18 Nisan 2024

İstanbul’da afet iletişim planına güncelleme! İşte yeni tedbirler…

11 ili etkileyen depremler sonrası bölgedeki iletişim alt yapısında yaşanan sorunlar, olası Marmara depremine karşı afet iletişim planını güncelleme çalışmalarını hızlandırdı. İstanbul’da baz istasyonu sayısı artırılacak ve sağlam binalarda konuşlandırılması sağlanacak.

11 ili etkileyen depremler sonrasında birçok noktada iletişim kesildi. Yıkılan binaların üzerinde bulunan baz istasyonları da kullanılamaz hale geldi. Bu durumun tekrar yaşanmaması için harekete geçildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, operatörlerden afet planlarını güncellemesini istedi. Bu kapsamda olası yıkıcı deprem senaryolarına göre iletişimin en az şekilde etkilenmesini sağlamak üzere çalışma başlatıldı.

Afet anında iletişimin kesilmemesi hedeflendi. Mevcut önlemlerin gözden geçirilmesi ve risklerin azaltılması için hazırlık yapıldı.

Yaşanan büyük ölçekli ve yıkıcılığı yüksek depremlerden yola çıkarak, fiziksel yıkım ve buna bağlı uzun süreli enerji kesintilerinden de en az şekilde etkilenmesi için ilave tedbirler alınacak.