21 Temmuz 2024

Intel’in Çip Üretim İşletmesi Geçen Yıl Milyarlarca Dolar Kaybetti

Intel’in çip üretim bölümü, 2023 yılında 7 milyar dolarlık işletme zararı biriktirdi, Reuters Salı günü bildirdi. Bu, 2022’de kaybettiği 5,2 milyar dolardan büyük bir artış ve 2023 yılında 18,9 milyar dolar gelir elde etmiş olsa da, bu rakam bir önceki yıla göre yüzde 31 azalarak 27,49 milyar dolardan düşmüştür.

Ancak, CEO Pat Gelsinger’in yatırımcılara yaptığı açıklamalara göre, toplam kayıp tamamen bir sürpriz değil. Gelsinger, bu son rakamların kısmen Intel’in geçmiş hatalarının döküm işletmesine yetişmesi sonucu olduğunu söylüyor. Bu da, çip üreticisinin bütün wafer üretiminin yaklaşık yüzde 30’unu TSMC gibi diğer dökümhanelere, şu anda Intel’in en büyük rakiplerinden birine dış kaynak olarak kullanmasına neden oldu.

Ancak şimdi Intel, önceden karar vermediği halde Hollandalı firma ASML’den aşırı ultraviyole (EUV) makineleri kullanımına yatırım yaptı. Gelsinger, bu araçların maliyet etkinliğinin 2027’ye kadar Intel’in başa baş duruma gelmesine yardımcı olacağını bekliyor. ASML de web sitesinde, teknolojisinin bilgisayar çiplerinin seri üretiminin ölçeklendirilmesini Intel gibi çip dökümhaneleri için daha uygun maliyetli hale getirdiğini belirtiyor.

Intel’in zamanında doğru kararı vermiş gibi görünüyor. Toplamda, Intel dört eyalette çip dökümhanelerini inşa etmek veya genişletmek için yaklaşık 100 milyar dolar harcamayı planlıyor. Ayrıca, yeni CHIPS Yasası’nın bir parçası olarak ABD hükümetinden 8,5 milyar dolara kadar finansman alacak. Ancak her şeyin planlandığı gibi gitmesi için, Intel’in şirketleri çip üretim hizmetini kullanmaya ikna etmesi gerekecek. Microsoft, yakın zamanda bir döküm müşterisi olarak imza attı, ancak Intel’in birkaç yıl içinde planlandığı gibi başa baş duruma gelmek için ne kadar daha fazla şirketi ikna etmesi gerektiği belirsiz.