Uzlaşmanın meyvesini verdi

TOKİ ve CHP’li Maltepe Belediyesi arasında sağlanan uzlaşma sonucu Cevizli Mahallesi’ndeki 58 dönümlük arazide yüzde 35 konut alanı haricinde kalan yüzde 65'lik kamusal tesis alanı belediyenin inisiyatifine geçti.

Uzlaşmanın meyvesini verdi

Maltepe’de Cevizli’de kurbanlık alan olarak bilinen ve uzun dönemdir davalık olan TOKİ arazisindeki mahkeme süreci sona erdi. Mahkemeye açtığı davayı geri çeken Maltepe Belediyesi, Maltepelilere tam 38 dönümlük bir donatı alanı kazandırdı. Yapılan anlaşmayla arazinin yüzde 65'i kamusal tesis alanı olurken, konut alanı yüzde 35 ile sınırlandırıldı. Mahkeme sürecinin bitmesiyle alanın yüzde 43’ü yol ve yeşil alan olarak düzenlenecek. Yüzde 10 teknik donatı alanı, yüzde 10 ortaöğretim alanı olarak değerlendirilecek. 58 dönüm arazinin sadece 21 dönümde, konut ve ticaret fonksiyonu olan alanlar yer alacak. Anlaşmayla TOKİ arazisinin  yüzde 43’üne de sahip olan belediye alana, içerisinde botanik park, çocuk oyun alanları, amfi tiyatro, konser ve ışıklı gösteri alanlarının yer alacağı dev bir park yapacak. 

Yüzde 65’i kamusal tesis alanı 

Maltepe’de Cevizli’de kurbanlık alan olarak bilinen ve uzun dönemdir davalık olan TOKİ arazisindeki mahkeme süreciyle ilgili olarak yapılan haberlere ilişkinyapılan açıklamada, "TOKİ ile Maltepe Belediyesi arasında varılan anlaşma gereği, 2009 yılında TOKİ tarafından Maltepe Cevizli Mahallesi’ndeki 58 dönümlük alandaki plan tadilatına karşı açılan davadan belediyemiz, 22 Nisan 2016 tarihinde feragat etmiştir. İki devlet kurumu arasında varılan anlaşmayla Maltepe Cevizli’de bulunan mevcut arazinin yüzde 65’i kamusal tesis alanı olurken, konut alanı yüzde 35 ile sınırlandırılmıştır" denildi. 

21 dönüm konut alanı olacak

Yapılan açıklamanın devamında mahkeme sürecinin bitmesiyle birlikte kurban alanı olarak kullanılan ve vatandaşların sürekli şikayet ettiği arazinin yüzde 43’ünün yol ve yeşil alan olarak düzenlendiği belirtilerek, "Bölgeye tüm Türkiye’ye örnek olacak bir park yapılacaktır. Arazinin Yüzde 10’u teknik donatı alanı, yüzde 10’u orta öğretim alanı olarak değerlendirilecek olup, 58 dönümün sadece 21 dönümünde, konut ve ticaret fonksiyonları yer alacaktır" ifadeleri kullanıldı. 

Yapay bir süreç oluşturuldu  

5 yıllık hukuk sürecinin ne Maltepe Belediyesi’ne, ne mülkiyet sahiplerine, ne plan tadilatını yapan TOKİ tarafına, ne de en önemli taraf olan Cevizli bölgesi halkına yarar sağlayacak bir kazanım içermediğinin belirtildiği açıklamada, "Geçen bu 5 yıllık süreç içerisinde bu alan sadece kurbanlık alan olarak kullanılmış olup, bölge halkına hitap etmesi gereken rekreasyon alanları, eğitim ve dini tesis alanları ile donatı alanlarının yapımını engelleyecek yapay bir süreç oluşturulmuştur. Maltepe halkının kullanılmasına açılması gereken alanlar, gereksiz söylem ve tutumlar yüzünden elde edilememiş ve Maltepe halkı donatı alanlarından mahrum bırakılmıştır" bilgisi verildi. (HABER MERKEZİ)

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.