Topbaş şüpheli oldu!

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Meclisi'nin CHP'li ismi Av. Taner Kazanoğlu, mecliste vermiş olduğu yazılı ve sözlü soru önergelerinin 6 aydır cevaplanmadığını hatırlattı.

Topbaş şüpheli oldu!

 Kazanoğlu, soru önergelerinin cevapsız bırakılmasıyla nedeniyle, Başkan Kadir Topbaş hakkında kamuyu zarara uğrattığı iddiasıyla 'şüpheli' olarak savcılığa suç duyurusunda bulundu

İBB ve Bakırköy Belediyesi'nin CHP'li Meclis Üyesi Av. Taner Kazanoğlu, İBB Başkanı Kadir Topbaş hakkında suç duyurusunda bulundu. Kazanoğlu, bugüne kadar İBB Meclisi'nde birçok soru önergesi verdiğini hatırlatarak, “İstanbul'da yapılan yalnışlara ve hukuksuzluklara ilişkin epeyce soru sorduk. Ancak ne gariptir ki 6 aydır sorduğumuz sorulardan bir tanesine bile cevap alamadık” dedi. 

Kamuyu zarara uğrattı!
Kazanoğlu, Başkan Kadir Topbaş'ın birçok konuda kamuya zarara uğrattığını ve soru önergelerine cevap vermeyerek, kendisine suç duyurusunda bulunmaktan başka bir çare bırakmadığını da belirterek, başsavcılığa dilekçe teslim etti ve Topbaş hakkında, kamuyu zarara uğrattığı iddasıyla 'şüpheli' olarka suç duyurusunda bulundu. 
Geçtiğimiz yılın Ekim ayı içerisinde Maslak Towers ve Çiftci Towers ile ilgili İBB Meclisi'nde bir soru önergesi verdiğini anımsatan Kazanoğlu, “Ancak, asıl olarak vermiş bulunduğumuz soru önergelerime bugüne kadar herhangi bir işlem yapılmadığı gibi cevap da verilmemiştir. Bahse konu soru önergelerinde Beşiktaş sınırları içerisinde bulunan Çiftci Towers isimli proje ve Sarıyer Sınırları içerisinde bulunan Maslak 42 isimli projelerde kaçak yapılanmaya müsaade edilip haksız bir kazanç yaratılıp yaratılmadığı sorulmuştur. 6 ay gibi bir süredir cevap verilmemesi de bu düşüncelerimizin ne kadar haklı olduğumuzu göstermektedir” ifadelerini kullandı. 

Bahaneler üretmek hukuka aykırı
Mecliste vermiş olduğu soru önergelerine cevap verilmemesiyle ilgili açıklamalarını sürdürmeye devam eden Av. Kazanoğlu, Başkan Topbaş'ın kamuyu zarara uğrattığını söylerken, yasal cevap süresini aştığını da belirtti. Cevapların gecikmesinin hukuka aykırı olduğunun altını çizen Kazanoğlu, “5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunu Büyükşehire denetleme yetkisi vermiş ve ilçe belediyelerinin 15 gün içerisinde Büyükşehir Belediyesine cevap zorunluluğu getirmiştir. Buna rağmen savsaklayarak yok ilçe belediyesi cevap vermedi gibi bahaneler üretmek hukuka aykırıdır. Eğer böyle bir durumda varsa oradaki ilgililer aleyhinde de suç duyurusu yapılabilir” şeklinde konuştu. 

Cahil cühela muamelesi yapılamaz!
Topbaş hakkındaki açıklamalarını sürdürmeye devam eden Kazanoğlu, Topbaş dahil hiçbir devlet görevlisinin vatandaşın sorularını cevaplamama gibi bir hakkı olmadığını belirterek, “Devlet yönetiminde bulunan kişilerin kanunların belirlediği çerçevenin dışına çıkıp Anayasanın 74. maddesinde hüküm altına alınan vatandaşlık hakkını kullanan insanlara hiçbir işlem yapmama gibi hakları olmadığı gibi vatandaşa cahil cühela muamelesi de yapamaz. Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi olarak seçilmiş bulunan ve vatandaşın hakkını korumak ve denetleme yetkisi yapmak vazifesinde bulunan İBB meclis üyesinin soru önergesine cevap vermemek suça dahada ağırlaştırıcı bir nitelik kazandırmaktadır. Bu yöneticilerin durumları gizlemeye çalışması ve dilekçe hakkının kullanılmasını engellemesi; görevi gereği düzenlemeye yetkili olduğu resmi bir belgeyi gerçeğe aykırı düzenleyen kamu görevlisinin cezai sorumluluğunu (görevi ihmal ve görevi kötüye kullanma vs.) gerektirdiği kanaatini taşımaktayım” dedi.
Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.