Temel üstüne temelli mühür

Çatalca Belediyesi İmar Müdürlüğü ilçe genelinde yapılan 27 inşaatı mühürledi. Mühürleme nedenini gazetemize açıklayan Belediye Başkanı Cem Kara, “Vatandaşın mağduriyetini sıfır noktasına çekeceğiz” açıklamasını yaptı.

Temel üstüne temelli mühür

Çatalca Belediyesi İmar Müdürlüğü ilçe genelinde yapılan 27 inşaatı mühürledi. Mühürleme nedenini gazetemize açıklayan Belediye Başkanı Cem Kara, “Vatandaşın mağduriyetini sıfır noktasına çekeceğiz” açıklamasını yaptı. Teknik Belediye Başkan Yardımcısı Erhan Güzel ise, ‘’Uyarılarımıza rağmen temel üstü vizelerini almayan inşaatları mühürledik” ifadelerini kullandı.

Çatalca’da yapımı devam eden 27 inşaatın belediye tarafından mühürlenmesinin ardından ilçede  müteahhit firmalar, "Neden böyle bir uygulama yapıldı, daha önce böyle değildi” tepkisini gösterdi. Bu arada mühürlenen 27 inşaattan 7 tanesi yükümlülüklerini yerine getirdiği için çalışmalarına devam etme hakkı kazandıkları öğrenildi. Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ise konuyla ilgili gazetemize yaptığı açıklamada, "Biliyorsunuz ki temel ruhsatı sonrasında temel üstü vizesi alınması ve daha sonrasında da iskan aşaması mevcut. Ancak müdürlüğümüz ve teknik kadromuzun tüm uyarılarına rağmen müteahhitlerin temel üstü vizelerini almadan inşaatlarını bitirme noktasına getirmesi bize en çok gelen şikayetlerden biriydi. Hal böyle olunca, inşaat aşamasında yapılan hatalar sonrasında temel üstü vizesi ve iskan alınması mümkün olmuyor" ifadelerini kullandı.


Baskı olarak algılanmasın
Belediye Başkanı Cem Kara açıklamasının devamında uyarılara rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyen firmalar yüzünden vatandaşların mağdur olduğunu belirterek, "Bu uygulamamızdaki amacımız vatandaşın mağduriyetini sıfır noktasına çekmektir. Kimse bunu bir baskı olarak görmesin. Temelden, temel üstüne ve sonrasında iskan aşamasına kadar hem belediye, hem müteahhit yükümlülüklerini yerine getirerek vatandaşın mağdur olmasını önleyecektir” diye konuştu.

Yeni bir sistem kuruyoruz
Çatalca Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Erhan Güzel ise Belediye Başkanı Cem Kara'yı destekleyen bilgiler vererek, "Yeni bir sistem oturtmaya çalışıyoruz. Alışılagelmiş uygulamalar ile inşaatlardan daire alan vatandaşlarımız zor durumda kalıyor" dedi. Konuşmasını, "İçinde oturulacak duruma geldikten sonra binalarda proje dışı bir hatayı ya da uygulamayı gidermek mümkün olmaz" şeklinde sürdüren Güzel, "Bundan sonra imar müdürlüğünde uygulamamız bu şekilde olacaktır” bilgisini verdi. Bu arada binaların mühürlü olmasına rağmen inşaat çalışmalarının sürmesi dikkat çekti. Çalışmaların devam etmesi, belediyenin yaptığı mühürlemeyi "Göz boyama" olarak değerlendirdi.

Vizesiz inşaat başlamak yasalara aykırı
Temel üstü vizesi, temele dökülen betonun ve beton içinde kullanılan demirlerin kalitesine onay veren vizedir. Temel üstü vizesi için yetkili belediyeye başvuruda bulunulması gerekiyor.  3194 sayılı İmar Kanunun 29. maddesine göre yapı ruhsatı alındıktan sonra 2 yıl içinde yapıma başlamak zorunlu oluyor. Kanun gereğince temel üstü ruhsatının alındığı gün yapıma başlanabiliyor. Temel vizesi eğer 2 yıl içinde alınmadıysa yapı ruhsatı geçerliliğini kaybediyor. Yapı ruhsatı ise 5 yıllık süre geçmediyse yenileniyor. Ancak bu 5 yıllık sürenin geçmesi durumunda yeni yapı ruhsatının alınması gerekiyor. Temel üztü vizesi incelemeleri Yapı Kontrol Müdürlükleri tarafından yapılıyor. Yapılan incelemeler sonucunda yapı temel vizesi için uygun görülmediyse, yapılar mühürlenip; yapı sahibine eksikliklerin giderilmesi ya da hataların düzeltilmesi için 30 günlük süre veriliyor. Belilenen süre zarfı içinde bir değişikliğin yapılmaması halinde 3194 sayılı İmar Kanunu'nun 32 ve 42. maddeleri gereğince işlem başlatılıyor. Temel üstü vizesi için ilgili belediyeye bir dilekçe ile başvuru yapılması gerekiyor.

HABER: BAHADIR SÜGÜR
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.