Tanımasam ‘büyük adammış’ derdim!

Silivri Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı ikinci oturumunda AK Parti Belediye Meclis Üyesi Rıfat Kutlu’nun 2014 yılı Faaliyet Raporu ile ilgili sözleri damgasını vurdu.

Tanımasam ‘büyük adammış’ derdim!

Silivri Belediyesi Nisan ayı meclis toplantısı ikinci oturumunda AK Parti Belediye Meclis Üyesi Rıfat Kutlu’nun 2014 yılı Faaliyet Raporu ile ilgili sözleri damgasını vurdu. Kutlu, “Bu kitapçık, Özcan Işıklar bir şey yapmadı diyor. Işıklar’ı tanımasam 6 senedir konuştuğu ama gerçekleştirmediği projeleri için ‘Helal olsun. Vallahi büyük adammış’ derdim” dedi ve Işıklar’ı uykusundan 

uyanmaya davet etti.

Silivri Belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantısının 2. oturumunda 2014 yılı Faaliyet Raporu görüşüldü. AK Parti Belediye Meclis Üyesi Rıfat Kutlu, Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ı sert sözlerle eleştirdi.

3-4 sayfa yeterdi 
Faaliyet Raporunu sayfa sayısı ile eleştirmeye başlayan Kutlu, “Faaliyet Raporu bir belediyenin 1 yıllık faaliyetlerini içeren rapordur. 2014 meclis üyesi olarak faaliyet raporu 4,5 sayfa diye düşündüm ama 146 sayfa kitap geldi. Ramazan bayramı yerine dalga geçer gibi Şeker Bayramı, engelli yerine özürlü ifadelerinin yer almasından dolayı hazırlayanlar adına özür diliyorum” dedi. Faaliyet Raporunda Silivri Belediyesi’nin 2014 yılında hedeflenen bütçesinin 150 milyon, kasaya giren rakamın ise 91 milyon lira olmasını da eleştiren Kutlu “Sapma 60 milyona yakın. Ama başkana sorsan bunu hemen ‘merkezi hükümet para göndermedi. İBB bizi desteklemedi’ der” dedi.

300 bin lira faiz ödüyoruz
Kutlu, Faaliyet Raporunda yer alan borç ve faizleri de kalem kalem sayarak “2014 yılı personel giderleri yüzde 120 artmış. SGK borcundaki artış yüzde 125, banka faizi giderleri yüzde 137, sermaye transferi yüzde 281 artmış. Bu matematik ve muhasebe kurallarını alt üst eden bir tablo. Her ay 300 bin lira para belediye kasasından faize gidiyor, onu da belirtelim."

Başkanın yapmadıkları
Işıklar'ın projelerinden bahseden Rıfat Kutlu, “Bir de yapmadıklarını saymak istiyorum. Merkezde her yıl 16 adet sinema gösterimi, tarihi eserler haritası, çocuk evleri, hobi parkları, otopark, Sağlık Merkezi, Engelliler Tatil Köyü, Kale Park Finiküleri, Gençlik Merkezi, hayvan oteli ve hastanesi, kültür merkezi, kapalı Pazar yerleri... Kitapçık Özcan Işıklar bunların hiçbirini yapamadı diyor. Kısaca yapılan harcamayla sahadaki hizmet birbirini karşılamıyor” dedi.

SİLKENT zarar ediyor
Kutlu, SİLKENT’in SGK borcu, çöp ihalesi ve bir türlü sona ulaşmayan üniversite yapımları ile ilgili de sert ifadeler kullandı. Kutlu, “Kar ederken şimdi zarar etmeye başlayan bir SİLKENT var ortada. Bu kadar para pompalanırken SİLKENT’in havuzunda buharlaşan paralar var. Çöp ihalesine bakalım. Şartnamede olmayan bir madde konarak Işıklar’ın ve yönetimin istediği firmanın alması sağlandı ihaleyi. Şartnameye Kum temizleme makinesi koydular. İBB’nin İSTAÇ ekibi bu hizmeti zaten veriyordu” şeklinde konuştu.

Vaatlerin 6. yıldönümü
Işıklar’a dönerek bu vaatleri 6 senedir dinlediklerini, 7. senede de aynılarını duymak istemediklerini belirten Kutlu, konuşmasını “Geçtiğimiz gün projelerini anlatan Sayın Başkan sanki ilk defa başkan olmuş gibi bir proje tanıtım programı gerçekleştirdi. Bu vaatleri 6. yıldönümü. Kendisini tanımasak, anlattıklarına karşılık ‘Vallahi helal olsun. Büyük adammış’ derdim. Sayın Başkan artık bu şehrin emanet edildiği kişi olduğunun farkına varmalı. Bu rüyadan, bu uykudan uyanması lazım” cümleleriyle bitirdi.

Borçlar önemsiz!
Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar Nisan ayı meclis toplantısında yaptığı konuşmasında "Pencereye bakarsan kirini, pencereden bakarsan dışarısını görürsün. Rıfat Bey pencerenin kirini görmeye çalışırken biz pencereden dışarıya, şehre bakmaya çalışıyoruz. Aramızdaki fark bu. Aç pencereyi bir dışarı bak. Dışarıda bir Silivri var. 35 mahallesi olan, yapılan hesap kitaplarla kapatılarak belediyeye bağlanmış 8 belde var. Bazı hesaplarla 12 köyün tüzel kişiliği kaldırılmış, ‘al ne halin varsa gör’ anlayışı ortaya çıkmış ve 220 km alan var. Ve belediye bütçesinin yüzde 20’nin köylere ayrılmasını öngören bir yasa. İl Genel Meclisi’nin bütçesini sorunca da ‘onu size göndermeyeceğiz’ yani ‘boğazını sıkacağız, al bakalım nefes’ diye uzaktan can çekişmesini bekleyeceğiz. Ben birçok partinin iktidar dönemini gördüm. Ama ilk defa kendisinden olmayanın boğazını sıkan bir zihniyete 6 senedir şahit oluyorum” dedi.

Planlar için kan kustuk
Planların İBB’de uzun süre onaylanmadığını eleştirerek, ilçe ekonomisinin bu yüzden geride kaldığını söyleyen Başkan Işıklar, "Nasıl rant yaratacaksınız, planlarla. 5 yıldır kapısındayız. Kan kustuk 4 senedir. Oy birliği yapan meclis 80 adanın planlarını 2 senede geçirmedi. Şimdi çıkıyor sayın cumhurbaşkanı mı başbakanı mı, nasıl görevse birbirine karıştı; rejim tartışmasına dönen ülkede kim gelir Silivri’de yatırım yapar. Gezi olayları dediniz ama 80 milyar dolar zararda olan bir ülke varken, Silivri’yi nasıl soyutlayabilirsiniz? Biz belediyeciliği farklı bir konsepte taşıdık. AVM'lerle, devasa mühendislik işleri, binalarla belediyecilik olmuyor" açıklamalarında bulundu. ler boyacı küpüne sokup çıkarmakla olmuyor. Demlenmeyle oluyor."

İller Bankası’na borcumuz var
Işıklar son olarak açıklamasında "Bankalara borcumuz var ama yaşamayalım mı? AK Parti Silivri İlçe Başkanı Dilek Hanım bir ifade kullanmış sosyal medyadan. Bizim borç almaya ihtiyacımız yok. Ama limitimiz de var. Borcumuz olsa yine alabilir miyiz? Bankalar dediğiniz nedir? Sadece İller bankasına borcumuz var ve sürdürülebilir bir yüzde 35 borç.  8-10 yıla bölünmüş vaziyette. Bu borcun önemi yok" dedi
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.