21 Temmuz 2024

Tesla, İş İlanlarını Kaldırarak İşten Çıkarmaları Sürdürüyor

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın, büyük bir işten çıkarma dalgası eşliğinde iş ilanlarını kaldırdığı bildirildi. Bu hafta, Tesla’nın yaklaşık 3,400 açık pozisyonu bulunmaktaydı. Ancak Çarşamba günü itibarıyla, sadece üç pozisyon açık kalmış durumda; bunlar, California, Texas ve Nevada’daki fabrikalarında yedi haftalık bir eğitim programı için ayrılmış yerler.

Gizmodo’nun ilk olarak bildirdiği üzere, Tesla’nın ani geri çekilmesi, CEO Elon Musk tarafından geçen ay duyurulan “sert” işten çıkarmalarla aynı zamana denk gelmişti. Bu hamle, şirketin iş gücünde yüzde 10’luk genel bir azalma çerçevesinde gerçekleşiyor ve zaten Tesla’nın Fremont gigafabrikasında ve Palo Alto ofislerinde önemli işten çıkarmalara yol açmıştı. Eyalet dosyalarına göre bu işten çıkarmalar 2,753 kişiyi bulmuş durumda.

Musk, bir şirket içi memo ile işten çıkarmaların zorunluluğunu vurgulayarak, “İş gücü ve maliyet azaltma konularında kesinlikle sert davranmamız gerekiyor,” dedi. Bunun sonucunda, Tesla’nın Süperşarj, yazılım, mühendislik ve servis ekipleri dahil çeşitli departmanlar, şirketin üst üste dördüncü haftasında işten çıkarmalarını sürdürmekte.

Şimdi görünüşe göre Tesla, Kuzey Amerika’da başka bir işe alım dondurmasını uygulamış durumda. Şirket LinkedIn’de 326 iş ilanı yayınlıyor olsa da, bu pozisyonların çoğu Çin’de yer almakta, birkaçı Avrupa’da ve sadece bir tanesi ABD’de bulunmakta.

Tesla, Musk’ın toplu işten çıkarılmaları duyurduğu 16 Nisan’da iş ilanlarını tamamen temizlemişti.

İlk işten çıkarma aşamasını duyuran bir memo ile Musk, “Tesla’nın hızlı büyümesiyle, bazı alanlarda rol ve işlevlerin çoğaldığını gördük. Şirketi bir sonraki büyüme aşamasına hazırlarken, maliyet azaltmaları yapmak ve verimliliği artırmak için şirketin her yönünü incelemek son derece önemli,” dedi ve ekledi, “Hiç sevmesem de, yapılması gereken bu.”

Ayrıca, Tesla yaz staj programını da iptal etti.

Reuters’ın Çarşamba günü bildirdiğine göre, Adalet Bakanlığı, Tesla’nın otonom sürüş araçlarına dair iddialarla ilgili olarak menkul kıymetler ve telgraf dolandırıcılığına karışmış olabileceği iddialarını soruşturmaya başladı, bu konuda bilgi sahibi üç kaynağa dayanarak.