Temiz okul için temiz çevre lazım

Küçükçekmece’de eğitim veren Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla Temiz Okul, Temiz Çevre, Temiz Sınıf projesi başlattı

Temiz okul için temiz çevre lazım

 Bu kapsamda okulda bir ekip kuran Okul Müdür Yardımcısı Onur Yıldız, gönüllü elçiler oluşturduklarını ve büyük bir disiplinle öğrencilere bu bilinci aşılamayı hedeflediklerini ifade etti. 2014-2015 eğitim yılının başında başlatılan projenin,  işleyişini anlatan Onur Yıldız, sınıflarda gönül elçileri görevlendirdiklerini belirterek, “ Okulumuzda 3500 öğrencimiz var. Onlardan gönül elçileri seçtik ve gönül elçileri önlüğü yaptırdık. 25 öğretmenin başkanlığında bütün öğrencilerimizi böldük. Gönül elçisi öğrencilerimiz, sınıflarda arkadaşlarını gözlemliyorlar. Öğrenci sınıfı nasıl idare edeceğini biliyor, o sınıftaki eşyaları nasıl koruyacağını da biliyor. Yere çöp atan arkadaşlarını uyarıyor. Onların ödül ve ceza yetkileri de var. En temiz ve temizlik bilincini kazanan sınıfı ücretsiz geziye götürerek onları ödüllendireceğiz” diye konuştu. 


Artık daha bilinçlenecek
Proje ile önemli bir yol kat ettiklerini dile getiren Onur Yıldız, “ Önceden okul bahçesinde pet şişelerle top oynayan öğrencilerimiz vardı. Devletin verdiği kitapları, defterlerini uçak yapıp birbirlerine atıyorlardı. Artık kağıdın nasıl oluştuğunu, neyin nasıl geri dönüştüğünü ya da dönüşemediğini iyi biliyorlar. Duvarları karalamıyorlar. Plastik, cam, yağ gibi atıkları nasıl dönüştüreceklerini biliyorlar. Artık öğrencilerimiz daha bilinçli” diyerek, mutluluğunu paylaştı.

Duyarlı gençlik yetiştiriyoruz
Projede yer alan okulun İngilizce öğretmeni Emine Altunsoy da projenin kısa vadeli gibi gözükse de uzun vadede çok daha yararlı olduğunu dile getirerek, “ Projeyle uzun vadede topluma, evrensel ahlaka, çevresine karşı duyarlı vatandaşlar yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Bizler eğitimde pozitif uyarıcıyız. Biz öğrencileri uyarıyoruz ancak, bir süre sonra gördük ki, kendileri olumsuzluklardan rahatsız olmaya başladılar. Küçükçekmece’de böyle bilinçli, geri dönüşümde duyarlı gençler yetiştirmeyi amaçlıyoruz. Artık kendileri gelip bizden geri dönüşüm atık kutusu istiyor, eve götürmek istiyorum diyor. İnanıyorum ki, biz bu projenin meyvelerini toplayacağız” diye konuştu.

Başkan'a teşekkür ettiler
Daha önce, geri dönüşüme sağladıkları katkı ile pek çok sivil toplum kuruluşu tarafından ödüllendirilen Nahit Menteşe Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdür Yardımcısı Onur Yıldız, yürüttükleri proje sürecinde kendilerine her açıdan destek vererek yanlarında olan Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’e de teşekkür etti. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.