21 Temmuz 2024

Fed Beklentileri Uzadı, Yatırımcılar Nakit Varlıkları Artırdı

ABD Merkez Bankası Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentilerin, güçlü ekonomik verilerin açıklanmasıyla birlikte ötelenmesi, yatırımcıların nakit pozisyonlarını artırmasına neden oldu.

Investment Company Institute tarafından sağlanan verilere göre, yılın başından bu yana yatırımcılar ABD para piyasası fonlarına 128 milyar dolarlık yatırım yaptı. Birkaç ay öncesine kadar, piyasalar Fed’in faizleri erken indireceği konusunda iyimserken, yatırımcılar nakit ve hazine bonosu gibi kısa vadeli varlıklara yönelik yatırım yapmaktan çekinmişti.

Ancak Fed’in faiz indirimlerine başlaması gecikirse, para piyasası fonlarında tutulan nakit miktarı daha uzun süre yüksek getiri sağlama potansiyeline sahip olabilir. Bu da yatırımcıların nakit varlıklara olan ilgisini artırabilir. Geçen yılın sonlarında, BlackRock Financial Management’tan Jeffrey Rosenberg, 6 trilyon dolarlık para piyasası fonu varlıklarının büyük bir kısmının hisse senetleri, tahviller ve hatta uzun vadeli tahvillere yönlendirilebileceğini öngörmüştü.

Citi Global Wealth ve UBS Asset Management da benzer görüşler dile getirmişti. Ancak JPMorgan stratejistlerine göre, bu fonların büyük bir kısmı nakit yönetimi veya likidite amaçları için kullanıldığı için, yaklaşık 500 milyar dolarlık bir çıkış söz konusu olabilir.