YÖK Artık!

Silivri Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumunda Selimpaşa’da kurulacak Fenerbahçe Üniversitesi'yle ilgili protokol maddesi muhalefetin eleştirisine neden oldu.

YÖK Artık!

Silivri Belediye Meclisi Mayıs ayı ilk oturumunda Selimpaşa’da kurulacak Fenerbahçe Üniversitesi'yle ilgili protokol maddesi muhalefetin eleştirisine neden oldu. Protokolde “4 sene içerisinde üniversitenin kurulması” ibaresine tepki gösteren AK Parti Grubu süreyi uzun buldu. AK Parti Grup Sözcüsü Rıfat Kutlu, “Kızı veren biziz. Nazlanacak, ayak direyecek olan biziz. Ama onlar nazlanıyor. Zaten binaları hazır bir şekilde veriyoruz.Bedelsiz olarak tahsis ediyoruz” dedi. CHP gurubundan Süheyl Kırkıcı da sürenin en fazla 1 sene olmasının Silivri’nin menfaatine olacağını vurguladı.

AK Partililere ricada bulundu

Belediye Başkanı Özcan Işıklar ise “YÖK’ün Silivri’de Rumeli Üniversitesi’ne onay vermesi yıllarını aldı. Sadece heyetin okula gelip raporu vermesi yüzünden seneler geçti. Şimdi aynısını Fenerhahçe Üniversitesi’nde yaşanmaması için böyle bir süre konulmuş” diye konuştu. AK Parti Grubu'na ricada bulunan Işıklar, “Eğer sizin başbakan yine seçilirse bir zahmet ilgilenin de süre kısalsın. Zaten bizim ki başbakan olursa bizzat biz sürenin kısalması ve YÖK’ün onay vermesi için süreyi kısaltmak için elimizden geleni yapacağız. Ben sürenin 6 aya inmesi için YÖK’ün kapısında yatarım” dedi. Gündem maddesi oy birliği ile meclisten geçti.

Belediye satın alacak
Meclise 10 gündem maddesi olan Piri Mehmet Paşa Mahallesi, 232 ada, 6 parseldeki zemin kat, 1 nolu bağımsız bölümün satın alınması ile ilgili gündem maddesi damgasını vurdu. Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, sahilde yapılacak yeni düzenleme ve Öğretmen Evi, Silivrispor Lokali, Kılçık Restoran’ın yıkılarak Atatürk Meydanının genişletilmesi ile ilgili bir sunum yaptı. Yine aynı bölgedeki Liman Başkanlığının da yerinin değiştirilerek kendilerine yeni bir yer verilmesi ile ilgili hem İlçe Kaymakamı hem de Liman Başkanının yeri beğendiklerini ifade eden Işıklar ‘Meydanın genişlemesi için belediyemiz bu yerleri satın alacak. Yine Saklı Bahçe’de aynı şekilde yıkılacak ve meydan daha da genişleyecek. Burada belediyemizin de küçük bir mülkü var. Bu bölgenin altı ve üstünü ise otopark yapmayı planlıyoruz. Boydan boya açılacak bir sahille Atatürk Meydanı’nı Boşnak Bahçe’nin olduğu bölgeye kadar getireceğiz’ dedi.

Neresi olduğunu bilelim
AK Parti grubu ilgili maddeye çekimser kaldı. AK Partili meclis üyesi Metin Kaya “Biz bu tarif edilen yerin neresi olduğunu nerden bileceğiz? Bize açıklayın biz de neresi olduğunu bilelim” demesi üzerine Işıklar ‘Gidin bakın. Orda adası, parseli yazıyor. Liman başkanlığı uygundur demiş, ilçe kaymakamı uygundur demiş. Bir de siz uygundur diyin. Oralar yapıldıktan sonra da arkadaşlarınızla birlikte sahilde gezersiniz. Biz yapalım siz de gezin” dedi. Konuşmalar uzayınca mecliste esprilerde havada uçuştu.

Kap içindekini dışarı sızdırır
AK Parti Grup Sözcüsü Rıfat Kutlu ise durumu “Sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer” sözleriyle özetledi. Işıklar bu söze karşılık ‘Hadi satarken konuşuyorsunuz ama satın alırken de konuşuyorsunuz. Biz bu 4 mülkü satın alıyor ve yerlerini vatandaşın kullanımına açıyoruz. Ama kap içinde ne varsa dışarı da onu sızdırır’ dedi. Gündem maddesi oy çokluğu ile kabul edildi.

Avukat Doğrul görev almadı
Gündemin 1. maddesi olan Çevre Komisyonuna CHP gurubundan Fevzi Aslan, İbrahim Çeşmecioğlu, Doruk Bulutve AK Parti’den ise Filiz Güler, Mustafa Saral seçildi. Gündemin 2. maddesi olan İsim Tespit Komisyonu’na CHP gurubundan Cengiz Aksu, Mehmet Bulut, Arzu Yalçınkaya ve AK Parti gurubundan Harun Tüfekçi ile Mustafa Türker seçildi. Gündemin 3. maddesi olan Hukuk Komisyonu’na ise CHP gurundan avukat Ünal Doğrul’un gösterilmemesi dikkatlerden kaçmadı. Komisyona Zafer Bıyıklı, Ali Vural, Hakan Sefa ve AK Parti gurubundan Mustafa Zorlu, Tuğba Alkaya görevlendirildi. Son olarak Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’na Mümin Koçoğlu, Melih Yıldız, Süheyl Kırkıcı, Mutlu Bozoğlu ve Yusuf Köroğlu seçildi ve maddeler oy birliği ile karara bağlandı. 

Bu haber tarihinde eklenmiştir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.