı. İSKİ'nin 2018 yılı Yatırım Programı, Bütçesi, Performans Programı’nı onayladığı oturumda; suyun birim fiyatına yüzde 5 oranında indirim yapılmasına karar verildi. Meclis Başkanvekili Ahmet Selamet'in yönettiği oturumda görüşülen 2018 yılı Tarifi Teklifleri ve Hizmet Tarifeleri hakkındaki rapor CHP'nin ret oyuna karşın AK Partililerin oyu ile geçti. Karara göre konutların su tarifesinde 1 Ocak 2018’den itibaren yüzde 5 indirim yapılacak. Buna göre konutlarda 1 Ocak 2018’den itibaren suyun Kademe 1 metreküp fiyatı 4,59 TL’den 4,37 TL’ye düşecek. Kararla, suyun kullanım oranına göre artış gösteren Konut 2 Kademe fiyatı 6,71 TL’den 6,40 TL’ye, Kademe 3 Tarifesi ise 9,77 TL’den 9,31 TL’ye düşecek.

Dar gelirliler muaf tutuldu
Belediye Meclisi’nin İSKİ Abone Hizmetleri Tarife ve Uygulama Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklikle, tüm şehit ve gazi aileleri ile engelli ve dar gelirli vatandaşların kullandıkları su tarifeleri de yeniden düzenlendi. Söz konusu aboneler, yine 1 Ocak 2018’den itibaren “Kademeli Tarife'den muaf tutularak Konut 1 kademesinden tarifelendirilecek. Şehit ve gazi aileleri ile engelli vatandaşlar yüzde 50 indirim hakkından yararlanmaya devam edecekler. Yönetmelikte belirtilen dar gelirli vatandaş kapsamına; 65 yaşını doldurmuş aylık bağlanan muhtaçlar, kaymakamlıklardan muhtaçlık belgesi alanlar, gelir testi sonucu SGK primlerinin ilgili kamu idaresi tarafından karşılananlar, İstanbul Büyükşehir Belediyesince yardıma muhtaç olduğu bildirilenler giriyor.

Mevlüt Uysal istedi
Raporun geçmesinin ardından kürsüye gelen AK Parti Grup Başkanvekili Temel Başalan, teklifin İBB Başkanı Mevlüt Uysal'dan geldiğini belirterek, “İSKİ’nin kar amacı gütmeyen bir kamu kuruluşu. Gönül ister ki daha fazla indirim yapalam. Ancak özerk bir bütçeye sahip olan İSKİ, tüm içme suyu ve atık su işletme sürekliliğini ve yatırımlarını, su gelirleriyle karşılamaktadır. Su fiyatları belirlenirken hayati öneme haiz İstanbul halkına sürekli su temin edilmesi başta olmak üzere; bütçe gelir/gider dengesinin kurulması ve yeni yatırımlara kaynak oluşturulması hususları göz önünde bulundurulmaktadır” dedi. Genel kurulda kürsüye gelen İSKİ Genel Müdürü Fatih Turan, yapılan çalışmalarla ilgili bir sunum yaptı. Turan, İSKİ'nin 2018’de de su ve çevre yatırımlarına devam edeceğini ifade ederek 2018 yılı bütçesi 7 milyar 436 milyon lira olarak belirlendiğini dile getirdi. İstanbul’da son 44 yılın en kurak yılı olmasına rağmen su sıkıntısı yaşanmadığına ve doluluk oranının yüzde 54 olduğuna dikkat çekerek, “Melen Barajı önümüzdeki yılın ortalarından itibaren su tutmaya başlayacak. Ayrıca, 3 yeni baraj daha yapıyoruz” diyen Turan, “İklim değişikliğine bağlı ardışık kuraklık riskini de dikkate alıp, bilimsel verileri muhakkak hesap ederek gerekli tedbirleri aldık, almaya da devam ediyoruz. Melen İstanbul'un suyunun sigortasıdır. Melen sisteminin 1. ve 2. etabı tamamlanmıştı. Biz şu anda 131 km'lik 3. etabının yüzde 85'ini tamamlamış bulunuyoruz. Melen sisteminin en önemli parçası olan baraj inşaatı da tamamlanıyor. Melen Barajı önümüzdeki yılın ortalarından itibaren su tutmaya başlayacak. Ve böylece İstanbul’a neredeyse şu an sahip olduğu kadar ilave bir su rezervi sağlamış olacağız. Ayrıca Asya Yakası’nda İsaköy ve Sungurlu, Avrupa Yakası’nda Karamandere Barajları olmak üzere 3 yeni baraj projesini daha hayata geçiriyoruz. Rezve Deresi de yeni su kaynaklarımız arasında. 4 bin milimetre çapında 46 bin metre tünel ile Rezve Deresi’ndeki suyu Istrancalar’daki barajlara taşıyacağız. Böylece bölgedeki doğal bitki örtüsü zarar görmeyecek. Bu yeni kaynaklarımızla yıllık toplam 592 milyon metreküp ilave su sağlamış olacağız” diye konuştu.

Akmugan: Halk suyu içmiyor
İSKİ'nin 2018 yılı bütçesi ile ilgili CHP adına Abdulhadi Akmugan konuştu. Akmugan, “İSKİ’nin üç temel gödevi vardır. Birincisi, halka kaliteli su sunmak. İkincisi, atıksuları çevreye zarar vermeden uzaklaştırmak ve geri kazandırmak. Üçüncüsü ise bu kaynaklarını korumak ve su kaynaklarını geliştirmek. Şimdi bu temel politikalara baktığımızda bunların neresindeyiz?” diye konuştu.

Yüzde 83'ü kullanmıyor
“Evimize gelen suyun içilebilir nitelikte olup olmadığına bakıyoruz” diyen Akmugan, “2016-2020 Stratejik Planına ilişkin kitapçığa baktığımız zaman İstanbulluların sadece 16.54’ü evdeki suyu, çeşmeden gelen suyu içtiklerini söylüyor. İstanbulluların yüzde 83’i çeşmeden hala su içmiyor. Kaldı ki İSKİ gelirlerinin yüzde 88 abonelerden alınıyor. Bu bir çelişkidir. Suyun içilebilir olduğunu İstanbullulara anlatmak için evet bütçeye para da koyuyoruz. Bu rakam 3 milyon lira civarı. Ama algı buna rağmen yıkılamıyor” ifadesini kullandı. Akmugan, “CHP Grubu olarak su havzalarının korunamaması, evlerimize gelen suyun hala içilebilir nitelikte olmaması nedeniyle İSKİ bütçesine ve faaliyet programına ret oyu vereceğimizi belirtiyoruz” dedi.

CHP'liler ret verdi
İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin dünkü oturumunda İSKİ genel kurulu yapıldı. İSKİ'nin 2018 yılı Yatırım Programı, Bütçesi, Performans Programı’nı onayladığı oturumda; suyun birim fiyatına yüzde 5 oranında indirim yapılmasına karar verildi. İlgili madde CHP'nin ret oyuna karşın AK Partililerin oyu ile geçti. EMEK KARAKAŞ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.