18 Nisan 2024

NASA, Astronotların Ay’da Gezmesi İçin 3 Şirket Seçti

NASA, ayda gezintiye çıkacak serin tekerlekleri kiralamayı planlıyor.

Uzay ajansı yetkilileri Çarşamba günü yaptıkları açıklamada, önümüzdeki yıllarda NASA astronotlarını ayın güney kutup bölgesi etrafında taşıyacak araçlar için ön tasarımlar geliştirmesi için üç şirketle anlaşma sağladıklarını duyurdu. Astronotlar Dünya’ya döndükten sonra, bu araçlar Mars’taki NASA’nın gezginlerine benzer şekilde, robotik keşifçiler olarak kendi başlarına dolaşabilecek.

Kendi kendine sürme yeteneği, aracın bir sonraki astronot misyonunu farklı bir konumda karşılamasına da olanak tanıyacak.

NASA’nın baş keşif bilimcisi Jacob Bleacher Çarşamba günü yapılan bir basın toplantısında, “Gideceği yerde yollar yok,” dedi. “Hareket kabiliyeti, ay hakkındaki görüşümüzü temelden değiştirecek.”

Şirketler; Şubat ayında ay yüzeyine başarıyla bir robotik uzay aracı indiren Houston’dan Intuitive Machines, Golden, Colo.’dan Lunar Outpost ve Hawthorne, Calif.’den Venturi Astrolab. Bu üç şirketten yalnızca biri NASA için bir araç inşa edecek ve onu aya gönderecek.

NASA, saatte 9.3 mile kadar hız yapabilen, tek şarjla on iki mil yol alabilen ve astronotların sekiz saat boyunca etrafta dolaşmalarına olanak tanıyan, adına ay arazi aracı veya L.T.V. dediği araçlar için teklifler istemişti.

Ajans, tasarımlarını daha da geliştirmeleri için üç şirketle bir yıl boyunca çalışacak. Daha sonra NASA, demonstrasyon aşaması için bunlardan birini seçecek.

Plan, L.T.V.’nin Artemis V’ten önce, 2030’da beklenen üçüncü astronot inişinden önce ay yüzeyinde olması. Bunu NASA Johnson Uzay Merkezi’nde dış mekansal aktivite ve insan yüzeyi hareketliliği programının yöneticisi Lara Kearney söyledi.

L.T.V. sözleşmesi, önümüzdeki 15 yıl boyunca toplamda 4.6 milyar dolar değerinde olacak — beş yıllık geliştirme ve ardından ayda on yıllık operasyonlar için, bunların çoğu bu yarışmanın kazananına gidecek. Ancak Bayan Kearney, sözleşmelerin NASA’nın ileride ek gezginlerin geliştirilmesini finanse etmesine veya diğer şirketlerin gelecekte yarışmaya katılmasına olanak tanıdığını söyledi.

Bu sözleşme, NASA’nın son zamanlarda donanım yerine hizmet satın alma stratejisini takip ediyor.

Geçmişte, NASA, daha sonra sahip olduğu ve işlettiği araçları inşa etmek için havacılık şirketlerine ödeme yapıyordu. Bu, Saturn V roketi, uzay mekikleri ve 1971 ve 1972’de son üç Apollo misyonu sırasında astronotların ayda kullandığı ay gezginci araçlarını — popüler olarak ay arabaları olarak bilinen — içeriyordu.