21 Temmuz 2024

Micron’un Hisse Fiyat Hedefleri, Kazanç Raporundan Sonra Revize Edildi

Micron Technology hisseleri, AI bellek çip üreticisinin zayıf bir kâr tahmini açıklaması sonrası Perşembe sabahı işlemlerinde düşüş yaşadı. Bu durum, güçlü üçüncü çeyrek raporunu gölgede bırakarak kısa vadeli talep konusunda piyasa konsensüsüne meydan okudu.

Micron’un (MU) piyasa değeri, son bir yılda iki kattan fazla artarak yaklaşık 158 milyar dolara ulaştı. Bu artış, kısmen yüksek bant genişliğine sahip bellek (HBM) çiplerinin piyasadaki kilit konumundan kaynaklandı. HBM çipleri, AI sistemlerinde performansı artırır ve güç tüketimini azaltır.

Bu çipler, Nvidia’nın (NVDA) H200 işlemcilerine ve yeni geliştirilen Blackwell sistemlerine entegre edilmektedir. Micron, bu hızla büyüyen pazarda rekabet edebilen birkaç küresel şirketten biri olarak kendini kanıtlamıştır.

Bu çipler ve eski bellek ürünlerine olan talep, Micron’un Mayıs çeyreğinde hisse başına 62 sent kazanç sağlamasına yardımcı oldu. Bu, Wall Street tahminlerinin oldukça önündeydi ve geliri geçen yıla göre %81’den fazla artarak 6.81 milyar dolara ulaştı.

“Sanayi arz-talep koşulları iyileşmeye devam ettikçe Micron, güçlü fiyat artışları gerçekleştirdi,” dedi CEO Sanjay Mehrotra, Çarşamba akşamı yatırımcılara yaptığı bir telekonferansta. “Bu iyileşen fiyatlandırma, güçlenen ürün karmamızla birleşerek tüm son pazarlarımızda artan kârlılığa yol açtı.”

Micron, sönük bir gelir görünümü yayınladı
“2025’e baktığımızda, AI bilgisayarları ve AI akıllı telefonlara olan talep ve veri merkezlerinde AI’nin devam eden büyümesi, bizi önemli ölçüde iyileşmiş kârlılık ile güçlü bir gelir rekoru kırabileceğimize dair güven veriyor,” diye ekledi.

Ancak, bu güven verici görünüm sadece mevcut çeyrek için sönük bir gelir tahmini ile sonuçlandı: 7.6 milyar dolar, 200 milyon dolarlık bir hata payı ile ve hisse başına 1.08 dolar kazanç.

“Bu durum hayal kırıklığı yaratıyor ama açıkça Micron’un yönetim ekibinin geleneksel tutuculuğuna uyuyor,” dedi Cantor Fitzgerald analisti C.J. Muse, rapordan sonra ‘yüksek performans’ derecesini ve 180 dolarlık fiyat hedefini doğruladı.

Ayrıca, yönetim HBM’nin 2024 ve 2025 takvim yılları boyunca tamamen satıldığını ve 2025 mali yılında milyarlarca gelir beklentilerini yineledi,” diye ekledi.

KeyBanc Capital Markets analisti John Vinh, daha yüksek çip fiyatlarına bağlı genişleyen kâr marjlarının Micron’un HBM talebinden elde edeceği kazançlara katkıda bulunacağını ve alt satırını güçlendireceğini belirtti.

“Yönetim, 2024 mali yılında HBM hedefinin birkaç yüz milyon dolar olduğunu ve 2025 mali yılında milyarlarca dolar olmasını bekliyor ve HBM’nin DRAM segmentine ve genel işine kâr artışı sağlayacağını öngörüyor,” dedi Vinh, fiyat hedefini 10 dolar artırarak hisse başına 160 dolara yükseltti ve ‘ağırlıklı’ derecesi verdi.

JPMorgan: Micron yarı iletken seçiminde zirvede
JP Morgan analisti Harlan Sur, Micron’u “gelecek yıl için yarı iletkenlerde en iyi seçimlerimizden biri” olarak görerek, kazanç raporunun ardından fiyat hedefini 50 dolar artırarak hisse başına 180 dolara çıkardı ve ‘ağırlıklı’ derecesi verdi.

“Stokun 2024 boyunca performans göstermeye devam etmesini bekliyoruz,” diyen Sur ve ekibi, AI talebi tarafından yönlendirilen güçlü DRAM/NAND ivmesinin “iyimser görünümümüzü desteklediğini” belirtti.