25 Haziran 2024

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı Dünya’ya geri dönüş için hazırlanıyor

İlk Türk astronot Alper Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçirdiği başarılı görevini tamamladı. Gezeravcı ve beraberindeki üç astronotu Dünya’ya geri getiren Dragon uzay aracının, hava koşullarına bağlı olarak bugün öğleden sonra Florida açıklarında suya iniş yapması planlanıyor.

Alper Gezeravcı ve beraberindeki üç astronotu taşıyan Dragon kapsülü, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ayrıldı. Ancak, elverişsiz hava koşulları nedeniyle Axiom ekibinin dönüşü 18 günle rekor kırdı.

Dönüş yolculuğu yaklaşık 48 saat sürecek ve bu, Dragon uzay aracının bugüne kadar gerçekleştirdiği en uzun transfer süresi olacak. Hatta hava koşulları uygun olmazsa, ekip yolculuğunu biraz daha uzatabilir.

Dragon mürettebatının Florida’nın doğu sahiline veya Meksika Körfezi açıklarına iniş yapması planlanıyor. Mürettebat gemiye alındıktan sonra ilk muayeneleri yapılacak ve ardından Houston’a gönderilecek.

Houston’da daha detaylı sağlık kontrollerinden geçirilecek olan ekip, bir süre karantinada kalacak.

Alper Gezeravcı’nın uzayda gerçekleştirdiği 13 bilimsel deneyden bazılarının videoları Türkiye Uzay Ajansı tarafından paylaşıldı. Videolarda, Gezeravcı’nın yer çekimsiz ortamda farklı malzemeler ve ebatlardaki toplarla yaptığı hareketler ve döngüsel reaksiyonları incelediği görülüyor. Ayrıca, yer çekimsiz ortamda kendi etrafında farklı açılarda döndüğü de gözlemlendi.

Dragon ile inişin planlandığı saat Türkiye Saati ile 16.30’da olacak.