TOMA var direniş yok

Forum çağrısı yaparak Albatros'ta toplanacaklarını duyuran Diren Büyükçekmece Platformu üyelerini TOMA, polis ve zabıtalar karşıladı. Alınan önlemler karşısında şaşkına dönen 15 kişilik grup, sıradışı bir eylem gerçekleştirerek Albatros'ta yaşananlar hakkında polis ve zabıtaları bilgilendirdi

TOMA var direniş yok

Haber: Nihal ALTINGÖVDE 

Diren Büyükçekmece Platformu'nun sosyal medyadan yaptığı forum çağrısı zabıta ekiplerini ve güvenlik güçlerini harekete geçirdi. İki otobüs çevik kuvvet ve bir TOMA eşliğinde Albatros'ta bekleyen zabıtaları gören platform üyeleri şaşkınlığını gizleyemedi. Görüş alışverişi için basit bir forum çağrısı yaptıklarını belirten platform üyeleri, "Albatros'un önünde buluşup, 100 metre ilerideki anfide toplantı yapıp, durum değerlendirmesi yapacaktık. Baktık ki korkudan Albatros'un kapılarını kilitleyip; otobüsler dolusu çevik kuvvet, Toma ve sayamadığımız kadar zabıta getirmişler. Güldük! Dedik madem bu kadar insan yığmışsınız; o zaman biz de onlara Albatros'ta bugüne kadar yaşananları anlatalım! Sırtımızı Albatros'a, yüzümüzü polis ve zabıtalara dönerek; basın açıklaması gibi olup bitenleri anlattık" açıklamasını yaptı. 

Neye niyet neye kısmet

Albatros'un kamuya ait bir alan olduğunu vurgulayan platform üyeleri  bölgenin üç yıldan beri bilinçli olarak işlevsizleştirildiğini belirtirken imar planlarının ve teknik hesapların kendilerini ilgilendirmediğini ve Albatros'un imar işgaline uğramaması için sonuna kadar mücadele edeceklerini ifade etti. Diren Büyükçekmece Platform üyesi İlker Kolukısa tarafından yapılan basın açıklamasında, Belediye Başkanı Hasan Akgün tarafından ciddi suçlamalara uğradıklarını belirterek, "Aslında bugün buraya basın açıklaması yapma niyetiyle gelmedik. Ama, etrafımızdaki ambiyansı görünce kısa da olsa bir konuşma yapma gerekliliği hissettik. Asıl önemli olan, İBB'de onaylanan planlardan sonra hem bize hem de ret oyu veren CHP'li üyelere yapılan saldırılardır" dedi.  

Hesaplar bizi ilgilendirmiyor

Albatros'un Büyükçekmece halkının hafızasına yeşlil diye kazındığını dile getiren İlker Kolukısa "Albatros yeşilden arındırılarak satılmaya çalışılıyor. Sorunumuz budur. Planlarda ne olarak geçtiği hiç önemli değil. Detaylar, hesaplar bizi ilgilendirmiyor. Polis ve zabıta memuru sayısının bizlerin yaklaşık dört katında olması egemen otoritenin Diren Büyükçekmece Platformu'ndan ne kadar çekindiğinin açık göstergesidir. İmara açılması söz konusu olan 30 dönümlük alanı dikenli tellerle çeviren ve çirkinleştiren, budama, bakım bahanesiyle mevcut ağaçları keserek doğanın dengesine kasteden belediye zihniyeti, en ufak bir tepkiye bile tahammül etmeyeceğini net şekilde ifade etti. Gördüğünüz gibi belediye Albatros'u üç yıldan beri sistematik olarak yeşilden koparıyor ve kelleştiriyor. Bizim mücadelemiz buna karşıdır. Albatros halkındır ve yeşil kalmalıdır" ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı’na ses çıkarabiliyor musunuz?

Diren Büyükçekmece Platformu'nun basın açıklaması yaptığı sırada zabıtalarla birlikte alanda bulunan Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı, grup kararı olmasına rağmen plan değişikliğine hayır oyu veren 3 CHP''li meclis üyesine ateş püskürdü. Hasan Akgün'ün en fazla cami ve okul yapan belediye başkanı olduğunu ifade eden Kazancı, "Söz konusu arazi 40 yıldır belediyemizin tapulu malı. Yani yeşil alan değil. Burası özel sektöre ait olsa gelip muhalefet yapabilir misiniz? Elbette hayır. Karşılaştığımız manzara aslında belirli sayıda insanın yarattığı spekülatif bir hareket. Gezi direnişi ile bütünleştirilmeye çalışılsa da konular birbirinden çok farklı. Cumhurbaşkanı Gezi Parkı'na Topçu Kışlası'nı yapacağız diyor. Ses çıkarabiliyor musunuz? Hayır. Karşımızdaki eylemci gruba bakıyorsunuz. Toplamda on kişiler. Her biri belirli dönemlerde Hasan Akgün'den talepleri olmuş insanlar. Teklifleri karşılık bulmayınca karşı atağa soyunmuş şahıslar" dedi. 

İhraç edilmeleri gerekir

Albatrosla ilgili imar değişikliğine ret oyu veren CHP'li meclis üyeleri Hüseyin Sağ, Esin Hacıalioğlu ve Ferhat Epözdemir'i de parti suçu işlemekle suçlayan Kazancı, "İhraç edilmeleri gerekir. Çünkü karar öncesi yapılan toplantıda ''Evet'' oyu verilmesi yönünde grup kararı çıkmıştır. Bu arkadaşlarımız parti geleneğini, disiplinini hiçe sayarak farklı bir tercihe sarılmıştır. Amaçlarının ve tavırlarının arkasında neler var çok iyi biliyoruz. Her belediyenin olduğu gibi bizim de borcumuz var. Bu çok doğal. Belediye neden borçlandı, neden icralarla uğraşıyor gibi sorular yerine yaptığımız hizmetlerin hakkının verilmesi gerekir diye düşünüyorum" açıklamasını yaptı.  Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.