2 Mart 2024

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’dan 2024 için büyük hedef: 60 milyon ziyaretçi, 60 milyar dolar

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek turizm sektöründeki son gelişmeleri ve 2024 hedeflerini değerlendirdi. Ersoy, 2023’ün turizm açısından rekor bir yıl olduğunu belirtirken, 2024 için daha büyük hedefler koyduklarını ifade etti. Bakan Ersoy’un verdiği bilgiye göre, bu yılın sonunda 60 milyon ziyaretçi ve 60 milyar dolar gelir hedefleniyor. Bunun için yeni pazarlara odaklanacaklarını dile getiren Ersoy, turizmde kendi rekordayını her geçen sene yenilemek için çalıştıklarını belirtti.

Ayrıca, arkeolojik çalışmaların turizmin sürdürülebilirliği açısından önemli olduğunu vurgulayan Bakan Ersoy, Türkiye’deki arkeolojik çalışma sayısını rekor düzeye çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Gece müzeciliği uygulamasını başlatarak şehir paydaşlarının turizmden daha fazla faydalanmasını sağladıklarını söyleyen Ersoy, bu uygulamayı Türkiye genelinde yaygınlaştırdıklarını aktardı.

TBB Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise Türkiye’nin birçok sektörde güçlü üretim kapasitesine sahip olduğunu ve turizm sektörünün ihracat gelirlerine önemli katkı sağladığını belirtti. Turizm ve diğer hizmet gelirlerindeki artışın olumlu bir seyir izlediğini ifade eden Çakar, bankacılık sektörünün döviz kazandıran ve istihdam artışı sağlayan sektörlere destek olmaya devam edeceğini vurguladı.