Türkiye'nin önce imajı değişmeli

Sarıyer Belediyesi’nin düzenlediği 'Turizm Sektörünün Krizi ve Belediyelerimiz' adlı panelde konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, turizm sektöründe yaşanan krizin Türkiye’nin bozulan imajı ile ilgili olduğunu iddia ederek “Türkiye’nin bu kötü imaj değişmediği sürece Türkiye'ye yeterli turisti getiremeyeceğiz” dedi

Türkiye'nin önce imajı değişmeli

Haber: Burak ERDAL 

Sarıyer Belediyesi’nin ev sahipliğinde Maslak’ta düzenlenen “Turizm Sektörünün Krizi ve Belediyelerimiz” adlı panelde turizm sektöründeki kriz ve bu krizin çözümünde izlenecek yol haritası konuşuldu. İki oturum şeklinde yapılan panelin ilk oturumunda konuşan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, mevcut iktidarın Türkiye’yi yıkıma sürüklediği bir dönemde turizmin bu yıkımdan ciddi bir darbe aldığını iddia etti. Genç, “Türkiye turizminin uçuruma sürüklendiğini içimiz kan ağlayarak gözlemliyoruz. Turizm işletmeleri değil, yaşamlar bu sektöre bağlı. Biz yerel yönetimler olarak elimizi taşın altına koymaya kararlıyız” dedi.

2016 kayıp yıl sayılıyor

Panelin ikinci oturumuna katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da turizm sektörünün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, “Gönül isterdi ki var olan sorunlar hükümet tarafından ikaz ile değerlendirilsin ve çözümler taraflarla bir araya gelerek ortaya konulsun. Şu ana kadar turizmde yaşanan kriz dolayısı ile sağlıklı bir kültürün ortaya çıkmadığını biz söylemiyoruz, turizm taraftarları bunu bir ortak görüş olarak deklare ediyor. Sorun var ama sorunlar çözülmüyor. Daha önemlisi 2016 yılını kayıp yılı olarak görüyoruz, en önemlisi bunu 2017 ve diğer yıllara sarkmış olması. Eğer sağlıklı ve tutarlı bir önlem alınmazsa turizm sektörü sadece 2016 değil 2017 ve 2018’de de ciddi sorunlarla karşılaşabilir” diye konuştu.

Ciddi önlem alınmalı

Turizm sektöründeki bu sorunların kısa, orta ve uzun vadede planlar oluşturularak çözülebileceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Kısa vadede neler yapılabiliriz, orta vade de neler yapabiliriz, uzun vade de ve kalıcı bir turizm politikası açısından neler yapabiliriz. Şu anda Türkiye dünya da en çok turist çeken 10 ülke arasında 6. sırada. Bu bizim açımızdan gurur kaynağı. Ama turizmci arkadaşların bize hatırlattığı önemli bir belge var; Birleşmiş Milletlerin turizm konusunda yayımladığı rapor. Bu rapora göre Türkiye önlem alınmadığı takdirde 2020 yılında ilk 10 ülke arasında olamayacak. Kriz öncesinde hazırlanan bu rapor aslında turizmde bizim çok ciddi önlemler almamızı gerektiren bir rapordur. Bunun hükümet ne kadar farkında bilmiyorum. Bu nedenle turizm politikasının yeniden önlem alınıp yapılandırılması gerekiyor” dedi.

Türkiye’de dikta yönetimi var

Türkiye’ye turist gelmemesinin en önemli nedenlerinden birisinin Türkiye’nin bozulan imajı konusunda olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, “Neden turist gelmiyor? Asıl sorulması gereken temel soru bu. Türkiye’nin bozulan imajı konusunda ortak bir görüş var. Türkiye’nin bozulan imajı nedeniyle turist gelmiyor. Türkiye’de hukuk var mı? Türkiye de adalet var mı? Türkiye de can güvenliği var mı? Türkiye'de insanların sosyal yaşamına doğrudan doğruya müdahale ediliyor mu? İnançlar doğrultusunda insanlar özgür mü? Hukukun üstünlüğü var mı? Medya özgürlüğü var mı? Gazeteciler rahat yazabiliyorlar mı? Siyaset bir iç kavgaya mı dönüştü yoksa Türkiye gerçekten demokratik anlamda demokrasisi gelişmiş ülkelerle entegre oldu mu? Türkiye’nin demokrasisinde ciddi kan kaybı var. Bu kaygı hemen hemen bütün ülkeler yaşanıyor. Batıda hangi televizyon kanalını açsanız Türkiye aleyhine bir yayın var. Türkiye’de demokrasi mi var, yoksa bir dikta yönetimi mi var? Bir dikta yönetiminin olduğu konusunda demokrasisi gelişmiş ülkelerde yaygın bir kanaat var. Türkiye’de demokrasi yok, Türkiye’de dikta yönetimi var. Dikta yönetiminin olduğu yerde hiç kimsenin can ve mal güvenliği yok. O zaman biz Bu imaj değişmediği sürece hangi önlemi alırsak alalım Türkiye ye yeterli turisti getiremeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Acil önlem alınmalı

Turizm sektörünün yaşadığı bu süreç ile ilgili hükümetin önlem alması gerektiğine vurgu yapan Kemal Kılıçdaroğlu, önlem alınmadığı takdirde sadece turizm sektörü değil, aynı zamanda bütün sektörlerin bu krizden zarar görebileceğini ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Sektörün bugün itibariyle 18 milyar 900 milyon dolar sektörün borcu var ve sektör krizde. Turist yok. Krizi aşabilmek için hükümetin bu yolda acil önlem alması lazım. Bankalarda kapanıyor. Gelirimiz yok ne yapacağız diyorlar. Tek çaremiz var otelleri satmak. Bizi bu noktaya hükümetin getirmemeli diyorlar. Eğer bu noktaya gelirsek bu kriz ekonominin tüm katmanlarını etkiler” ifadelerini kullandı. Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.