Zalimliklere rağmen susmayacağız

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Mimarlar Odası'nın kullanımında olan Yıldız Sarayı Dış Karakol binasının boşaltılması ve 15 kişinin gözaltına alınmasıyla ilgili konuşan Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, "Bütün bu zalimliklere rağmen biz bir aradayız, buradayız ve asla susmayacağız" dedi

Zalimliklere rağmen susmayacağız
02 Haziran 2016 Perşembe 08:38

Haber: Ufuk ÇOBAN 

Karaköy'de bulunan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında, basın açıklamasını Makine Mühendisleri Odası Başkanı Ali Ekber Çakar yaptı. Basın açıklamasına 24 meslek odası da destek verdi. Basın açıklamasında öncelikle yaşanan süreci anlatan ve süreci zorbalık olarak tanımladıklarını söyleyen Çakar şöyle konuştu:

Çilingir, depo hazır tutuldu

"2015 yılına kadar Mimarlar Odası'na tahsis edilmiş olan İstanbul'daki Yıldız Sarayı Dış Karakol binası, önce polis ablukasına alınmış, ardından basılmış ve Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhçu ile odalarımızın yöneticileri ve avukatlarımız zorbaca gözaltına alınmıştır.

Oysa söz konusu mekânın kullanımı, Kültür Bakanlığı ile 1995 yılında yapılan protokol ile 10 yıllığına, 2002 yılında yenilenen protokol ile de 49 yıllığına yani 2051 yılına kadar Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi'ne verilmiştir. Bu protokol Yıldız Sarayı kompleksinin Cumhurbaşkanlığına tahsis edilmesinin ardından 2015 yılı Aralık ayında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tek taraflı olarak iptal edilmiştir. Bunun üzerine Mimarlar Odamız idari işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmış ve İstanbul 12. İdare Mahkemesi'nde görülen 2015/1568 Esas No'lu davada, "Hukuka aykırılığıma açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararların doğabileceğinden yürütülmesinin durdurulmasına 08/03/2016 tarihinde oybirliği ile karar verilmiştir. Bu karara karşın Beşiktaş Kaymakamlığı tarafından (30.05.3016 Pazartesi) saat 17:50'de, söz konusu binanın 31.05.2016 sabah saat 10: 00'a kadar boşaltılması için tebligat yapılmıştır. Kaymakamlık tarafından emniyete iletilen bir yazı ile de, "tahliye işleminin söz konusu saatte yapılıp yapılmadığının her türlü güvenlik önlemi alınarak izlenmesi, tahliyenin yapılmaması durumunda zorla tahliye için çilingir, depo, yedireni v.s. temin edilmesi yer teslimi almak için görevlendirilen personelin tahliye gününde hazır bulundurulması istenmiştir."

Süre yeterli gelmedi

Tahliye işleminin gerçekleşmesi istenen sürenin çok kısa bir süre olduğunu ifade eden Çakar, "Ancak tanınan sürenin yetersizliği nedeniyle fiilen olanaksız olan boşaltma işlemleri için, yeterli süre verilmesine yönelik, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent şubemizde yapılan başvurulara ve İstanbul Valiliği ile kurulan temasa karşın oda ve şubelerimizin yöneticileri ile avukatlarımız gözaltına alınmışlardır. Hukuk dışı bu uygulamaları kınıyor, yetkililerince hukuka ve yargı kararlarına uymaya davet ediyoruz. Bu olayın, TMMOB ile odalarımızın onurla paylaştığı, 2013 Taksim-Gezi Parkı direnişinin başlangıç günlerinden olan 30-31 Mayıs'ta gerçekleşmesi oldukça anlamlıdır. Ancak 26-29 Mayıs tarihlerinde yaptığımız TMMOB 44. Olağan Genel Kurulu Sonuç Bildirgesi'nde belirttiğimiz üzere, "Genel Kurulumuz, emek, ülke, halk, doğa düşmanı, sömürü ve rant politikaları ile cumhuriyet, laiklik, demokrasi düşmanı dinci, mezhepçi totaliter faşizme karşı TMMOB'nin anti emperyalist, kamucu, toplumcu, devrimci, demokrat, eşitlikçi, özgürlükçü belirlenip ve geleneklerine kararlılıkla sahip çıkmaktadır" dedi.

Başkanlık sistemine karşı duracağız

Çakar basın açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: "Mesleki ve toplumsal sorumluluklarını bir bütün olarak gören TMMOB, önümüzdeki çalışma döneminde de, ülkemizi, halkımızı, Birliğimizi, neoliberal ve siyasal islamcı bir tarzda, kökten bir şekilde dönüştürmeyi amaçlayan "yeni anayasa" ve "başkanlık sistemi"nin karşısında olacak; cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, barışı, emeği, eşitliği, özgürlüğü adaleti bir bütün olarak kazanmak için mücadele edecektir." Kamuoyu bilmelidir ki, 12 Mart ve 12 Eylül gibi baskı dönemlerine direnmeyi bilen TMMOB ve bağlı Odaları olarak, bu iktidarın baskılarına da onurlu bir şekilde direnecektir, direnmektedir. Meslek Odaları susmadı, susmayacak, gerçekleri teşhire, kamu ve halk çıkarlarına yönelik kamusal hizmete kararlılıkla devam edecektir."

Zalimliklere rağmen buradayız

Mimarlar Odası Başkanı Eyüp Muhçu, "Yıldız Sarayı Dış Karakol Binası'nın anlamı Osmanlı payitahtı ve zalimliği ile tanınan Abdülhamit'in payitahtının olduğu bir yerdir. 1995 yılında dönemin Kültür Bakanı ile yapılan bir protokolle İstanbul'un kültürü, doğasının korunması için TMMOB'nin ilkeleri doğrultusunda faaliyetlerini sürdürmeye başlamıştır. Bir başka deyişle Yıldız Dış Karakol Binası payitahtın, Abdülhamit'in bir zorbalığın karakolu iken bu şehrin, bu ülkenin kamu hak ve yararlarının karakolu haline gelmiştir. İşte yapılan operasyon buna yöneliktir. Bu çerçeveyi anlamadan bir mekan tahliyesi olarak değerlendirirsek yanlış olur. Hükûmet ya da malum şahış Bölge İdari Mahkemesi'ne baskı yapmıştır. Hukuksuz bir şekilde tahliye işlemi yapılmıştır. Bütün bu zalimliklere rağmen biz bir aradayız, buradayız ve asla susmayacağız" dedi. 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.