Taşerondan işsizlik kadrosuna geçtik!

Bakırköy Belediyesi'nde çalışırken 16 kadın arkadaşı ile birlikte işinden olan Hakan Kurudere, "CHP parti programına almış olduğu taşerona kadro olayı işten çıkartma olarak uygulanıyor. Taşerona kadro getireceğiz söylemi eğer işçileri komple işten atmaksa bunu başarı ile uyguluyorlar. Taşerondan işsizlik kadrosuna geçtik" dedi

Taşerondan işsizlik kadrosuna geçtik!

Bakırköy Belediyesi'nde DİSK’e bağlı 6 ve Belediye-İş sendikası üyesi 11 kişinin işten çıkarılmasının ardından işçiler Bakırköy Meydanı'nda kurulan çadır açarak yeniden işlerine dönebilmek için mücadele başlattı. İşten çıkarılan 17 işçiden 16'sının kadın olması dikkat çekti. İşe geri dönmek için mücadele ettiklerini belirterek gazetemize açıklamada bulunan işten çıkarılan tek erkek işçi Hakan Kurudere, "Bakırköy Belediyesi'ne bağlı Tiyatro Kulübü'nde çalışıyordum. Her yıl imzalanan bir sözleşmemiz var bizim. Usule aykırı, kanunsuz mobbing şeklinde imzaladığımız bir sözleşme. Bizler 10-12 yıldır çalışan insanlarız. Sözleşmeler 1 ya da 2 yıl yapılabilir. Ondan sonra belirsiz süreli işçi statüsüne giriyorsunuz ve ondan sonra sözleşme imzalamanıza gerek yok. Sigorta girişiniz devam ediyor iş hayatınıza devam ediyorsunuz. Bu sene sözleşmeniz üst yönetim tarafından yenilenmek istenmiyor denilerek 16 kadın arkadaşımız ve ben toplamda 17 kişi işten çıkarıldık" bilgisini verdi. 

Üst yöneticiler istemiyor!

İşten çıkarılma gerekçeleri hakkında açıklamada bulunan Kurudere, "Gerekçeyi sorduğumuzda üst yöneticiler çalıştırılmanızı istemiyor deniliyor. Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu'na ve CHP Bakırköy ilçe Başkanı Celal Sevinç'e sorduğumuzda ise bizim sizin durumunuzla ilgili bir bilgimiz yok; alt taraftaki şefler, amirler sorunlu olanların isimlerini yazmışlar. Bunun için iş akitlerini feshettik cevabını alıyoruz" ifadelerini kullandı. 

Tamamen keyfi uygulama 

Kendileri hakkında işledikleri bir disiplin suçu bulunmadığının altını çizen Hakan Kurudere, "Bizde madem sorunluyuz hakkımızda tutulmuş bir tutanak, disiplin suçu belge ortaya koyun diyoruz. Çalışanların çoğu kreş öğretmeni, doğum izninde olan arkadaşlarımız yasal izinlerini kullanırken işten çıkartılmış oldu. Tuhaf bir durumla karşılaştık. İşten atılmamıza hiçbir gerekçe gösteremiyorlar. SGK'den işten çıkartılma kodumuzu almaya gittiğimizde 'Sözleşmenin Feshi' kodu ile işten çıkartıldığımızı yani işen çıkarılmamızın tamamen keyfi bir durum olduğunu öğrendik" şeklinde konuştu.

Doğum izninde işsiz kaldı

Kendisinin ve arkadaşlarının işten çıkartılmaları ile daha zor şartlarda yaşamaya başladıklarını belirten Kurudere, "Bakırköy Belediye Tiyatroları'nda 6 yıl boyunca hizmet verdim. Burada ki bir çok arkadaş belli borçların altına girmiş durumda. Bize son gün işten çıkartılıyorsunuz diyerek bizim önlem dahi almamıza fırsat vermediler. Kredi borçlarımız var benim ve arkadaşlarımın. Benim 1,5 yaşında bir kızım var ve eşim yeniden hamile. Arkadaşlarımız içerisinde yeni doğum yapanlar var. Çocuklarına süt emzirirken işten atıldıklarını öğreniyorlar. Bir tanesinin bu stresten dolayı sütü kesilmiş. İŞKUR'a işsizlik maaşı için başvurduk. Çok kötü bir durumda ortada bırakıldık. Bize bildirim yapılırken işte çalışma sürelerine göre bildirim yapılmalı. 6 ay önceden bildirim yapılması gereken arkadaşlarımız varken bildirim süremiz çok kısa oldu. Bu direniş çadırını kurmamızın sebebi işe yeniden alınmamız" diye konuştu.

Sorunu işten atarak mı çözecekler?

Kurudere sözlerini şu cümlelerle sürdürdü: "Burada işten çıkarılan 16 arkadaşımız anne ve anne adayı. Bu anneler için en değerli varlıklar deniliyor. Ama uygulamada tam tersi yapılıyor. CHP parti programına almış olduğu taşerona kadro olayını burada çıkartma olarak uygulanıyor. Taşerona kadro getireceğiz söylemi eğer işçileri komple işten atmaksa bunu başarı ile uyguluyorlar. Bunu kendi seçmenine ve üyelerine yapıyorlar. Taşerondan işsizlik kadrosuna geçtik. Parti programında taşeron sorununu bitireceğiz diyorlar doğru tamamen işten atarak kaldırıyorlar. Sorunu işçiyi işten atarak mı çözecekler."

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.