20 Mayıs 2024

Art Brussels 2024: John Devos ile Tanışma

Dün itibariyle, Avrupa’nın önde gelen çağdaş sanat fuarlarından biri olan Art Brussels sona erdi. 40. yılını kutlayan Art Brussels, çağdaş sanat için önemli bir platform olarak ününü koruma amacını sürdürüyor. 1968 yılında kurulan Art Brussels, kuruluşundan bu yana, tanınmış sanatçıları sergileme, yeni yetenekleri teşvik etme ve sanatçılar, koleksiyoncular, galeri sahipleri ve sanatseverler arasında dinamik alışverişleri kolaylaştırma konusunda öncülük etti.

Genel direktör Nele Verhaeren (resim 7) liderliğinde, sergi salonlarında taze bir rüzgar esiyor, yeni galeriler çekiliyor ve uluslararası karakteri daha da pekişiyor. Üst üste ikinci kez, Art Brussels, Kick Kanser (resim 8) projesi için kapılarını açıyor. Bu proje, çocukluk çağı kanseri araştırmalarını finanse ediyor ve hastalar ile ailelerine destek oluyor. Eserler anonim olarak satılıyor (arkadan imzalanıyor), sanatçının adı eser satın alındıktan sonra açıklanıyor. Geçen yıl, Kick Kanser 107,600 € topladı!

Ancak küçük bir eleştiri yapmama izin verin: etkinliğin organizasyonu çeşitli komiteler, jüriler ve danışmanlar tarafından destekleniyor. Ancak listelerde fotoğrafçılık veya görsel-işitsel sanatlar alanında uzmanlık eksikliği görülüyor… Bu durum değiştirilebilir mi?

Art Brussels rakamlarla:

Art Brussels 2024’te yer alan galeriler:

31 ülkeden 177 galeri, 4 bölüm ve 1 alt bölümde:

KEŞİF: 37
ANA: 120
YENİDEN KEŞİF: 11
DAVETLİ: 9
SOLO sunumlar: 27
Geri dönen galeriler: %6
Genç, yükselen çağdaş sanatçılara ayrılan: %25
31 farklı ülkeden galeriler
Avrupa’daki galerilerin %90’ı (159 galeri), %25’i Belçika’dan
Bu Avrupa galerilerinin %10’u Avrupa dışında da faaliyet gösteriyor.